home

„Goślina da się lubić, tutaj szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić …”

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie Ksiądz Kanonik Edmund Szymański – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. Choć w maju mija już czternasta rocznica Jego śmierci, chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka.

W minionych latach podczas Festiwalu w naszym mieście koncertowały znakomite zespoły z Ukrainy (2 zespoły), Białorusi (2 zespoły), Rosji, Litwy, Słowacji, Czech (2 zespoły), Hiszpanii (2 zespoły), Francji (2 zespoły), Brazylii (2 zespoły), Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin (3 zespoły), Republiki Południowej Afryki (2 zespoły) i Stanów Zjednoczonych. Ponadto w Festiwalu wzięły udział chóry i orkiestry z Polski – z Bydgoszczy, Olsztyna, Poznania, Swarzędza, Tarnowa, Knurowa, Zakopanego, Murowanej Gośliny, Wyrzyska, Sanoka, Buku, Obornik Wlkp., Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Warszawy i Gdańska. Łącznie w ramach Festiwalu w kościołach Murowanej Gośliny, pw. św. Jakuba Apostoła i Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa oraz w auli Gimnazjum nr 1 odbyło się 90 koncertów. Ponadto w pobliskich Obornikach Wlkp., w Skokach, w Czerwonaku, w Owińskach, w Białężynie, w Swarzędzu, w Suchym Lesie, w Rogoźnie i w Poznaniu odbyło się 16 koncertów towarzyszących. Przez 9 edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie koncertowały 34 zespoły z Polski i 36 zespołów z zagranicy.

Elżbieta Wtorkowska

 

W sobotę 13 maja br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się koncert inauguracyjny X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał burmistrz Dariusz Urbański, wręczając inicjatorce projektu prof. Elżbiecie Wtorkowskiej bukiet kwiatów. Festiwal rozpoczął koncert Chóru Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego „Jubilus” z Warszawy.

Emocje, emocje, wzruszenia z nutą sentymentalną, eksplozja młodzieńczej energii. Tak można pokrótce opisać występ gości  koncertu inauguracyjnego. Wspaniałe piosenki, które wszyscy znają, które płyną w naszej polskiej krwi od pokoleń. Piosenki o Warszawie przed i powojennej, znane z czarno-białych filmów polskich to repertuar odważny i wspaniale zaaranżowany i nietypowy jak na formację chóralną. Po pierwszych słowach piosenek w wykonaniu artystów bariera dzieląca zespół i widzów na widowni przestała istnieć. Może to za sprawą harcerskiej otwartości  serc i tej niezwykłej, tajemniczej siły ich  magnetyzmu z jaką porwali nas w swój harcerski krąg. Pani Dyrygent Krystyna Stańczak-Pałyga kierowała raz swoim chórem, a raz publicznością, która śpiewała nuta w nutę wszystkie piosenki. Publiczność momentalnie została zdobyta bez reszty przez artystów. Czuliśmy się jak na spotkaniu dobrych przyjaciół. W drugiej części występu wysłuchać mogliśmy piosenek z Japonii, Słowacji, amerykańskich standardów i niespodzianki pt: „Goślina da się lubić, tutaj szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić …”. Z Chórem Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego „Jubilus” z Warszawy, który lubi luz to nieuniknione. Zgubiliśmy serca dla Nich bezapelacyjnie „i w ogóle i w szczególe i pod każdem innem względem!” Ostatnio Warszawa, to jedna wielka manifestacja, każdy do każdego ma o wszystko pretensje. Nasi cudowni goście pokazali to prawdziwe oblicze naszej stolicy za które ją kochamy, wspaniały klimat, charakter, słoneczną promienność i piosenki.

 

Bartłomiej Stefański
Zdjęcia Bartłomiej Stefański