home

Kolejne koncerty VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego

 

W dniu 30 maja br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się kolejny koncert festiwalowy. Tym razem na scenie pojawił się Tremolo Vocal Ensemble z Barcelony (Hiszpania). Zespół powstał w styczniu 2015 w szkole muzycznej Tremolo w Barcelonie. Założycielką i dyrygentem jest Lucia Beresova, członkami zespołu są uczniowie szkoły muzycznej.

Młodzi artyści i dyrygentka byli bardzo stremowani, ponieważ koncert na naszym festiwalu był pierwszym koncertem Tremolo Vocal Ensemble. Goślińska, doświadczona publiczność przyjęła bardzo ciepło debiutujący zespół, który zaprezentował repertuar klasyczny, ludowy i rozrywkowy. Podziw wzbudziło przygotowanie tak różnorodnego repertuaru w ciągu czterech miesięcy. Chórzyści byli u nas trzy dni, zwiedzili Gniezno i Poznań, a sobotę spędzili w rodzinach chórzystek „Canzony”.

***

W niedzielę 14 czerwca br. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła gościliśmy utytułowany chór, który niedawno obchodził jubileusz 25-lecia działalności. To Poznański Chór Kameralny „Fermata”, którego twórcą i dyrygentem jest mieszkaniec naszego miasta Mateusz MJ Sibilski. Chór wzbogacił swoim śpiewem także liturgię mszy św.

Koncert chór rozpoczął utworem Andrzeja Koszewskiego In memoriam, następnie usłyszeliśmy muzykę dawną (m.in. utwory Wacława z Szamotuł, G.G. Gorczyckiego, Mikołaja Zieleńskiego). Szczególne miejsce w bibliotece chóru zajmuje muzyka polska, zatem nic dziwnego, że kolejna część koncertu, to utwory Andrzeja Koszewskiego. Na zakończenie zespół zaprezentował się w repertuarze rozrywkowym. Dyrygent Mateusz MJ Sibilski zapowiadając poszczególne części koncertu barwnie i dowcipnie opowiadał o historii utworów. W przeddzień koncertu w Murowanej Goślinie Poznański Chór Kameralny „Fermata” wziął udział w X Festiwalu Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae w Ząbkach. Zdobył tam I miejsce w kategorii chórów dorosłych i złoty dyplom, a Mateusz MJ Sibilski został najlepszym dyrygentem festiwalu. Gratulacje!

 

Arleta Włodarczak
MGOKiR

Fot. Dominik Kowal, Krzysztof Nowak