home

XV w strugach deszczu….

Po raz piętnasty zaprosiliśmy mieszkańców gminy na Letni Festiwal Muzyczny MUSICA SACRA MUSICA PROFANA im. profesora Stefana Stuligrosza, który odbył sie 5 sierpnia br. na terenie wokół kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.

Zgromadzoną publiczność i gości festiwalu przywitał burmistrz Dariusz Urbański wraz z proboszczem ks. Janem Kwiatkowskim. Tegoroczna edycja festiwalu pod każdym względem była nietypowa, miejsce koncertu, aura. Ale jeden element był niezmienny, to nasza wspaniała publiczność festiwalowa.

Z uwagi na remont kościoła pierwsza część koncertu Musica Sacra, odbyła się w namiocie, który pełni obecnie rolę świątyni. W tej części wystąpiły nasze wspaniałe chórzystki z Żeńskiego Chóru „Canzona”, którego dyrygentem i mentorem jest prof. Elżbieta Wtorkowska, osoba tak wiele znacząca dla naszej goślińskiej kultury. Sukcesy jakie odnosi chór w kraju i poza jego granicami są dowodem ogromu pracy i talentu dyrygenta i chórzystek. Wspaniale dobrany repertuar składający się z pieśni maryjnych, polskich i zagranicznych kompozytorów, do tego idealnie współbrzmiące głosy. Koncert naszego chóru nie mógł nie zachwycić, był poruszający i wzruszający, a do tego tak pięknie poprowadzony i ubrany w słowa przez prof. Elżbietę Wtorkowską.

Niestety, kiedy chór kończył śpiewać zaczęło padać, a właściwie lać. Przez pogodę druga część koncertu Musica Profana została opóźniona. Jednak było warto czekać na artystkę jaką jest Edyta Geppert, która znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowany recital był okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Mieliśmy okazję przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Artystce towarzyszył Piotr Matuszczyk na fortepianie, a całość wyreżyserował i poprowadził Piotr Loretz.

Na zakończenie burmistrz złożył wyrazy podziękowania za pomoc organizacyjną przy festiwalu pani sołtys Monice Ewert i proboszczowi ks. Janowi Kwiatkowskiemu.

Po raz drugi została zorganizowana festiwalowa kawiarenka, która cieszyła sie ogromnym powodzeniem, dochód został przeznaczony na potrzeby kościoła.

Tradycyjnie w przerwie miedzy koncertami odbyła się kwesta na rzecz kościoła, kwestował burmistrz Dariusz Urbański i przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski. Udało się zebrać 4.383,22 zł! Z uwagi na ogromne koszty remontu kościoła każdy datek bardzo się liczy. Dziękujemy!

Mecenatem festiwal objęli:

  • Jarosław Dobrowolski
  • HYDROTECH EKO SC Elżbieta i Janusz Radel

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim strażakom OSP w Długiej Goślinie, Kołu Gospodyń Wiejskich, dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia Bartłomiej Stefański