home

Wianki nad Wartą z ogniami Świętego Jana

„Wianki nad Wartą” to impreza plenerowa, która z jednej strony zapewnia wspólną zabawę , nad brzegiem Warty wokół malowniczo położonej przystani Binduga, z drugiej strony przypomina i kultywuje obrzęd ludowy oraz promuje nasze walory krajobrazowe. Noc Świętojańska to święto radości, miłości, młodości, wody, ognia, natury, płodności, urodzaju itp. W tą noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę i przy licznych ogniskach (Ognie Sobótkowe, Ognie Świętojańskie, Ognie Świętego Jana) bawili się radośnie wśród muzyki i tańców do białego rana. Najbardziej znaną wróżbą sobótkową było oczywiście puszczanie wianków na wodę, stąd też jedna z nazw święta – „Wianki” Od kilku lat Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie wraz z Sołectwem Mściszewo starają się te tradycje kontynuować i przypominać naszej lokalnej społeczności, bo kultura ludowa określa naszą tożsamość. Nim jednak zmierzch zapadł i Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” mógł rozpocząć obrzęd Nocy Świętojańskiej w dobry nastrój wprowadził publiczność wcześniejszy program artystyczny. Oficjalnego otwarcia dokonał Sołtys Mściszewa Jan Gruszczyński i Wiceburmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Marcin Buliński. Obaj panowie życzyli dobrej zabawy i przede wszystkim dobrej pogody.

Po raz pierwszy publiczności zaprezentował się zespół RE RE w składzie: Hanna Piotrowska, Filip Klepacki, Marek Stanisławski, Krzysztof Kuchta, Maciej Kowalczyk i Dariusz Marciniec. Doskonała muzyka i niebanalny dobór repertuaru. Życzymy zespołowi jak najwięcej tak udanych koncertów. W ramach pokazów tanecznych zaprezentowały sie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Białężynie w układach tańca nowoczesnego oraz uczniowie klas muzycznych III c i IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie pod kierunkiem Katarzyny Łukaszewicz w układach tańca klasycznego z elementami country. Gwiazdą wieczoru był Zespół JRM. Jigowo-Reelowi Maniacy są zespołem przede wszystkim koncertowym i koncertującym na żywo w Polsce i za granicą. Jig Reel Maniacs grają muzykę celtycką od 24 lat. Obok wiodących tematów irlandzkich w repertuarze nie brakuje akcentów szkockich, walijskich i bretońskich. To co JRM odróżnia od innych celt-folkowych formacji, to fakt, iż zespół łączy ludowe nuty krain celtyckich z nowoczesnymi aranżacjami, nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Jednak to przede wszystkim doskonali muzycy, którzy mają rewelacyjny kontakt z publicznością. Było widać pasję i radość grania oraz dialog z widownią.

Najważniejszym punktem programu był jednak obrzęd „Nocy Świętojańskiej”, który przygotował Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Podczas obrzędu zespół pokazuje koloryt, piękno przyśpiewek i tańce. Zawsze bardzo widowiskowe są skoki przez ognisko oraz przemarsz dziewcząt z wiankami, które są puszczane na Warcie. Cieszymy się z faktu, że do obrzędu włącza się publiczność i daje się porwać magii sobótkowej nocy. Wiele osób przyniosło ze sobą wianki. Jak na tradycję przystało po obrzędzie rozpoczęła się wspólna zabawa taneczna z duetem muzycznym B&T Beata i Tomek.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, są nimi: Pobiedzisko- Gośliński Bank Spółdzielczy w Murowanej Goślinie, Jarosław Dobrowolski, Waldemar Kobus, Sebastian Kobus, Dariusz Urbański, Ferma Kur Jeżykiewicz, Patryk Wujcicki, Jarosław Janiszewski, Roman Pol, Marek Najs, Waldemar Busse.

Szczególne podziękowania składamy Sołtysowi Janowi Gruszczyńskiemu i wodniakom z Towarzystwa Wodnego z Obornik Wielkopolskich.

 

Agnieszka Szymańska – Wojtera