home

Najgorętszy dzień roku!

XII Jarmark św. Jakuba

19 lipca był zdecydowanie najgorętszym dniem tego lata, dosłownie, z powodu temperatury, ale też w związku z absolutnym apogeum imprez w naszym mieście. Od rana uroczysta sesja Rady Miejskiej, potem X Światowy Zjazd Gośliniaków, wieczorem drugie widowisko „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”, a do tego w ciągu dnia centrum miasta opanował gwar związany z Jarmarkiem św. Jakuba.

Podczas otwarcia Jarmarku Burmistrz Tomasz Łęcki przekazał symboliczny klucz do miasta dyrektor ośrodka kultury Arlecie Włodarczak. Ciepłe słowa do mieszkańców i gości jarmarku skierował ks. Sławomir Jessa, od 19 dni proboszcz parafii św. Jakuba. Burmistrz przedstawił  zawartość jubileuszowej kapsuły czasu. W niej na najbliższe 25 zostaną ulokowane m.in.: statut miasta, spis władz miasta oraz instytucji publicznych, herb i flaga miasta, a także czasopisma, informatory o lokalnych inicjatywach i imprezach, paragony za artykuły codziennego użytku (ksero + oryginały). Dzięki temu za 25 lat będziemy mieli możliwość porównać jak zmieniło się nasze miasto i… ceny. Całą imprezę prowadziła Sylwia Prętka-Galas, która zapowiedzi kolejnych punktów programu przeplatała monologami gwarą.

Przewodnicząca kapituły Krystyna Przygońska przedstawiła osoby, które otrzymały tytuł osobowości życia kulturalnego miasta i gminy Murowana Goślina: za wybitne osiągnięcie roku 2013 Katarzyna Łukaszewicz; za całokształt działalności Arleta Włodarczak. Statuetki nagrodzonym paniom wręczył Burmistrz Tomasz Łęcki.

Ogromną, także dosłownie, atrakcją okazał się najsmaczniejszy punkt programu Jarmarku i obchodów 625-lecia miasta. Tortem, o rozmiarach 2,70 m x 1,60 m, wadze 112 kg, zostali poczęstowani mieszkańcy miasta i goście Jarmarku. Pyszny olbrzym został wykonany przez Cukiernię Pawła Piętki w Murowanej Goślinie, firmę z ponad dwudziestoletnią tradycją. Pierwsze kawałki (z w sumie 1100!) kroili: Burmistrz Tomasz Łęcki, Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski oraz  Elżbieta Wtorkowska i Norbert Kulse (Zasłużeni dla Miasta i Gminy Murowana Goślina).

Podczas krojenia tortu wypuszczono 625 balonów na 625. urodziny Murowanej Gośliny z logo 625. Burmistrz zaintonował i mieszkańcy wspólnie zaśpiewali „1000 lat dla Murowanej Gośliny”.

Im więcej czasu upływało od gorącego południa i otwarcia Jarmarku, tym więcej osób przybywało na rynek Murowanej Gośliny, aby przysłuchiwać się kolejnym koncertom. Wystąpili: zespół Cuda Wianki, Artes Ensemble z koncertem „Piosenka przypomni ci”, a także bardzo intrygująca Modesta Pastiche z odważnymi, mocnymi aranżacjami znanych przebojów. Absolutną gwiazdą wieczoru był Ryszard Rynkowski, na którego koncert mieszkańcy napływali wszystkimi doprowadzającymi do rynku uliczkami. W trakcie występu artysty, między kolejnymi utworami, artystę powitał Burmistrz Tomasz Łęcki, wręczając mu drobne upominki z pamiątkami pochodzącymi z naszego miasta. Między nimi znalazła się koszulka z logo miasta, którą Ryszard Rynkowski zdecydował się natychmiast założyć i właśnie tak kontynuował występ.

W trakcie, gdy na scenie na Placu Powstańców Wielkopolskich odbywały się kolejne koncerty, w okolicy miały miejsce także liczne dodatkowe atrakcje. Na strzelnicy w bramie Domu Rzemiosła odbył się Festiwal Strzelecki dla mieszkańców i gości jarmarku – strzelanie z wiatrówki, zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie. Goście odwiedzali towarzyszące jarmarkowi wystawy: plenerowe – wystawę pokonkursową  z okazji 625-lecia miasta  „Moja Gmina w obiektywie”  i wystawę „625 lat Murowanej Gośliny”, a także wystawę w holu  miejskiego ratusza „625-lecie miasta Murowana Goślina”.

Na stoiskach jarmarku mieszkańcy chętnie nabywali okolicznościowe wydawnictwa (album „Murowana Goślina i okolice na dawnych widokówkach”, książkę „Opowieść o Ziemi Goślińskiej”,  folder z okolicznościową monetą i zestaw widokówek), a także rękodzieło artystyczne („Kącik Cittaslow”). W sumie obecnych było 40 wystawców, tradycyjnie od upału odpocząć można było w kawiarence „U Jakuba” w Domu Parafialnym.

Z okazji urodzin Murowanej Gośliny „dmuchańce” dla dzieci dostępne były nieodpłatnie, z czego mali mieszkańcy korzystali chętnie, organizując prawdziwe oblężenie kolorowych, dmuchanych „zamków”. Była też scena dla dzieci, iluzjonista, balonowe show i kolorowa kolejka. Ale chyba i tak najwięcej uciechy sprawiła zorganizowana przez strażaków na rynku fontanna, w której maluchy chętnie się chłodziły.

W trakcie trwania jarmarku odbyła się akcja poboru krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego koordynowana przez Zarząd HDK PCK „Gośliniacy” i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu od patronatem Fundacji Agaty Mróz. Oddano 14,4  l krwi.

Monika Paluszkiewicz

Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

14jarmark-sponsorzy_1024

Podziękowania jarmark

Szanowni Państwo!

Dwunasta edycja największej imprezy plenerowej w naszym mieście za nami. Zorganizowanie jarmarku nie byłoby możliwe bez zaangażowania bardzo licznego grona mieszkańców.

Bardzo dziękuję za pomoc: Cukierni Pawła Piętki, Poczcie Polskiej, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Murowanej Goślinie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Parafii pw. św. Jakuba Apostoła, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Panu Eugeniuszowi Tomickiemu i strażakom OSP w Murowanej Goślinie, P. Januszowi Biniędzie, Firmie Stefana Wysockiego, P. Natalii Kazuś, P. Annie Sterczyńskiej, Gimnazjum nr 1, „Caritas” przy parafii św. Jakuba oraz pracownikom UMiG: Arkowi Bednarkowi, Halinie Turaj, Monice Paluszkiewicz, Darii Niemier, Asi Och.

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA ZA PRACĘ W TROPIKALNYM UPALE – 300 % NORMY SKŁADAM PRACOWNIKOM OŚRODKA KULTURY: MARKOWI DERBICHOWI, MARIOLI KOZIEŁ, TOMKOWI MIZGIEROWI, IWONIE SCHEFFLER, BARTKOWI STEFAŃSKIEMU, AGNIESZCE SZYMAŃSKIEJ – WOJTERZE I ZDZISI TROJANOWSKIEJ.

 

Arleta Włodarczak