home

Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich

Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

W Murowanej Goślinie 27 grudnia br. pod pomnikiem na placu Powstańców Wlkp. zgromadzili się: władze samorządowe, potomkowie powstańców, uczniowie i nauczyciele, członkowie stowarzyszeń, strażacy, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Wieniec od społeczeństwa miasta i gminy złożyli: Burmistrz Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kaniecki. Wspólnym śpiewaniem hymnu uczczono pamięć powstańców. Kibice Lecha Poznań odpalili race wznosząc okrzyk „Cześć i chwała bohaterom!”. Dalsza część obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyła się w kościele pw. św. Tymoteusza w Białężynie. Uroczystą mszę św. w intencji Powstańców Wielkopolskich koncelebrowali ks. Dziekan Sławomir Jessa i proboszcz białężyńskiej parafii ks. Tomasz Nawrocki. W homilii ks. Tomasz Nawrocki przybliżył historię Powstania Wielkopolskiego, podkreślając aktywny udział duchowieństwa w tym patriotycznym zrywie Wielkopolan. Liturgię mszy św. wzbogacił śpiewem Chór Mieszany „Vocantes” pod kierunkiem prof. Leszka Bajona.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej w Białężynie im. Leona Masiakowskiego. Uczniowie tej szkoły pod kierunkiem Katarzyny Garstkiewicz i Zbigniewa Wojczaka przygotowali spontaniczne, chwytające za serce przedstawienie pt. „Tobie Polsko”. Pojawił się Ignacy Jan Paderewski i powstańcy. Wytworzyła się wspaniała atmosfera, na chwilę przenieśliśmy się w tamte czasy. Wieczór zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier