home

Eksperyment teatralny na deskach Sceny Cegiełka

20 i 21 grudnia br. przed świętami Scena Cegiełka zaproponowała widzom spektakl  Bogusława Schaeffera „Kwartet dla czterech aktorów” Na premierze komplet miejsc zajętych przez widzów zapowiadał już sukces przedsięwzięcia.

Gośliniacy i goście z okolic Murowanej Gośliny zawsze chętnie uczestniczą w proponowanych przez Scenę Cegiełka spektaklach. Na widowni zobaczyć można znajome twarze stałych bywalców tych kulturalnych wydarzeń. Wielbiciele teatru mieli nie lada gratkę obejrzeć tak kultowy, znany, trudny i interesujący spektakl w wykonaniu zespołu Marcina Matuszewskiego. Trudno wyjaśniać zamysł autora i trudno przejrzeć intencje reżysera w tak trudnym i ambitnym projekcie. Niech kilka słów przygotowanych dla widzów przez Marcina Matuszewskiego na temat spektaklu wprowadzi Państwa w klimat wydarzenia.

 

Bartłomiej Stefański

 

Pierwszy raz zobaczyłem tę sztukę jeszcze będąc w liceum. Kraków, Teatr STU, Jan Peszek, Andrzej i Mikołaj Grabowscy, Jan Frycz… Do dzisiaj zastanawiam się, co mnie w niej urzekło. Przecież nie ma tam żadnej intrygi, żadnej de facto fabuły… Można rzecz, że spektakl, to próba wytrzymałości aktorów. Autor doświadcza ich eksperymentując w najbardziej wyrafinowany i perfidny sposób. W jednym momencie uściśla sposób gry do cna a w drugim „puszcza wolno” aby ulecieli w improwizacji niczym ptak ze złamanym skrzydłem na silnym wietrze. W jednym robi z nich elokwentnych inteligentów tylko po to, aby w kolejnej scenie upodlić w oczach publiczności.

Od czasów liceum miałem ogromną ochotę poddać się tej próbie. Dopiero teraz udało się to, przy współudziale trzech, równie szalonych zapaleńców teatralnych.

Nie spodziewajcie się Państwo komedii. Nie spodziewajcie się dramatu, horroru, sensacji…. Spodziewajcie się, drodzy Państwo…, Schaeffera.

                                                                             

Marcin Matuszewski

 

Bogusław Schaeffer

KWARTET DLA CZTERECH AKTORÓW

Wystąpili:

  • Karol Izert
  • Jakub Karpisiak
  • Marcin Matuszewski
  • Michał Pawłowski

Reżyseria:

  • Marcin Matuszewski

Obsługa techniczna:

  • Lynn Kucharczyk