home

Inauguracja VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego

15 maja 2015 r. w Murowanej Goślinie odbył się koncert inauguracyjny VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Ksiądz Kanonik – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. Choć w maju mija już dwunasta rocznica Jego śmierci, chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka.

Pierwsi uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu, Uczniowie ze Szkoły Muzycznej z Hemmingen przyjechali już w środę 13 maja. Goście zostali powitani przez rodziny chórów „Canzona”, gdzie też zamieszkali W programie pięciodniowej wizyty znalazło się spotkanie z Panem Burmistrzem, wycieczki do Owińsk, Poznania i Biskupina, audycja muzyczna dla uczniów goślińskich szkół oraz koncert i msza św.inaugurujące festiwal.

Publiczność licznie przybyła do Auli Gimnazjum nr 1, na koncert inauguracyjny. Gości przywitała dyrektor festiwalu prof. Elżbieta Wtorkowska, a oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest idea budowy mostów kulturowych w ramach współpracy miast partnerskich. Dlatego podczas koncertu inauguracyjnego wystąpiły dwa zespoły ze Szkoły Muzycznej z partnerskiego miasta Hemmingen z Niemiec:

  • Prima Vista Brass, prowadzony przez Marcusa Bellmunda i Franka Reinicke

oraz

  • Zespół Saksofonowy prowadzony przez Clausa Cordemanna

Młodzież przybyła do Murowanej Gośliny na czele z dyrektor Szkoły Muzycznej, panią Martiną Zimmerman, która w kilku słowach podziękowała za zaproszenie i przekazała upominki od miasta Hemmingen.

Poziom muzykowania młodzieży niemieckiej był bardzo satysfakcjonujący. Publiczność życzliwie nagradzała brawami wykonania popularnych, znanych piosenek z repertuaru m. in. zespołu ABBA, The Beatles, Chicka Corea, Coldplay, Michaela Jacksona, SteviegoWondera i zespołu BeeGees.

Ideę partnerstwa miast podkreśliło na koniec koncertu wspólne wykonanie kilku popularnych kompozycji muzyki filmowej przez Chóry: Dziecięcy „Canzona”, Żeński „Canzona Absolwent” z Murowanej Gośliny, Prima Vista Brass z Hemmingen i 3D-J z Murowanej Gośliny. Aranżacje zostały przygotowane zarówno przez stronę niemiecką, jak i polską.

 

Elżbieta Wtorkowska
Dyrektor Festiwalu

Arleta Włodarczak
MGOKiR

Fot. Tomasz Mizgier