home

W gościnie u Księcia Mieszka

Pod takim właśnie hasłem przebiegał tegoroczny, XIV Jarmark św. Jakuba w Murowanej Goślinie w związku z 1050 rocznicą chrztu Księcia Mieszka. Składało się na niego kilka wydarzeń.

W sobotę 16 lipca br. 4 drużyny wzięły udział w rozgrywanych nad jeziorem w Kamińsku Drużynowych Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusza Urbańskiego. Wystartowało w sumie 20 zawodników z Polskiego Związku Wędkarskiego. W sumie złowiono prawie 50 kg ryb. Pierwsze miejsce w zawodach zdobył Zbigniew Nowak, który złowił ponad 5 kg ryb. Zawody zorganizowało Koło PZW nr 142 przy SM Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie.

W sobotę 23 lipca odbył się XII Światowy Zjazd Gośliniaków – osobna relacja na stronie www.

W dniu 24 lipca br. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła obyła się msza odpustowa i objęcie parafii przez ks. Sławomira Jessę. Uroczysta msza św. celebrowana była przez Arcybiskupa Seniora Henryka Muszyńskiego, obecne były władze samorządowe, duchowieństwo, młodzież z Czech udająca się na Światowe Dni Młodzieży, delegacje i liczni parafianie. Bogatą oprawę muzyczną zapewniły nasze zespoły: Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją Leszka Bajona i Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Po mszy do ks. proboszcza ustawiła się długa kolejka osób pragnących złożyć życzenia.

Pozostałe, główne atrakcje i uroczystości jarmarkowe skupiają się zwykle w sobotnie popołudnie – od ubiegłego roku ze względu na remont rynku na stadionie miejskim.

Tu w godz. 10.00-15.00 odbyła się akcja poboru krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego koordynowana przez zarząd HDK PCK Gośliniacy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu dla dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Krew oddały 52 osoby. Akcja przyniosła 22,340 l krwi.

O godz. 15.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku, którego dokonał burmistrz Dariusz Urbański, a trębacze Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie: Benigna Binięda, Anna Woronkowicz, Maciej Przybysz odegrali hejnał miasta. Ksiądz Sławomir Jessa poproszony o zabranie głosu opowiedział o początkach swojej obecności w Murowanej Goślinie, podkreślając szacunek dla wyraźnego wśród mieszkańców gminy kultu postaci św. Jakuba.

Na płycie stadionu rozlokowano liczne stragany z ozdobami (kapelusze, biżuteria, ozdoby do dekoracji domów), smakołykami (miody, wędliny), zabawkami, artykułami gospodarstwa domowego itd. Stąd w kierunku sceny mieszkańcy przechodzili przez dawną osadę, w której podziwiali rękodzieło nawiązujące do średniowiecznych przedmiotów, nad ogniskiem smażono placki według dawnych receptur, a dzieciaki wzięły udział np. w konkursie na rozkawałkowanie jabłka toporem na czas zorganizowane bardzo profesjonalnie przez Drużynę Wojów Piastowskich „Jantar”. Jeden z wojów – Michał Ostrowski – pełnił także rolę konferansjera całej imprezy.

Na scenie zaprezentowano przedstawienie o początkach państwa polskiego, natomiast za płytą stadionu dzieciaki ustawiały się w kolejkach do dmuchańców, trampolin, a obok także do przenośnego escape roomu.

O godz. 16.00 nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek dla osób uhonorowanych tytułem Osobowość Kulturalna roku 2015. Tegorocznymi laureatami zostali:

Mateusz MJ Sibilski, dla którego tytuł stał się uhonorowaniem 25 lat pracy artystycznej, w której kapituła szczególnie doceniła to, jak mocno przyczynił się do znakomitego podniesienia poziomu artystycznego Orkiestry Dętej OSP, a także udział w innych wydarzeniach w naszej gminie;

ks. Jan Kwiatkowski – który podczas zaledwie roku, odkąd objął Parafię św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, dał się poznać jako znakomity duszpasterz i wybitny organizator życia kulturalnego oraz nieprzeciętny animator działań społecznych.

Burmistrz Dariusz Urbański złożył także gratulacje Arkadiuszowi Golińskiemu, który w czerwcu br. wykazał się bohaterską postawą, ratując z pożaru mieszkańców bloku w Przebędowie.

Specjalnie dla nagrodzonych 3 utwory zaśpiewał Jakub Rajman, rodzinnie związany z Murowaną Gośliną.

Po tej uroczystej chwili nastąpił ciąg dalszy atrakcji przygotowanych prze drużynę wojów, w tym inscenizację chrztu Mieszka I.

W ramach jarmarku odbył się także konkurs na najlepszy placek drożdżowy, zorganizowany przez LGD „Krainę Trzech Rzek”. Wzięło w nim udział sześć sołectw i trzy osiedla samorządowe z naszej gminy. Komisja konkursowa w składzie: Paweł Piętka, Magdalena Przystałowska i Mariola Kozieł miała trudne zadanie. Zdaniem jury najlepszy placek drożdżowy upiekło sołectwo Długa Goślina, drugie miejsce zajęło Wojnowo, a trzecie Rakownia. Osiedla samorządowe nr 2 i nr 4 otrzymały wyróżnienia.

Wieczorem przyszedł czas na występ gwiazdy jarmarku, którą był w tym roku Zbigniew Wodecki. Artysta swoim występem potwierdził, że tegoroczne Fryderyki – najważniejsze nagrody branży muzycznej w Polsce, wpadły w jego ręce nieprzypadkowo. Wielki profesjonalizm całego zespołu, swoboda na scenie, urozmaicony program (od wyproszonych przez publiczność „Chałup” po „Czardasza” i popisy gry na skrzypcach), a do tego wielki dystans do siebie artysty szybko zjednały mu publiczność. Dowcipy i anegdoty, które przeplatały występy muzyczne z pewnością zawstydziłyby niejednego z kabareciarzy zapraszanych na największe festiwale muzyczne w kraju. Za krótko – ten niedosyt również potwierdził, że koncert się udał!

Po koncercie burmistrz zaprosił uczestników na pokaz filmu historycznego, a następnie na imprezę taneczną, która po raz pierwszy odbywała się nie z udziałem orkiestry, ale do dźwięków przygotowanych przez didżeja. Świetnie i długo bawili się i starsi, i młodsi.

 

 

PODZIĘKOWANIA

Bardzo dziękuję za pomoc przy organizacji XIV Jarmarku św. Jakuba: Eugeniuszowi Tomickiemu i strażakom OSP w Murowanej Goślinie, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, firmie Stefana Wysockiego oraz pracownikom UMiG: Arkowi Bednarkowi, Monice Paluszkiewicz, Kamilowi Grzebycie.

Specjalne podziękowania za pracę składam moim współpracownikom z ośrodka kultury: Markowi Derbichowi, Marioli Kozieł, Tomkowi Mizgierowi, Bartkowi Stefańskiemu, Agnieszce Szymańskiej-Wojterze i Zdzisi Trojanowskiej.

Mecenasi: Gmina Murowana Goślina, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina, SKOK Jaworzno, KRUSZGEO Wielkopolskie Kopalnie sp. z o.o., Bank Zachodni WBK GRUPA SANTANDER, LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek”, Firma Transportowo-Spedycyjna Zdzisława i Tadeusz Kłos.

Patronat medialny: Radio Merkury, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, TVP3 Poznań

 

Arleta Włodarczak
Dyrektor MGOKiR
Monika Paluszkiewicz
inspektor ds. komunikacji społecznej
m.paluszkiewicz@murowana-goslina.pl
tel. 61 89 23 686

Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Kamil Grzebyta, Bartłomiej Stefański