home

Niezwykle koncerty – niezwykli goście

21 czerwca do Murowanej Gośliny przyjechał Chór Uniwersytetu Filipińskiego Madrigal Singers. Chór ten jest jednym z najczęściej nagradzanych na świecie zespołów, mającym na swoim koncie wiele nagród zdobytych na najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych. Jako pierwszy na świecie dwukrotnie zdobył nagrodę European Choral Grand Prix. W 2012 roku również  jako pierwszy chór na świecie otrzymał prestiżową nagrodę The Brand Laureate Premier Award, w uznaniu za znaczący wkład w rozwój muzyki chóralnej na świecie, promowanie gatunku muzyki chóralnej oraz występy poruszające publiczność.

Publiczność goślińska, która przybyła na koncert, mimo odbywającego się w tym samym czasie meczu piłkarskiego niewątpliwie doznała wielkiego poruszenia. 24 osobowy zespół koncertuje w pozycji siedzącej, skupiając się na mistrzowskiej interpretacji i budowaniu jakości dźwięku. To właśnie siedząc artyści byli w stanie doskonale kontrolować technikę wokalną w zakresie energetyki oddechowej, rezonansu i artykulacji. Ponadto siedząc dotykali się ramionami, co umożliwiało jednoczesne budowanie napięć frazowych. Dyrygent, Marco Antonio Carpio, również siedzący na skraju, nie używał rąk do prowadzenia zespołu, ale jego ciało i mimika w całości były przekazem treści muzyki.

Publiczność wysłuchała m.in. Lux Aeterna, Li-lli Tulog Anay – Ily Matthew Maniano, Gloria, Laus et Honor – Jude Edgar Balsamo, La Guerre – Clementa Janquin, gdzie wyraźnie w imitacjach słyszalne były odgłosy bitwy. Pojawiły się też mistrzowskie wykonania polskich kompozycji: Marka Jasińskiego- Exultate Deo omnes terra oraz Pawła Łukaszewskiego – Crucem Tuam adoramus Domine. W drugiej części koncertu Chór z Filipin wykonał m.in. Only in sleep Êriksa Ešenvaldsa oraz Circle of Life Eltona Johna z musicalu The Lion King. Goście chętnie bisowali, więc i owacjom nie było końca. Filipińscy artyści okazali się niezwykle miłymi, sympatycznymi ludźmi. Podczas spotkania przy kolacji przygotowanej przez Chóry Canzona wyrazili swoje zaskoczenie faktem funkcjonowania w naszym mieście tak dobrych chórów. Wspólnym śpiewom nie było końca.

Następnego dnia do Gimnazjum nr 1 przybyli uczniowie z goślińskich szkół. Dla nich Madrigal Singers również przygotował ucztę muzyczną. W ramach IX edycji naszego Festiwalu odbył się ponadto koncert towarzyszący w Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu. University of the Philipines Madrigal Singers podczas swojego europejskiego tournèe w Polsce odwiedzili tylko Szczecin, Międzyzdroje, gdzie inaugurowali 51. Międzynarodowy Festiwal Chóralny oraz Murowaną Goślinę.

22 czerwca przyjechał kolejny chór, tym razem po raz pierwszy gościliśmy zespół z Turcji – Antalya Municipality Conservatory ANTChoir. Zespół powstał 15 lat temu, a jego dyrygentem jest Nikolay Merdzhanov – artysta pochodzenia bułgarskiego. Zespół przyjechał do Polski na zaproszenie Canzony, za pośrednictwem również pochodzącego z Bułgarii dr Orlina Bebenowa – artysty chóru Opera Nova w Bydgoszczy oraz prezesa bydgoskiego oddziału PZCHiO. W repertuarze przedstawionym podczas koncertu znalazły się dzieła klasyczne, m.in. fragment z Pasji wg. św.Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Był też polski akcent w postaci kompozycji Pawła Łukaszewskiego. Szczególnie interesujące dla licznie zgromadzonej publiczności były kompozycje oparte na oryginalnych melodiach tureckich z ich ornamentyką, melodyką i bogatą rytmiką. 23 czerwca ANTChoir wystąpił dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Po zwiedzeniu Poznania, wieczorem goście z Turcji spotkali się przy ognisku z Chórem Canzona.

Kolejny koncert w ramach IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego odbędzie się w 10 lipca. Gościć wówczas będziemy Clifton College Choir z Republiki Południowej Afryki.

Serdecznie zapraszam!

 

Prof. Elżbieta Wtorkowska

Dyrektor Festiwalu

 

Fot. Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański