home

XIV Targ Wiejski w Boduszewie, Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego

7 czerwca 2014 roku już po raz czternasty w swe gościnne progi Sołectwo Boduszewo oraz właścicielka Pałacu w Boduszewie p. Felicja Wawrzyniak zaprosili mieszkańców naszej gminy na Targ Wiejski w Boduszewie. Przepiękny teren, cudowna pogoda nic więc dziwnego, że wystawcy chętnie przyjechali  do Boduszewa. W tym roku tradycyjnie były wyroby z wykliny, można było nabyć ręcznie robioną biżuterię, płaskorzeźby i rzeźby  dłuta mistrza Mieczysława Koguta czy ręcznie malowaną porcelanę. Nie zabrakło roślin, krzewów i drzewek ozdobnych. Jednak największym powodzeniem cieszą się wyroby wiejskie. Zawsze „ okupowane” jest stoisko Kawiarenki „Boduszewianka”, gdzie serwowane są wypieki mieszkanek Boduszewa. Jeszcze większym powodzeniem cieszą się stoiska gdzie można kupić własnej roboty przepyszny smalec, kiełbasę. Te stoiska szybka znikają z krajobrazu Targu ponieważ jest taki duży popyt. Dlatego ubolewamy, że tych stoisk jest tak mało.

Po zakupach można było obejrzeć wystawę motorów Harley Davidson, samochodów firmy Szpot oraz motolotni Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych. Kto chciał mógł postrzelać w konkursie z broni pneumatycznej a dzieci mogły pobawić się na zjeżdżalniach dmuchanych.

 

Przede wszystkim jednak na scenie królowały orkiestry dęte iż tego dnia odbył się kolejny Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Oficjalne otwarcie XIV Targu Wiejskiego oraz Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych nastąpiło o 14.30. Prowadzący całość Mateusz MJ Sibilski zaprosił na scenę wszystkich organizatorów imprezy: Konrada Strykowskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej, Mariusza Palkę – radnego Rady Powiatu Poznańskiego, który reprezentował Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego, Witolda Rewersa – Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Elżbietę Winogrodzką – Sołtysa Sołectwa Boduszewo, Arletę Włodarczak – Dyrektora MGOKiR, Felicję Wawrzyniak – właściciela pałacu, Zdzisława Felerskiego – Sekretarza OSP w Boduszewie.

Na tegoroczną  edycję Przeglądu do Boduszewa przyjechały orkiestry z Rokietnicy, Pobiedzisk, Chludowa, Tarnowa Podgórnego, Mosiny oraz oczywiście Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Gośliny.

Cieszy fakt, że Orkiestry wracają do nas na kolejny przegląd, a także że dołączają do nas zespoły, które wcześniej nie były obecne. Tradycją już stała się dobra pogoda i bardzo przyjazna, wręcz domowa atmosfera stworzona przez organizatorów Targu Wiejskiego i mieszkańców Boduszewa. Publiczność dopisała i bawiła się dobrze, orkiestry zaprezentowały ciekawe i zróżnicowane programy koncertowe.

Na zakończenie prezentacji każdej z orkiestr wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe od Ośrodka Kultury, upominki z Powiatu Poznańskiego, pamiątkowe puchary i vouchery – specjalne nagrody od Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Witolda Rewersa. Wspomniany voucher, to możliwość zorganizowania trzydniowych warsztatów orkiestry w Ośrodku Szkoleniowym PSP w Bolechowie. To bardzo cenny upominek, gdyż zorganizowanie takich trzydniowych warsztatów jest bardzo twórcze dla zespołu.

Tradycją naszego przeglądu jest prezentacja nie rywalizacja. Cieszy bardzo, że zespoły chętnie przyjeżdżają do Boduszewa i często zaraz pytają co w przyszłym roku. Bez formuły konkursowej zespoły prezentują swój aktualny dorobek i obecne miejsce w artystycznym rozwoju. Cieszy również fakt, że Orkiestrowe granie ma wielu słuchaczy podczas boduszewskiego targu.

Ostatnim akcentem Targu Wiejskiego była zabawa taneczna z zespołem „Ale Band” , która zakończyła się o północy.

Organizatorami XIV Tagu Wiejskiego oraz Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego byli:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
  • Sołectwo, Pałac i OSP Boduszewo
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
  • Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Poznaniu

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina

Sponsorzy:

  • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach Oddział Murowana Goślina

Honorowy Patronat nad Przeglądem Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego Jana Grabkowski – Starosta Poznański

 

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Mateusz MJ Sibilski