home

„Dziwny jest ten świat…”

Koncert Finałowy XII Letniego Festiwalu Muzycznego „Musica sacra Musica profana” im. prof. Stefana Stuligrosza, który odbył się 2 sierpnia br. był wyjątkową ucztą muzyczną.

W części „Musica sacra” wystąpiła Orchestra Mixtura. To bardzo młody zespół orkiestrowy, powstał w lutym 2013 r., z inicjatywy młodego poznańskiego kompozytora Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego, składający sie ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zainteresowania zespołu skupiają się m.in. wokół projektów nowatorskich oraz twórczości młodych kompozytorów. Orkiestra dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów. Dyrygentem orkiestry jest Paulina Rogowska – absolwentka dyrygentury w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego. Na koncercie w Długiej Goślinie Orchestra Mixtura  zaprezentowała się w „Muzyce uduchowionej”. Poprzez muzykę chcieli dołączyć się do chwil skupienia nad życiem, zamyślenia się nad sprawami niedoczesnymi, wspólnie pochylić się nad ludzkimi emocjami. Koncert poprowadził Jerzy Wojciechowski założyciel Orchestry. Program podzielony został na przystawkę, dania główne i deser- jak przystało na prawdziwą ucztę!

W części „Musica profana” wystąpiła Natalia Niemen z zespołem w programie: ” NIEMEN MNIEJ ZNANY”

To projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka stara się przybliżyć publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spod chmury kapelusza”. Program koncertowy, to pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80- tych Czesław Niemen był samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – roboestrę, czyli zaawansowaną cyfrowo- analogową „machinerię” instrumentów. Wokół tego projektu udało się Natalii Niemen pozyskać wyjątkowych muzyków, wszyscy razem stworzyli niepowtarzalne wydarzenie muzyczne.

Podczas koncertu nie zabrakło największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca” , „Płonąca stodoła”, a na bis oczywiście „Dziwny jest ten świat”. Był to koncert przepełniony nadzieją, miłością i wiarą. Natalii Niemen i zespołowi udało się jak zauważył prowadzący festiwal Mateusz MJ Sibilski „profanę ” przeobrazić w prawdziwe „sacrum”. Tradycyjnie festiwal zamknął ks. Piotr Skoczylas, a na długo-goślińskim niebie rozbłysły fajerwerki.

A ja chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować w imieniu organizatorów, Tym którzy pomagają nam w utrzymaniu ciągłości i poziomu festiwalu, obdarzając nas wsparciem finansowym, własną pracą i życzliwością, czyli:

Mecenasom festiwalu:

Gminie Murowana Goślina, Ewie i Pawłowi Bugajnym, Jarosławowi Dobrowolskiemu, Januszowi Radlowil – HYDROTECH, TRUST, Jackowi Grali.

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim strażakom OSP w Długiej Goślinie, dyrektor Renacie Olszewskiej i pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom.

Dziękujemy publiczności za wspaniałe przyjęcie naszych artystów, za udział w kweście na potrzeby kościoła w Długiej Goślinie(zebraliśmy 1.190, 10 zł).

W te dwa letnie wieczory staraliśmy się „zaczarować” Państwa codzienność, gdzie muzyka miała stać się niebem usianym nutami zamiast gwiazd. Mam nadzieję, że nam się udasło.

 

Agnieszka Szymańska- Wojtera

 

Ps. Chciałabym serdecznie podziękować Nieformalnej Kapitule Letniego Festiwalu za wyrazy uznania, jednak te podziękowania należą się wszystkim podmiotom organizacyjnym festiwalu Gminie Murowana Goślina, Burmistrzowi Tomaszowi Łęckiemu, Proboszczowi Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie – ks. Piotrowi Skoczylasowi, niezawodnej grupie ludzi z Sołectwa Długa Goślina, na czele z sołtysem Markiem Strykowskim, strażakom OSP Długa Goślina, pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie a przede wszystkim pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie pod dyrekcją Arlety Włodarczak.