home

„Cud niepamięci…”

Po raz kolejny niebo nad Długą Goślino rozświetliło się nutami zamiast gwiazd, dzięki XIV Letniemu Festiwalowi Muzycznemu „Musica Sacra Musica Profana” im. prof. Stefana Stuligrosza w Długiej Goślinie, który odbył się 6 sierpnia br.

W części Musica Sacra – wystąpił Krzysztof Bigaj, nauczyciel języka polskiego, jego pasje to śpiew, malarstwo i teatr. O dwóch lat poświęcił się całkowicie autorskiej działalności muzycznej związanej ze sztuką chrześcijańską. Na naszym festiwalu wystąpił w przejmującym i wzruszającym monodramie o Bożym Miłosierdziu, w którym porusza temat spotkania zagubionego człowieka z poszukującym go Bogiem.

W części Musica Profana, wystąpił Stanisław Soyka, w swoim najnowszym projekcie muzycznym Soyka Kolektyw .Na temat Stanisława Soyki tak wiele już napisano, On sam o swojej twórczości powiedział: „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.” Warto było wybrać się na koncert Soyki, bo to zupełne tak, jakbyśmy na jakiś czas znaleźli się w innym wymiarze, pełnym piękna i dobrych emocji, które tylko on potrafi z taką lekkością wywołać w swojej publiczności. Nasza festiwalowa publiczność mogła się przekonać o tym osobiście.

Trzy lata temu została powołana Kapituła, która w specjalny sposób chce podziękować i nagrodzić osoby zaangażowane w organizację festiwalu. Kapituła w składzie: Jarosław Dobrowolski, Janusz Radel, Jacek Grala, Marek Strykowski i Agnieszka Szymańska-Wojtera postanowiła wyróżnić w tym roku Ochotniczą Straż Pożarną w Długiej Goślinie.

Na zakończenie festiwalu Dariusz Urbański Burmistrz Gminy Murowana Goślina podziękował gospodarzom terenu proboszczowi parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Janowi Kwiatkowskiemu i pani sołtys Monice Ewert. Po raz pierwszy w tym roku została zorganizowana festiwalowa kawiarenka, która cieszyła sie ogromnym powodzeniem.

Serdecznie dziękujemy, tym którzy pomagają nam w utrzymaniu ciągłości i poziomu festiwalu, obdarzając nas wsparciem finansowym, własną pracą i życzliwością, czyli:

  • Mecenasom festiwalu: Gminie Murowana Goślina, Jarosławowi Dobrowolskiemu, Elżbiecie i Januszowi Radel – HYDROTECH EKO, Jackowi Grali
  • Patronom medialnym: Radio Emaus, Radio Merkury, TVP 3 Poznań

 

Za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy podziękowania:

  • mieszkańcom Długiej Gośliny na ręce pani sołtys Moniki Ewert,
  • strażakom OSP w Długiej Goślinie,
  • dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie,
  • Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Dziękujemy tak licznie zgromadzonej publiczności za wspaniałe przyjęcie naszych artystów, za udział w kweście na potrzeby kościoła w Długiej Goślinie – zebraliśmy 1223,05 zł.

Mam nadzieję, że ponownie magia festiwalu zadziałała i udało nam się „zaczarować” Państwa codzienności. Serdecznie zapraszamy za rok na jubileuszowy koncert XV Letniego Festiwalu Muzycznego „Musica Sacra Musica Profana” im. prof. Stefana Stuligrosza w Długiej Goślinie .

 

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Fot. Bartłomiej Stefański