home

Święto Solidarności i Wolności

31 sierpnia br. mszą świętą w intencji Solidarności i Wolności w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa rozpoczęły się gminne obchody Dnia Solidarności i Wolności. Święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm RP dniu 27 lipca 2005 roku w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

W homilii ks. proboszcz Piotr Szymkowiak podkreślił jak wezwanie do czujności w Ewangelii św. Mateusza i przypadające w tym dniu święto państwowe mają wiele wspólnego. Za każdym razem kiedy przestajemy czuwać wystawiamy się na niebezpieczeństwo. Nie da się budować wolności i solidarności bez prawdy, miłości i Boga. Ks. proboszcz wspominał bł. księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”, obrońcę praw człowieka w PRL, jego relikwie obecne były na mszy św.

Po mszy świętej w ramach 10. Festiwalu Akademia Gitary odbył się koncert, zagrali Urszula Stawicka (klawesyn) i Piotr Pałac (gitara). Duet zaprezentował niezwykły program, na który złożyły się dzieła kompozytorów hiszpańskich, włoskich i meksykańskich epoki baroku, oświecenia i twórców współczesnych. Charakterystyczna barwa gitary i klawesynu, ich nietypowe połączenie to bardzo oryginalny projekt.

Arleta Włodarczak

Zdjęcia; Bartłomiej Stefański