home

Kolędowy styczeń

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów.

Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe. W Murowanej Goślinie mogliśmy posłuchać kolęd w wykonaniu naszych zespołów podczas II Jarmarku Bożonarodzeniowego, a po świętach Bożego Narodzenia kolędy zabrzmiały w goślińskiej farze i innych miejscach.

  • Po raz piąty Parafia św. Jakuba Apostoła i Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców w święto Objawienia Pańskiego na wspólne kolędowanie. Po wieczornej mszy św. przy licznie zgromadzonej publiczności w kościele św. Jakuba grano i śpiewano piękne kolędy. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego zachwyciła uczestników kolędowania. Każdą kolędę poprzedzało słowne wprowadzenie.
  • Zespół wokalny „Una Canto” z Długiej Gośliny zaprosił na wspólne kolędowanie 9 stycznia br. do uroczej herbaciarni w Kasztelu „U Gostla”.
  • Od dwóch lat w ośrodku kultury naukę gry na instrumentach prowadzi Alicja Duszczyk. W dniu 17 stycznia br. jej uczniowie w nowej siedzibie ośrodka kultury przy ul. Mściszewskiej zagrali kolędy. Kilkunastu wykonawców grało na pianinie, gitarze i skrzypcach.
  • 18 stycznia br. w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła po dwunastu latach koncert kolęd dały chóry „Canzona”(Dziecięcy, Żeński, Kameralny) pod kierunkiem Elżbiety Wtorkowskiej i Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej. Usłyszeliśmy m.in. kolędy polskie, niemieckie, francuskie, angielskie i katalońskie. Publiczność była oczarowana bogatym repertuarem naszych chórów.
  • 25 stycznia br. w Kościele pw. św. Jakuba Parafialny Chór Mieszany „Vocantes” i Chór „Don Bosco” z Parafii pw. św. Jana Bosko w Poznaniu pod dyrekcją Leszka Bajona uświetniły liturgię mszy św., a po mszy chóry zaprezentowały kilka polskich kolęd, w tym opracowane przez Franciszka Wilczyńskiego, śpiewane przez na chór i publiczność.

Serdecznie dziękujemy Proboszczowi ks. Sławomirowi Jessie za życzliwość, ciepłe przyjęcie, i dobre słowo.

 

Arleta Włodarczak

Fot. Tomasz Mizgier