home

Wymiana kulturalna Ivetot – Murowana Goślina

W dniach 1-5 lipca w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. E. Szymańskiego gościliśmy Chór Dziecięcy Siene-Martime z Yvetot, miasta partnerskiego Murowanej Gośliny. Zespół przyjechał w ramach wymiany z Chórem Dziecięcym „Canzona”, który koncertował w Yvetot w styczniu tego roku. Dzieci i ich opiekunowie zostali przyjęci przez rodziny Canzony oraz przyjaciół chóru. W trakcie pobytu nasi goście spotkali się z Burmistrzem Murowanej Gośliny Dariuszem Urbańskim, zwiedzili Poznań (dzieciom szczególnie spodobały się poznańskie koziołki). Spore wrażenia pozostawiła także słoniarnia w zoo, Katedra w Gnieźnie oraz Park Dinozaurów w Rogowie, gdzie dodatkową atrakcją, przygotowaną przez dzieci z Canzony były podchody z quizem muzycznym.

Na szczególną uwagę zasługuje również wizyta w Parku Dzieje i możliwość obejrzenia widowiska „Husaria pod Gnieznem”.

W dniu 4 maja br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się koncert Chóru z Yvetot. Mieliśmy okazję usłyszeć m. in. utwory klasyczne, jak temat z opery „Wesele Figara” W. A. Mozarta, czy chór chłopców z opery Carmen G. Bizeta. Ponadto dzieci wykonały kołysankę G. Faurego, Hymn do nocy J. Pch. Rameau, Heal the world M. Jacksona.

Wspólnie dzieci z obu chórów wykonały znaną goślińskiej publiczności piosenkę Caresse sur l’ocean z filmu „Pan od muzyki” B. Coulaise oraz hebrajską Hine ma tov. Po koncercie w Zielonce odbył się piknik przygotowany przez rodziców dzieci z Canzony. Wizyta zakończyła się kolejnym zaproszeniem do Yvetot w maju 2017 roku na projekt muzyczny organizowany tym razem przez Matiasa Chartona – dyrygenta Chóru Siene-Martime.

 

AdriannaWtorkowska-Kubińska
Dyrygent Chóru Dziecięcego „Canzona”

Fot. Krzysztof Nowak