home

Koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy

Już tradycją stał się udział zespołów instrumentalnych w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. W minionych latach dwukrotnie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej  z Bydgoszczy pod dyrekcją Zygmunta Rycherta, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego z Knurowa pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka, Big Band Akademii Muzycznej z Bydgoszczy pod dyrekcją Macieja Afanasjewa, Brass Band i Orkiestra Saksofonowa Szkoły Muzycznej z Hemmingen, Orkiestra Kameralna „II Tempo” z Bydgoszczy pod dyrekcją Damiana Borowicza (zm.2016) oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy pod dyrekcją majora Krzysztofa Matraszka.

Po raz drugi, na moją prośbę, skierowaną na piśmie do Pana Generała – Dowódcy Garnizonu Warszawa, do Murowanej Gośliny przyjechała Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy prowadzona od roku przez majora dr  Dominika Sierzputowskiego.

Bydgoska Orkiestra dotychczas koncertowała z powodzeniem dla wojska i społeczeństwa popularyzując muzykę wojskową, muzykę polską, transkrypcje muzyki poważnej oraz standardy muzyki rozrywkowej w najlepszych opracowaniach. Orkiestra zabezpiecza również oprawę muzyczną uroczystości wynikających z Ceremoniału Wojskowego, świąt państwowych, religijnych i patriotycznych dla jednostek i instytucji wojskowych oraz dla miasta Bydgoszczy i regionu. Wielkim uznaniem cieszą się zarówno koncerty jak i pokazy musztry paradnej orkiestry w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego. Orkiestra występowała między innymi w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Litwie.

Współpraca z Operą „NOVA”, Filharmonią Pomorską, Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, uniwersytetami oraz udział znakomitych solistów i chórów wzbogaca i uatrakcyjnia koncerty Orkiestry.

Podczas koncertu, który odbył się 8 czerwca, goślińska publiczność miała okazję wysłuchać profesjonalnej orkiestry w  bardzo zróżnicowanym repertuarze. Znalazło się tam znakomite opracowanie fragmentów muzycznych z „Zemsty nietoperza” J. Straussa, węgierski czardasz,  interesujące, okolicznościowe  kompozycje oparte na tematach polskiego i amerykańskiego hymnu oraz polskich i amerykańskich melodiach ludowych. Brawurowo zabrzmiała kultowa kompozycja Chucka Magione „Children of Sanchez”. Oczywiście nie obyło się bez bisów.


Elzbieta Wtorkowska

Zdjęcia: Tomasz Mizgier