home

„Canzona” w Normandii

W dniach 23-30.05. 2017 r. Chór Dziecięcy „Canzona” z Murowanej Gośliny odbył tournee po Normandii. Głównym celem wyjazdu był udział w I Międzynarodowym Festiwalu Chórów Szkolnych w Yvetot we Francji, gdzie w gronie 9 chórów z krajów Europy jako jedyny chór reprezentowaliśmy Polskę.

Najważniejszym wydarzeniem tego ogromnego projektu był spektakl z muzyką Thierry Machuel „The Europa of my dream’s”, który był wystawiany w ogromnej sali koncertowej Les Vikings (ponad 1000 miejsc siedzących) przez trzy dni festiwalu. Wykonawcami tego dzieła byli: Chór młodzieżowy Siene- Martimme z Yvetot oraz chóry szkolne z Normandii, Niemiec, Czech, Węgier, Białorusi, Estonii oraz Polski które były podzielone na 3 grupy z których każda wzięła udział w jednym spektaklu.

Zaproszone chóry zaprezentowały się podczas barwnej parady ulicami Yvetot, gdzie wszyscy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Yvetot byli witani życzliwie przez mieszkańców miasta, burmistrza i organizatorów festiwalu. Parada zakończyła się wielką fiestą na placu przed salą koncertową Les Vikings.

„Canzona” w ramach festiwalu koncertowała w kościołach w Saint Romain de Colbosc oraz Yvetot, przeprowadziła także warsztaty chóralne dla mieszkańców Yvetot.

Podczas swojej podróży dzieci i młodzież z naszego miasta zwiedziły przepiękne zakątki Normandii m.in.: Rouen, opactwo Mont St. Michael, Velues de Roses, a w drodze do Polski w ramach Dnia Dziecka odwiedziły Disneyland.

Koszt wyjazdu wyniósł 28,500 zł  z czego 2000 zł chór otrzymał dofinansowanie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, resztę pokryli rodzice chórzystów.

 

Adrianna Wtorkowska-Kubińska
Zdjęcia: Aleksandra Woźniak, Blanka Przymusińska