home

MUROWANA GOŚLINA DLA NIEPODLEGŁEJ

KOMITET OBCHODÓW

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.W naszej gminie od lutego br. pracuje Zespół, w skład którego wchodzą historycy z goślińskich szkół i przedstawiciele stowarzyszeń. W marcu Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy został powołany Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zadaniem Zespołu i Komitetu Obchodów jest koordynacja przygotowań oraz zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów tak ważnych rocznic dla naszej ojczyzny i narodu. W dniu 7 maja br. Komitet Obchodów wybrał ze swojego grona przewodniczącego – burmistrza Dariusza Urbańskiego, Wiceprzewodniczącego – przewodniczącego Rady Miejskiej Konrada Strykowskiego. Został ustalony kalendarz gminnych wydarzeń upamiętniających 100 – rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody zostały zainaugurowane 12 maja br. koncertem niepodległościowym w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im ks. Edmunda Szymańskiego z udziałem Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy i chórów. Odbyły się także: okolicznościowa wystawa w Izbie Regionalnej poświęcona 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wystawa pokonkursowa Gminnego Konkursu Plastycznego na plakat „Niepodległość”, widowiska Stowarzyszenia Dzieje – „Powstanie Wielkopolskie”, „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” i Uroczysta Sesja Rady Miejskiej.W ramach Questów Wielkopolskich powstał Quest Murowana Goślina z historią w tle. Przed nami kolejne wydarzenia.

Arleta Włodarczak.

 

KONCERT „NIEPODLEGŁA”

10 listopada 2018 r. w sobotę, w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, w sercu Murowanej Gośliny zebrali się mieszkańcy ziemi goślińskiej aby uczcić niezwykłą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę – ukochaną Polskę. Ten cudowny wieczór wypełniły muzyka i pieśni osadzone na kanwie historii. Koncert był wydarzeniem muzyczno- teatralnym. Muzy Klio i Melpomena przeprowadziły widzów ścieżkami wydarzeń wiodących do niepodległości w słowach o naszej bolesnej i radosnej historii zilustrowanych przez wielkie patriotyczne kompozycje muzyczne w wykonaniu artystów. We wnętrzu rozświetlonego na biało-czerwono kościoła wystąpili: Chór Dziewczęcy, Kameralny i Żeński „Canzona” – Dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Chór Mieszany „Vocantes”– Dyrygent Leszek Bajon, Adam Szyszka – fortepian, Klio – Kinga Matoga, Melpomena – Julia Baszczyńska. Do tego pięknego widowiska scenariusz napisał Krzysztof Radke. Przygotowaniem muz zajęła się Karolina Betka – Śliwińska, a charakteryzacji aktorek podjął się – Salon Ekspresja Urody Bogny Rakowskiej. Przepiękną oprawę świateł zapewniła firma Broker Sound. Po koncercie na placu Powstańców Wielkopolskich zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli pokaz sztucznych ogni, którym zakończono ten piękny, przedświąteczny wieczór.

11 LISTOPADA 2018 r.

Piękny niedzielny poranek 11 listopada. Od rana czuje się wyjątkową atmosferę, miasto wygląda jakoś inaczej – pięknie. Flagi na ulicach i samochodach, rozetki biało-czerwone przypięte na sercu. Murowana Goślina świętuje! Powoli wszyscy zmierzają przez rynek, plac Powstańców Wielkopolskich na mszę św. w intencji Ojczyzny. Uroczystą, wzruszającą mszą św. z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej OSP rozpoczęły się oficjalne obchody tej wyjątkowej rocznicy. Gośliniacy przyszli podziękować swoim przodkom i Bogu za ten wielki dar wolności. Wysłuchaliśmy pięknej homilii, którą wygłosił ks. prof. Andrzej Bogdanowicz – wspaniałej opowieści o naszym hymnie, o jego słowach jako fundamencie świadomości narodu w czasach niewoli, kiedy nie był jeszcze hymnem, a towarzyszył jako pieśń wyjątkowa powstańczym zrywom aż do wolności, by w 1927 roku zabrzmieć jako hymn Polski po raz pierwszy. I tak po dziś dzień, po próbach jego naruszenia przez komunistów jest i będzie pieśnią wolności i nadziei, znakiem dumy Polaków. Jego wartki rytm jest jak przyspieszone bicie gorącego serca radosnej, szczęśliwej i pełnej życia Polski.

Po mszy św. tłum zebrał się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wysłuchaliśmy uroczystego przemówienia Burmistrza Dariusza Urbańskiego, który przypomniał historyczne wydarzenia i postacie niosące Polsce niepodległość z Marszałkiem Piłsudskim na czele. Było obecnych dwadzieścia jeden pocztów sztandarowych, czterdzieści cztery delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie przemaszerowano pod fasadę ratusza na której zostały odsłonięte odrestaurowana tablica upamiętniająca 600-lecie miasta z roku 1989 i tablica upamiętniająca 100-lecie niepodległości.

W południe  z towarzyszeniem naszej Orkiestry Dętej odśpiewano hymn Polski w ramach ogólnopolskiej akcji „NIEPODLEGŁA DO HYMNU”. Przyszło bardzo wiele osób, co wyglądało pięknie i brzmiało godnie!

Na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego odbyło się Strzelanie Niepodległościowe. Strzelnica była jednym z punktów gry miejskiej przygotowanej przez Gośliński Szczep ZHR „Wzgórze”. Od 13.30 do 18.00 na terenie całego miasta rozgrywano okolicznościową grę. W zadaniach uczestniczyło 60 drużyn. Na placu Powstańców Wielkopolskich harcerze ustawili obóz. Wciągnięto uroczyście na maszt harcerski flagę państwową. Przygotowano dziesięć punktów rozsianych po mieście z zadaniami związanymi z historią. Można było m. in. uszyć rozetkę, przemycić książki z tajnych kompletów , namalować życzenia dla Polski, nadać zaszyfrowaną wiadomość chorągiewkami alfabetem Morsea, utworzyć żywy obraz, udzielić pierwszej pomocy, czy wykazać się wiedzą historyczną i sprawnością fizyczną. Na koniec dnia harcerze rozpalili ognisko i zaprosili do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych.

Przez cały dzień działała kawiarenka u św. Jakuba, gdzie serwowano pyszne rogaliki.

Niezwykłym wydarzeniem był przejazd jednego z dwóch pociągów retro jadących tego dnia na północ i na południe Wielkopolski, który zatrzymał się na stacji Murowana Goślina.

Takim był ten dzień pięknym, słonecznym, radosnym, bo byliśmy wszyscy razem. Ulicami naszego miasta tego dnia przechodzili szczęśliwi, uśmiechnięci ludzie ramię w ramię z niewidzialnymi, tymi którzy sto lat temu byli świadkami tej wielkiej radości. Ulice tego dnia były pełne obu tych magicznych światów: historycznego i dzisiejszego zmieszanych ze sobą w radosnych, wzruszających wzajemnych przeniesieniach.

 

Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

 

 

Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości:

 • Proboszczowi Parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. dziekanowi Sławomirowi Jessie i ks. prof. Andrzejowi Bogdanowiczowi
 • Ochotniczej Straż Pożarnej w Murowanej Goślinie
 • Goślińskiemu Szczepowi „Wzgórze” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
 • Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Murowanej Goślinie
 • Orkiestrze Dętej OSP pod kierunkiem Mateusza MJ Sibilskiego
 • Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie
 • Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie
 • Panu Jerzemu Pędzińskiemu
 • Panu Eugeniuszowi Tomickiemu, Prezesowi Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP
 • Pani Bognie Rakowskiej – Studio Ekspresja Urody
 • Marcelowi Schulzowi i Jakubowi Pędzińskiemu