home

Pod niebem Długiej Gośliny

XVI Letni Festiwal Muzyczny Musica Sacra Musica Profana im. profesora Stefana Stuligroszana który zaprosili burmistrz Dariusz Urbański wraz z proboszczem ks. Janem Kwiatkowskim i panią sołtys Moniką Ewert odbył się 4 sierpnia br. przy kościele pw. św. Marii Magdaleny na obszernej łące, pod pięknym niebem Długiej Gośliny.

Zgromadzoną publiczność i gości festiwalu przywitali burmistrz Dariusz Urbański z proboszczem ks. Janem Kwiatkowskim. 

Z uwagi na trwający remont i ratowanie zabytkowego kościoła obie części festiwalu odbyły się na jednej scenie. 

W części Musica Sacra wystąpił Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny pod dyrekcją profesora Leszka Bajona. Chór działa przy parafii św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Został założony w 1926 r. i jest najstarszym zespołem chóralnym w Murowanej Goślinie. Chór zdobywał wyróżnienia i nagrody, brał udział w festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. W Długiej Goślinie wysłuchaliśmy utworów sakralnych obejmujących okres od renesansu do współczesności.

Część koncertu Musica Profana wypełniły występy artystów scen poznańskich w programie pt. „Zaczarowany świat operetki i musicalu”. Publiczność wysłuchała szlagierów operetkowych w wykonaniu Agnieszki Gabrieli Wawrzyniak, Anny Bajerskiej–Witczak, Klaudiusza Kapłona i Jarosława Patyckiego. Repertuar operetki szczególnie przypadł do gustu publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami. Gwiazdą wieczoru był zespół „Singin’ Birds”. Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny to trio wokalne, którego znakiem rozpoznawczym jest stylistyka retro. Publiczność Długiej Gośliny przeniosła się dzięki tej muzyce do eleganckich i szykownych czasów swinga i do szalonych lat 50 i 60, pełnych rock’n’rolla. Występ został jednak zakłócony nagłą zmianą pogody. Nadeszła burza i zrobiło się niebezpiecznie. Organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu koncertu, ale i tak było fantastycznie, pięknie, wzruszająco i zabawnie. Wieczór wypełniły emocje, różnorodność muzyki i magia miejsca. Długa Goślina to wyjątkowe miejsce. Sztuka szczególnie sobie upodobała tę piękną wioskę. Chce się tu wracać. Wrócimy już za rok. 

Pięć lat temu została powołana Kapituła, która w specjalny sposób chce podziękować i nagrodzić osoby zaangażowane w organizację festiwalu. W tym roku postanowiła wyróżnić Koło Gospodyń Wiejskich w Długiej Goślinie z przewodniczącą Moniką Ewert na czele. 

Tradycyjnie już została zorganizowana festiwalowa kawiarenka. W tym roku pyszności serwowała Akcja Katolicka, dochód został przeznaczony na fundusz duszpasterski, na spotkania i wyjazdy młodych ludzi z parafii.

Wzorem lat ubiegłych w przerwie miedzy koncertami odbyła się kwesta na rzecz kościoła. Kwestował burmistrz Dariusz Urbański, proboszcz ks. Jan Kwiatkowski i sołtys Monika Ewert. Udało się zebrać 1530 zł. 

 

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

Mecenatem festiwal objęli: 
Jarosław Dobrowolski, HYDROTECH EKO SC Elżbieta i Janusz Radel, Jacek Grala 

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim strażakom OSP w Długiej Goślinie, dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

 

Tekst i zdjęcia Bartłomiej Stefański