home

18 urodziny targu świętowano z dęciakami!

9 czerwca 2018 r. o godzinie 13.30 na obu rynkach naszego miasta odbyła się prezentacja orkiestr dętych uczestniczących w Jubileuszowym Zlocie Orkiestr Dętych, który miał miejsce na XVIII Targu Wiejskim.

Oficjalnego otwarcia Targu Wiejskiego oraz Jubileuszowego Zlotu Orkiestr Dętych dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Konrad Strykowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Orkiestry Dętej w Murowanej Goślinie Benigna Binięda, Sołtys Boduszewa Elżbieta Winogrodzka, Prezes OSP Boduszewo Stanisław Grabiński, Gospodarz Pałacu w Boduszewie Felicja Wawrzyniak. Rozpoczęto „osiemnastkę” targu, imprezę poprowadził Mateusz MJ Sibilski – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie. W godzinach 15.00-20.00 miała miejsce prezentacja artystyczna zespołów przybyłych na zlot.

Na początku wystąpiła Jubilatka, świętująca 120. lat działalności Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Gośliny pod batutą kapelmistrza Mateusza MJ Sibilskiego. W trakcie jej koncertu tytułem „Przyjaciela Orkiestry Dętej” uhonorowano Burmistrza Dariusza Urbańskiego, wręczając pamiątkową statuetkę. To pierwsze takie wyróżnienie w 120-letniej historii orkiestry. Burmistrz nie tylko odebrał wyróżnienie, ale też stanął w szeregu muzyków i zagrał z orkiestrą na kowadle! Następnie zagrały: Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Zaremby, Orkiestra Dęta OSP w Skokach pod batutą kapelmistrza Artura Pokorzyńskiego, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Żeleśkiewicza, Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego pod batutą kapelmistrza Daniela Ebertowskiego, Rogozińska Orkiestra Dęta im. E. Korybalskiego pod batutą kapelmistrza Romana Tylutki, Brass Band Oborniki pod batutą kapelmistrza Tomasza Kaniewskiego. Wszystkie zespoły zagrały fantastycznie. Publiczności podobały się występy orkiestr i mażoretek towarzyszących orkiestrom. Zabawa na deskach podłogi tanecznej przed sceną zaczęła się już przy dźwiękach dęciaków. Co odważniejsi oraz dzieci tańczyli podczas występów. Wielką, wesołą atrakcją było rozstrzygnięcie konkursu dla orkiestr na budowę ekofonu – instrumentu z surowców wtórnych. Każdy z zespołów usiłował zagrać na ekofonach. Niektórzy nawet dali popis swojej wirtuozerii w króciutkich koncertach zespołowych. Konkurs wygrała Orkiestra Dęta z Chludowa. Oficjalnie zlot zakończył się odegraniem przez wszystkie orkiestry wspólnego utworu „Happy Marching Band”. Do północy trwała zabawa taneczna z zespołem Quadro Band. Atrakcją targu była wystawa Gnieźnieńskiego Klubu Sportów Lotniczych, brawurowy przelot maszyn nad terenem targu, wystawa motocykli Harley Davidson, konkurs strzelecki do tarczy z broni pneumatycznej, kawiarenka „Boduszewianka” z lokalnymi wypiekami i ognisko. Można było smacznie zjeść, wypić, kupić coś od wystawców, obejrzeć rzeźbiarza przy pracy, pogadać i pobawić się w dobrym towarzystwie. To spotkanie, to tradycja, na którą co roku wszyscy czekają, choć wystawców z roku na rok coraz mniej.

 

Zadanie zrealizowano ze środków Gminy Murowana Goślina 

Sponsor Targu Wiejskiego: Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział w Murowanej Goślinie

 

Tekst: Bartłomiej Stefański

Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

Zdjęcia z drona: Grzegorz Stempiński POZDRON.pl