home

XV lat targowania w Boduszewie

To, że Boduszewo to bardzo sympatyczna miejscowość wraz z pięknym pałacem i okolicami, to wieść, która rozniosła się już dawno poza Powiat Poznański. Nie dziwi więc fakt, że już z początkiem roku pierwsze orkiestry dęte pytają o termin Powiatowego Przeglądu Orkiestr właśnie w Boduszewie. Tak też było i w tym roku.

W sobotę 13 czerwca 2015 roku w pięknej scenerii Pałacu w Boduszewie odbyła się jubileuszowa – 15 edycja Targu Wiejskiego połączona z Przeglądem Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego. W tym roku przy pięknej pogodzie zaprezentowało swoje różnorodne wyroby blisko 30 wystawców.

Już od godziny 13.00 można było nabyć różnego rodzaju wyroby wędliniarskie, miód, kwiaty ozdobne, wiklinę, a także spróbować pysznego ciasta w kawiarence Boduszewianka. Swoje wyroby prezentowali również twórcy ludowi, artyści związani z rękodziełem.

O godzinie 15.00 nastąpiło uroczyste otwarcie obu imprez. Prowadzący całość Mateusz MJ Sibilski zaprosił wszystkich organizatorów na scenę. Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański powitał mieszkańców i dokonał oficjalnego otwarcia XV Targu Wiejskiego i Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Następnie głos zabrała sołtys wsi Boduszewo Elżbieta Winogrodzka, która przypomniała historię targu i podziękowała za pomoc w przygotowaniu imprezy. Zastępca dowódcy JRG 8 w Bolechowie Jarosław Szewczyk, który reprezentował Komendanta Miejskiego PSP Witolda Rewersa przywitał wszystkich i życzył udanej zabawy.

Tegoroczny przegląd został rozszerzony o dwa zespoły mające swą siedzibę poza Powiatem Poznańskim. Gościnnie zatem usłyszeliśmy w kolejności Brass Seven, prowadzony przez Krzysztofa Zarembę – znanego muzyka i pedagoga. W ich wykonaniu i następnego zespołu Brass Band Oborniki pod kierunkiem Tomasza Kaniewskiego wysłuchaliśmy przekroju muzyki dixielandowej, popularnej i filmowej. Ciepło przyjęte obie prezentacje zostały nagrodzone brawami i upominkami od organizatorów.

Zasadniczą, regulaminową część przeglądu rozpoczęła Orkiestra Dęta ze Swarzędza pod kierunkiem Łukasza Gowarzewskiego. Zespół zaprezentował ciekawy program, z najmłodszą 11 – letnią solistką przeglądu i ciekawą grupą taneczną. Następnie zaprezentowała się największa liczebnie orkiestra przeglądu – Stowarzyszenie Orkiestra Dęta w Chludowie pod dyrekcją Krzysztofa Żeleśkiewicza. Zespół zaprezentował ciekawy program o ładnym, wyrównanym brzmieniu, szczególnie ciekawym i pełnym z racji dużego i różnorodnego instrumentarium. Oczywiście podobnie jak goście ze Swarzędza wykonali jeden utwór kompozytora polskiego, co jest obowiązkowym punktem regulaminu przeglądu. Jako trzecia zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Da Capo” z Tarnowa Podgórnego wraz z Grupą Mażoretkową, kierowaną przez Gabrielę Drewniak. Tu po raz wtóry jako kapelmistrz ukazał się Krzysztof Zaremba. Warto nadmienić, że Orkiestra „Da Capo” nie posiada na stałe grupy mażoretkowej, za to ściśle współpracuje z grupą prowadzoną od 9 lat przez Panią Gabrielę. Zespół z Tarnowa Podgórnego, liczący około 25 grających, to w większości młodzież. Przedstawili również ciekawy program, zaprezentowany z dużym smakiem narzuconym przez Krzysztofa Zarembę. Niestety, prawie w ostatniej chwili otrzymaliśmy wiadomość, że nie dotrze do Boduszewa orkiestra z Mosiny.

Ostatnim zespołem zasiadającym na scenie była Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie.

Zespół zaprezentował się w programie marszowym, w tym zaśpiewaną z towarzyszeniem licznie zgromadzonej publiczności melodią Szła dzieweczka, a także z częścią programu, który zostanie zaprezentowany na sobotnim Turnieju Orkiestr „O Złoty Róg” w Suchym Lesie. Dobrze zaprezentowała się również grupa taneczne pod kierunkiem Moniki Pyś. Jako łącznik do wielkiego finału dziewczęta z grupy tanecznej wykonały jeden utwór z towarzyszeniem muzyki z płyty. W tym czasie na scenie i przed nią zeszły się orkiestry ze Swarzędza, Chludowa, Murowanej Gośliny i Tarnowa Podgórnego aby wspólnie na zakończenie Przeglądu wykonać dwa utwory: Happy Marcing Band oraz sławne Orkiestry Dęte. Utworami dyrygowali kolejno goście: Łukasz Gowarzewski i Krzysztof Żeleśkiewicz. Na zakończenie prezentacji każdej z orkiestr wręczono, dyplomy i nagrody rzeczowe od Ośrodka Kultury oraz pamiątkowe puchary i vouchery – specjalne nagrody od Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Witolda Rewersa. Wspomniany voucher, to możliwość zorganizowania trzydniowych warsztatów orkiestry w Ośrodku Szkoleniowym PSP w Bolechowie. Nagrody i dyplomy wręczali Stanisław Woźniak – radny Rady Powiatu Poznańskiego oraz Jarosław Szewczyk – zastępca dowódcy JRG 8 w Bolechowie. Przegląd w Boduszewie ma swoje mocne atuty: spotykają się miłośnicy muzyki by wspólnie pomuzykować – nie rywalizować, by móc się wzajemnie posłuchać. Bardzo cieszy fakt, że wszyscy uczestnicy żegnają się z Boduszewem słowami: do zobaczenia za rok!

Podczas imprezy odbywała się targowa loteria fantowa, w której główną nagrodą był ogrodowy ławostół. Można było również postrzelać w turnieju strzeleckim. Najmłodsi mogli podziwiać zagrodę ze zwierzętami i poszaleć na dmuchańcach. Od godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Ale Band. Pomimo padającego deszczu bawiono się do godziny 24.00.

 

 

Mateusz MJ Sibilski
Tomasz Mizgier
Fot. Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

 

Organizatorami targu byli:

 • Sołectwo Boduszewo
 • OSP Boduszewo
 • Pałac w Boduszewie
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji

Projekt zrealizowano z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

 

Serdeczne podziękowania dla sponsora Targu Wiejskiego – Pobiedzisko – Goślińskiego Banku Spółdzielczego Oddział Murowana Goślina

 

Sponsorzy targowej loterii fantowej:

 • Violetta i Marek Kroteccy
 • Michał Hałas
 • Harley Davidson
 • PTR Partner BHP
 • Donata i Krzysztof Mikołajczyk
 • Monika i Krzysztof Malecha
 • Elżbieta i Teofil Winogrodzcy
 • Wiesława i Wojciech Stawscy