home

Dożynki Gminne w Uchorowie

Dożynki to prastara uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w kulturze polskiej wsi. Święto plonów to kontynuacja i ślad dawnych obrzędów, mających zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Zmieniała się polska wieś, przez lata i przez wieki ale to co, w tym święcie było najważniejsze pozostało – i nadal jest istotą dożynek: dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i szacunek dla chleba.

Dożynki Gminy Murowana Goślina odbyły się 3 września br. w przepięknie przystrojonym na tą okoliczność w Uchorowie. Rozpoczęły się mszą dziękczynną za tegoroczne zbiory koncelebrowaną przez proboszcza parafii w Białężynie ks. Tomasza Nawrockiego i proboszcza parafii w Długiej Goślinie ks. Jana Kwiatkowskiego. Po dziękczynieniu barwny korowód, który stworzyli: gospodarze i starostowie dożynek w asyście zespołu „Goślinianie”, delegacje z wieńcami z dwudziestu jeden sołectw naszej gminy oraz goście dożynkowi przeszedł na boisko sportowe. Po odegraniu hymnu państwowego i powitaniu gości przez konferansjera, gospodarz dożynek Burmistrz Dariusz Urbański dokonał oficjalnego otwarcia święta plonów i poprosił o rozpoczęcie obrzędów dożynkowych.

W trakcie obrzędu nastąpiło przekazanie i obtańczenie wieńca głównego, przygotowanego przez wieś Uchorowo. Następnie przedstawiciele sołectw z terenu naszej gminy przekazali przygotowane przez siebie wieńce gospodarzom dożynek: Panu Dariuszowi Urbańskiemu Burmistrzowi Miasta i Gminy, Pani Krystynie Nowak Sołtysowi wsi Uchorowo, księdzu Proboszczowi Tomaszowi Nawrockiemu. Podobnie, jak w ubiegłym roku wieńce przekazało aż 21 sołectw z terenu naszej gminy: Białęgi, Białężyn, Długa Goślina, Boduszewo, Głębocko, Głęboczek, Kamińsko, Kąty, Łopuchowo, Łopuchówko, Łoskoń Stary, Mściszewo, Nieszawa, Przebędowo, Raduszyn, Rakownia, Starczanowo, Uchorowo, Wojnowo, Wojnówko, Złotoryjsko.

Następnie starostowie dożynek Pani Ewa Perska i Pan Mirosław Staszak przekazali gospodarzom dożynek bochen chleba, upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów. Burmistrz podzielił chleb i wspólnie z sołtysem, starostami i księdzem poczęstował gości. Całość widowiskowego obrzędu dożynkowego przygotowana została przez nasz zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Po raz pierwszy towarzyszyła im kapela, z którą zespół ma zamiar nawiązać dłuższą współpracę. Później głos zabrał gospodarz dożynek – Burmistrz Dariusz Urbański. Podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę oraz podkreślił jak ważny jest chleb i inne dary ziemi, które powstają dzięki pracy wszystkich rolników. Zaakcentował, że jego szacunek do polskiej wsi nie jest tylko incydentalny, z okazji dożynek. Przejawia się w codziennej pracy, mającej na celu poprawę infrastruktury na wsi. Nie zabrakło również podziękowań dla organizatorów dożynek sołectwa Uchorowo i Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie. Zgodnie z zapoczątkowanym w ubiegłym roku zwyczajem w ramach podziękowań za organizację dożynek Burmistrz wręczył Pani Sołtys statuetkę. Tradycyjnie sołtysi i przewodniczący osiedli otrzymali z rąk Burmistrza upominki.

Następnie głos zabrali goście: Pan Waldemar Witkowski – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański.

Ostatnim akcentem tej części było wystąpienie Pani Krystyny Nowak, Sołtysa wsi Uchorowo, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację święta plonów w jej sołectwie.

Po obrzędzie nastąpiło ogłoszenie zwycięzców konkursu dożynkowego, organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Trzech Rzek” na najpiękniej przystrojone obejście przydomowe w sołectwie Uchorowo. Oto wyniki konkursu:

Komisja w składzie: Magdalena Przystałowska (wiceprezes zarządu LGD), Andrzej Kosakowski (wiceprezes zarządu LGD), Bartłomiej Stefański (pracownik MGOKiR), podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:

 • I miejsce blok Uchorowo 27 (bon 500 zł),
 • II miejsce –  blok Uchorowo 24 (bon 300 zł),
 • II miejsce –  Maria Rakowicz Uchorowo 6M (bon 200 zł).
 • Wyróżnienia otrzymali: blok 25, Bożena Michałek Uchorowo 15/1, Ewa Perska Uchorowo 2.
 • Udział wzięli: blok 28, Wirginia Staszak Uchorowo 4, Krystyna Nowak Uchorowo 39.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

 

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego, inaugurując tym koncertem swój nowy sezon artystyczny. Po koncercie orkiestry na scenie zaprezentował się Krzysztof Koniarek wraz z zespołem w znanych utworach biesiadnych i własnych kompozycjach, przy których pierwsze pary ruszyły do tańca. Jako gwiazda wieczoru podczas tegorocznych dożynek wystąpił zespół Toledo. Zespół Toledo z Sochaczewa już od 20 lat jest znany w środowisku muzyki tanecznej. Od samego początku koncertu do ostatniego utworu publiczność szalała pod sceną. Po występie przed sceną pojawiło się wielu uczestników loterii (sprzedano 1450 losów) i nadszedł czas na długo oczekiwane losowanie nagród głównych. Losowanie wraz z konferansjerem przeprowadziła sołtys Uchorowa Pani Krystyna Nowak wręczając cztery nagrody. Nagrodę losowaną na końcu (telewizor) wygrał mieszkaniec Uchorowa Pan Krzysztof Wojczak.

Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu Ale Band.

Warto wspomnieć jeszcze o kawiarence prowadzonej przez Sołectwo Uchorowo, gdzie można było posmakować pysznych, domowych wypieków. Każdy uczestnik dożynkowego święta mógł również spróbować darmowej grochówki ufundowanej przez organizatorów, a najmłodsi uczestnicy imprezy mieli możliwość bezpłatnej zabawy na dmuchańcach.

 

Składamy serdeczne podziękowania Radzie Sołeckiej Uchorowa na czele z Panią Sołtys Krystyną Nowak, OSP Uchorowo, członkom stowarzyszenia KS Uchorowo oraz licznym Mieszkańcom Uchorowa, zaangażowanym w organizację dożynek gminnych. Dziękujemy również Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Panu Jackowi Grali, Pani Justynie Furman – Dyrektorowi Gimnazjum nr 1 oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom.

Arleta Włodarczak
Tomasz Mizgier
Fot. Bartłomiej Stefański, Tomasz Mizgier

 

Organizatorzy Dożynek Gminnych Uchorowo 2016

 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
 • Sołectwo Uchorowo-
 • Zadanie zrealizowano z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

 

SPONSORZY

 • POBIEDZISKO-GOŚLIŃSKI BANK SPÓŁDZIELCZY ODDZIAŁ W MUROWANEJ GOŚLINIE
 • EKO ŁOPUCHOWO SPÓŁKA Z O.O.
 • KRUSZGEO WIELKOPOLSKIE KOPALNIE SP. Z O.O.
 • FIRMA TRANSPORTOWO-SPEDYCYJNA ZDZISŁAWA I TADEUSZ KŁOS
 • FARM EQUIMPMENT INTERNATIONAL
 • ARKADIUSZ ORLIŃSKI
 • SEBASTIAN KOBUS
 • WIEŃCZYSŁAW RAKOWSKI
 • SPÓŁDZIELNIA ROLNICZO-HANDLOWA „ROLNIK”
 • MASARNIA TADEUSZ GRUCHAŁA

SPONSORZY NAGRÓD GŁÓWNYCH LOTERII FANTOWEJ

 • MIESZKAŃCY UCHOROWA
 • KATARZYNA I JAROSŁAW DOBROWOLSCY
 • MARIOLA NOWACZYŃSKA

 

POZOSTALI SPONSORZYNAGRÓD LOTERII FANTOWEJ

 • ,,YORK’’ BOLECHOWO
 • JANINA I MARIAN SZOPIŃSCY
 • CZESŁAW SPRINGER
 • MARIOLA I PIOTR PIĄTKOWSCY
 • KSIĘGARNIA ,,LIBROS’’ OBORNIKI
 • MARIA I JAN RAKOWICZ
 • INLINE POLAND SP. Z O.O. MUROWNAN GOŚLINA
 • TADEUSZ KŁOS
 • STAROSTWO POWIATOWE W POZNANIU
 • POBIEDZISKO-GOŚLIŃSKI BANK SPÓŁDZIELCZY ODDZIAŁW MUROWANEJ GOŚLINIE
 • KSIĘGARNIA ,,GRZEŚ’’
 • OŚRODEK KULTURY MUROWANA GOŚLINA
 • PIOTR MICHALSKI – SŁTYS SOŁECTW BIAŁĘGI
 • BANK ZACHODNI WBK ODDZIAŁ MUROWANA GOŚLINA
 • WIRGINIA I MIROSŁAW STASZAK
 • TELE BUS BOGUSŁAW FRĄCKOWIAK