home

Canzona w Grecji

Chór Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny zakwalifikował się w bieżącym roku do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Music&See” w Paralii w Grecji. Konkurs trwał od 19 do 24 września. Koncerty festiwalowe odbyły się w Paralii, znanym kurorcie na wybrzeżu olimpijskim nad Morzem Egejskim oraz w pobliskim miasteczku – Katerini. W festiwalu wzięło udział 16 zespołów z siedmiu krajów: Bułgarii, Macedonii, Estonii, Czarnogóry, Słowenii, Libii i Polski. Jedenaście z nich stanęło do dwuetapowego konkursu. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje konkursowe dwóch zespołów akademickich: Chóru Uniwersytetu z Koper w Słowenii pod dyrekcją Mirko Ferlana, który to zespół zdobył główną nagrodę konkursu – Statuetkę Vlado Kostova oraz Fayha Choir z Tripoli z Libii, prowadzony przez Barkeva Talakiana, prezentujący niezwykłą arabską muzykę chóralną. Występy konkursowe oceniało międzynarodowe jury, któremu przewodniczyła prof. Theodora Pavlovitch z Bulgarian Nationale Academy of Music w Sofii. Ponadto w jury zasiadali: prof. Gabriella Thèsz z Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz prof. Sasho Tatarchevski z Faculty of Music w Skopje. Ten ostatni wraz ze swoim chórem uniwersyteckim weźmie udział w przyszłorocznej, jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

22- osobowy Chór Żeński „Canzona” zaprezentował program, na który składały się kompozycje sakralne Piotra Jańczaka, Javiera Busto, tradycyjną pieśń bułgarską, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki oraz w finale „Danzę” Lindy Spevacek, z układem choreograficznym z wachlarzami. W dwóch ostatnich kompozycjach na fortepianie akompaniowała Weronika Jarzyńska. Canzona otrzymała II miejsce oraz nominację do udziału w konkursie o Grand Prix. Podczas tej prezentacji chór wykonał dwa polskie utwory: Józefa Świdra „Jubilate Deo” i Stanisława Wiechowicza „Powiewaj wiatreńku”.
Nasz zespół był jedynym reprezentującym na konkursie Polskę. Tym bardziej cieszymy się z dobrej opinii jurorów, dotyczącej poziomu artystycznego oraz bardzo życzliwego przyjęcia przez pozostałe zespoły biorące udział w konkursie i festiwalu. Udział w konkursie w części kosztów aplikacji, zakwaterowania i wyżywienia został sfinansowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. Koszty podróży, tj. transfer autokarowy z Murowanej Gośliny na lotnisko Warszawa-Modlin i z lotniska w Salonikach do Paralii w obie strony oraz podróż samolotem z Warszawy do Salonik opłaciły chórzystki zespołu „Canzona”.

 

Elżbieta Wtorkowska
Fot. Wojciech Błachowicz