home

Narodowe Święto Niepodległości w Murowanej Goślinie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Murowanej Goślinie rozpoczęły się w dniu 11 listopada uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Mszę św. koncelebrowali goślińscy kapłani: Proboszcz ks. Sławomir Jessa, Proboszcz ks. dziekan Marek Chmara, Proboszcz ks. Jan Kwiatkowski i ks. Łukasz Abram. We mszy św. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, harcerze i liczne delegacje oraz mieszkańcy. W homilii Proboszcz ks. Sławomir Jessa przywoływał liczne przykłady postaw patriotycznych i miłości do ojczyzny. Odniósł się do zasług i pięknych narodowych postaw naszych przodków. Oni przez lata budowali i pielęgnowali polskość w czasach zaborów, okupacji i komuny często z narażeniem życia i bezpieczeństwa, a nam jak stwierdził, trudno wywiesić flagę na 11 listopada.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, na odrestaurowanym placu Powstańców Wlkp. Orkiestra Dęta OSP po batutą Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, następnie trębacze zagrali hejnał naszego miasta, skomponowany przez śp. Benedykta Majchrzaka.

W dalszym ciągu uroczystości głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański. Podkreślił, że dla Murowanej Gośliny data 11 listopada jest datą umowną. Dopiero wybuch Powstania Wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 1918 roku uruchomił ciąg wydarzeń, które dały nam prawdziwą wolność, przerwaną wybuchem II Wojny Światowej w 1939 roku. Aby upamiętnić ofiary walki o wolną ojczyznę mieszkańcy naszej gminy ufundowali pomnik. Z wydarzeniami II Wojny Światowej związana jest Figura Matki Boskiej, ufundowana w głównej mierze przez rodzinę Państwa Lisieckich, jako wotum dziękczynne. Została we współpracy z Proboszczem ks. Sławomirem Jessą odnowiona i ma nowe, godne miejsce na placu Powstańców Wielkopolskich. Pomniki mają wymiar symboliczny, ale mają nam przypominać o trudnych kartach historii naszego narodu. W dalszej części wystąpienia Burmistrz nawiązał do wizyty Polskiego Chóru Kameralnego im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Spotkanie z Polakami z Ukrainy było dla nas wszystkich lekcją patriotyzmu i szacunku do wolności.

Potem delegacje czterdziestu różnych środowisk (szkoły, stowarzyszenia, organizacje i instytucje) złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. Wieniec od mieszkańców miasta i gminy złożyli: Burmistrz Dariusz Urbański, Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kaniecki, radni Rady Miejskiej (Grażyna Nawrocka, Tomasz Pawlak).

Z okazji Święta Niepodległości odbyło się na strzelnicy przy ul. Brackiej Strzelanie Niepodległościowe, zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie. Tarczę Niepodległościową wystrzelił Tomasz Dałek.

Święto Niepodległości, to radosne święto, cieszymy się z wolności i niepodległości. Z inicjatywy Burmistrza Dariusza Urbańskiego po południu w auli Gimnazjum nr 1 odbył się uroczysty koncert. Wystąpiła Capella Zamku Rydzyńskiego oraz soliści Natalia Piechowiak (sopran) i Andrzej Ogórkiewicz (baryton). Pierwsza część koncertu, to utwory patriotyczne, śpiewane razem z publicznością. W drugiej części artyści zabrali nas w muzyczną podróż po świecie, prezentując hity muzyki rozrywkowej. Dźwięki instrumentów dętych Capelli Zamku Rydzyńskiego oraz piękne wykonanie solistów Teatru Wielkiego z Poznania stworzyło niepowtarzalny klimat narodowego święta. Szkoda, że tak niewiele osób skorzystało z zaproszenia.

Arleta Włodarczak, Bartłomiej Stefański

Fot. Bartłomiej Stefański, Hubert Sobalak, Agnieszka Szymańska-Wojtera

Podziękowania

Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości:

  • Proboszczowi Parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. Sławomirowi Jessie,
  • Komisariatowi Policji i Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie,
  • Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego,
  • Goślińskiemu Szczepowi ZHR „Wzgórze”,
  • Panu Eugeniuszowi Tomickiemu, Prezesowi Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Murowanej Goslinie
  • Pani Justynie Furman, Dyrektor Gimnazjum nr 1.