home

Sukces Chóru „Canzona” na konkursie we Francji

Chór Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny zakwalifikował się w bieżącym roku do udziału w Festival International de Chorales NORMANDIE IVETOT we Francji. Konkurs trwał od 7 do 10 czerwca.  W festiwalu wzięło udział 14 chórów z 7 krajów: Francji, Estonii, Słowenii, Węgier, Maroka, Korei Południowej i z Polski . Pierwszy występ konkursowy, jaki odbył się w Centre Culturel Les Vikings w Yvetot oceniała publiczność oraz słuchacze w systemie on line. Drugie przesłuchanie miało miejsce w Rouen, w doskonałej akustycznie przestrzeni kościoła Chapelle Corneille, zamienionego na salę koncertową. Występ konkursowy oceniało międzynarodowe jury: z Francji panowie Didier Boloeil – dyrygent i Olivier Calmel – kompozytor oraz z Włoch panowie dyrygenci – Fabio Pecci i Andrea Angelini.

19 – osobowy Chór Żeński „Canzona” zaprezentował 30 minutowy program  konkursowy, na który składały się kompozycje Javiera Busto, Vytautasa Miškinisa, Erika Ešenvaldsa, polskie kompozycje Stanisława Moniuszki i Marka Raczyńskiego oraz utwór obowiązkowy „Les Voix de la liberte”, napisany specjalnie na konkurs, francuskiego kompozytora Oliviera Calmela, który zasiadał w jury.

W Festiwalu wzięła udział również młodsza grupa dziewczęca „Canzony”. Dziewczęta wystąpiły podczas dwóch koncertów w Centre Culturel Les Vikings w Yvetot oraz w kościele Saint Martin w niezwykle urokliwym miasteczku Veules-les-Roses, położonym tuż nad Kanałem La Manche.

Podczas tego koncertu wystąpił również Chór Żeński „Canzona” oraz Hwaseong City Boys&Girls Choir z Korei Południowej. Grupa dziewczęca nie brała udziału w klasyfikacji konkursowej.

Regulamin konkursu przewidywał jednego zwycięzcę oraz dodatkowo przyznanie II i III miejsca. Pozostałe zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa. Chór Żeński „Canzona” za swój występ konkursowy otrzymał 350 punktów i  uplasował się  na II miejscu. Nagroda finansowa dla chóru,  w wysokości 1250€ została ufundowana przez region Seine-Martime. Zwycięstwo podzielono ex equo pomiędzy chóry  Miraculum Youth Choir z Węgier i Le Jeune Cheur du Conservatoire de Rouen z Francji . Oba zespoły zdobyły po 379 punktów i otrzymały nagrodę Camille Maurane w wysokości 2500 €. III miejsce zdobył  Hwaseong City Boys&Girls Choir z Korei Południowej  (348 punktów) i również otrzymał nagrodę finansową w wysokości 1250 €.  Nagrodę publiczności zdobył  Miraculum Youth Choir z Węgier.

W programie festiwalu poza ceremonią otwarcia, dwoma koncertami konkursowymi, odbyła się barwna parada chórów na ulicach Yvetot i warsztaty chóralne.  Na zakończenie w kościele Saint Pierre w Yvetot wystąpił, reprezentujący najwyższy poziom światowej chóralistyki Choeur de l’Armèe Française (Chór Męski Armii Francuskiej). Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu w Centre Culturel Les Vikings wystąpił Roady Blues Band, przy którym znakomicie bawiły się wszystkie zespoły. Następnego dnia chóry wyjechały na koncerty towarzyszące do różnych miast Normandii, a wieczorem wszyscy spotkali się na wspólnej kolacji i zabawie. 

Podkreślić należy znakomitą organizację logistyczną całego konkursu, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Mathias Charton, znany w Murowanej Goślinie dyrygent Maitrise de Seine-Martime. 

Nasz zespół był jedynym chórem reprezentującym na konkursie Polskę. Tym bardziej cieszymy się z dobrej opinii jurorów, dotyczącej poziomu artystycznego i zdobytej prestiżowej nagrody.

W trakcie podróży wymagany przepisami 9-godzinny postój w Paryżu pozwolił na szybkie zwiedzanie najważniejszych obiektów w mieście. W drodze powrotnej do Polski chór pojechał do Puy du Fou, aby obejrzeć słynne widowiska historyczne. 

Wyjazd do Francji, związany z udziałem w konkursie został całkowicie sfinansowany przez Rodziców dziewcząt z grupy dziecięcej oraz Panie z grupy żeńskiej Chóru „Canzona”. Dzięki naszej dotychczasowej współpracy z chórami prowadzonymi przez Mathiasa Charton, które gościły w Murowanej Goślinie podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego, nasz pobyt w  Yvetot – mieście partnerskim Murowanej Gośliny  – został sfinansowany przez gospodarzy, co stanowiło kwotę 160 € na jedną osobę.

Dziękujemy IVETOT.

prof. Elżbieta Wtorkowska
Fot. (archiwum chóru)