home

Koncert urodzinowy Canzony

Canzona to uznana marka na kulturalnej scenie naszego miasta ale również zaskakuje, ekscytuje swoimi występami w kraju i za jego granicami. Nasz zespół chóralny z Murowanej Gośliny obchodził 7 października 2017 r. trzydzieste szóste urodziny. Canzona to obecnie Żeński Chór Canzona-Absolwent, Chór Canzona Kameralna i Chór Dziecięcy Canzona. W urodzinowym koncercie w auli szkoły przy ul. Mściszewskiej 10 wystąpiły trzy formacje Canzony pod kierunkiem dyrygentek Elżbiety Wtorkowskiej założycielki chóru jak o sobie żartobliwie wspomniała w słowach powitania „matki chórzystek”  i Adrianny Wtorkowskie j- Kubińskiej przy akompaniamencie fortepianu,  za którym zasiadła Weronika Jarzyńska. Pani profesor Elżbieta Wtorkowska osobiście prowadziła koncert przybliżając goślińskiej publiczności historię i obecne plany artystyczne i sukcesy Canzony. Wspomniała o występach, koncertach chóru, warsztatach interdyscyplinarnych, organizacji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego oraz przygotowaniach do nadchodzących konkursów i festiwali, na które Canzona się wybiera. Koncert składał się z trzech części. Chóry zaprezentowały utwory sakralne, w kolejnej odsłonie utwory ludowe i muzykę współczesną, rozrywkową, na przemian wykonywane przez Chór Dziecięcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej – Kubińskiej oraz chóry „Canzona Kameralna” i Żeński „Canzona-Absolwent” pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej.

Wspaniałą niespodzianką był występ uczestników tegorocznych warsztatów artystycznych w Katalonii gdzie latem chór był na dwutygodniowym wyjeździe. Tam powstał program występu zespołu instrumentalnego pod kierunkiem  Alicji Duszczyk. Uczestnicy warsztatów grali gitarach, ukulele, fletach poprzecznych i efekty tego we wspaniałym występie zobaczyliśmy w niedzielę. Zespół taneczny pod kierunkiem Katarzyny Łukaszewicz, który również powstał na warsztatach w Hiszpanii zaprezentował układy taneczne, w których można było zobaczyć między innymi kawałek pejzażu kultury katalońskiej. Bardzo ciekawą odmianą i uzupełnieniem muzyki o obraz były warsztaty plastyczne które poprowadziła w Hiszpanii również chórzystka Joanna Przymusińska. Efekt pracy uczestników warsztatów  zobaczyliśmy podczas koncertu  na specjalnie przygotowanej wystawie. Całość występów okraszona była fotograficzną prezentacją dokonań chóru Canzona od ostatniego jubileuszu po dziś dzień. Prezentację przygotował Tomasz Mizgier.

Choć  prezentacja obejmowała ostatni rok działalności Canzony to trwała długo i świadczy o tym jak aktywny artystycznie jest to zespół. Nie zabrakło  życzeń oraz wyrazów wdzięczności dla artystów i dla dyrygentek. Dzięki ich pracy i pasji chóry istnieją i rozwijają się będąc skarbem goślińskiej kultury. Życzenia  dla chóru złożył Burmistrz Dariusz Urbański, który podkreślił jego rolę i wkład w kulturalny rozwój  naszej lokalnej społeczności i w promocję naszego miasta w Polsce i za granicą. Na finał wszystkie chóry i publiczność zaśpiewały trzymając się za ręce „ogniska już dogasa blask”. Licznie przybyła publiczność dołączyła się do dobrych życzeń dla Canzony dając temu wyraz owacjami na stojąco. Koncert odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki.

                                                                                                                                                                         Bartłomiej Stefański

                                                                                                                                                                        Fot. Tomasz Mizgier