home

Murowana Goślina – przystanek chóralny

W drodze na PER MUSICAM AD ASTRA V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika w Toruniu zatrzymał się u nas Chór Młodzieżowy ”Defrost” z Hamar w Norwegii. Mieli okazję zwiedzić Poznań, a wieczorem 24 czerwca br. zaśpiewali w auli ostatni koncert X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Podążając za przesłaniem, iż głos jest odbiciem duszy, chór kładzie nacisk na rozwój za pomocą głosu. Za każdym głosem będącym częścią chóru stoi człowiek z wartościami – szacunkiem, lojalnością, solidarnością oraz tolerancją. Wykorzystując w swojej pracy muzykę z różnych epok, chór dąży to poszerzania interakcji pomiędzy człowiekiem a muzyką. Chór jest młodym zespołem (powstał w 2010 r.), odnoszącym międzynarodowe sukcesy. Z powodzeniem występował w Austrii, Tajwanie, Korei Południowej, Sri Lance i na Węgrzech. Dyrygent Thomas Caplin bardzo szybko nawiązał kontakt z goślińską publicznością, opowiadał o poszczególnych utworach. Słuchacze byli oczarowani znakomitym brzmieniem chóru, który zaprezentował muzykę klasyczną i skandynawską. Oczywiście był bis, mimo zmęczenia chórzystów (na miejsce noclegu w Zielonce dotarli o 4.00 rano).

Przewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Konrad Strykowski podziękował dyrektor festiwalu prof. Elżbiecie Wtorkowskiej, ośrodkowi kultury i chórom „Canzona” za organizację wydarzenia oraz dokonał oficjalnego zamknięcia X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

Arleta Włodarczak

Zdjęcia Tomasz Mizgier

Organizatorzy dziękują wszystkim za współpracę przy organizacji festiwalu, szczególne podziękowania dla:

– Gminy Murowana Goślina,

– ks. Sławomira Jessy, Proboszcza Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie,

– Justyny Furman, Dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie,

– Zakładu Poligraficznego Tomasza Kędziory w Murowanej Goślinie,

– Marka Derbicha,

– goślińskich rodzin goszczących chórzystów.

– tłumaczy: Ewy Wysockiej, Barbary Klepackiej, Natalii Sęk, Weroniki Jarzyńskiej, Hanny Piotrowskiej. i Oliwii Pietraszewskiej.