home

Niech żyje niepodległa Polska

Koncertem „Dla Niepodległej” 10 listopada br. rozpoczęliśmy świętowanie 99. lat niepodległości Polski. Ten piękny, patriotyczny koncert został przygotowany przez Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” we współpracy z Zespołem Wokalnym „Una Canto” i Orkiestrą Dętą OSP. Artyści z naszych zespołów przeprowadzili publiczność przez czas zawieruchy wojen, zakręty historii od zaborów do wolności. W czasie tej artystycznej wędrówki spotkać mogliśmy wielkie postaci z naszej historii, zobaczyć polskie pejzaże malowane polonezem, kujawiakiem, krakowiakiem, mazurem, barwą pięknych strojów tancerek i tancerzy. Wysłuchaliśmy pięknych wierszy opatrzonych inscenizacją teatralną, opowieści narratora o wydarzeniach kluczowych w naszej historii. Mogliśmy wysłuchać pieśni i piosenek ujmujących za serce w wykonaniu artystek z zespołu Una Canto. Pieśni mogliśmy również zaśpiewać z towarzyszeniem orkiestry dętej począwszy od Roty do wojskowych szlagierów patriotycznych. Przenieśliśmy się w czasie widząc na ekranie film historyczny z występu Ignacego Paderewskiego, grającego menueta oraz wysłuchując słów Jana Pawła II przemawiającego w czasie pielgrzymki do Polski. Po koncercie głos zabrał Burmistrz Dariusz Urbański, który przypomniał trudną drogę i ofiarę jaką przejść i ponieść musieli Polacy by odzyskać wolność. Na zakończenie uroczystości uczestnicy wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

11 listopada w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez ks. dziekana Sławomira Jessę, goślińskich proboszczów i wikariuszy. W homilii ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie snuł rozważania na temat Boga, miłości, dobra i Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na  zrewitalizowanym placu Powstańców Wlkp. przy odrestaurowanym pomniku .Orkiestra Dęta OSP po batutą Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, następnie trębacze zagrali hejnał naszego miasta.

Burmistrz Dariusz Urbański w uroczystym wystąpieniu przypomniał ważne wydarzenia z historii, które wiodły naszą ojczyznę do wolności. Podkreślił jak wielką nadzieję Polakom dał Papież Jan Paweł II, który podczas wizyty w Warszawie w 1979 roku wygłosił prorocze słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” Dzisiaj cieszymy się niepodległością i wolnością i czcimy pamięć bohaterów.

Potem delegacje czterdziestu różnych środowisk (szkoły, stowarzyszenia, organizacje i instytucje) złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. Wieniec od mieszkańców miasta i gminy złożyli: Burmistrz Dariusz Urbański, Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej  Konrad Strykowski, Przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej Szymon Pędziński.

Ostatnim akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości było Strzelanie Niepodległościowe, zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie.

Arleta Włodarczak, Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

Podziękowania

Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości:

  • Proboszczowi Parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. dziekanowi Sławomirowi Jessie, proboszczom i wikariuszom goślińskich parafii
  • Komisariatowi Policji i Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie,
  • Zespołowi Folklorystycznemu „Goślinianie” pod kierunkiem  Marzenny Karbowskiej, Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego, Zespołowi wokalnemu „Una Canto” pod kierunkiem Aliny Forysiak
  • Goślińskiemu Szczepowi ZHR „Wzgórze”,
  • Eugeniuszowi Tomickiemu, Prezesowi Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Murowanej Goślinie