home

Weterani po raz 33. w Murowanej Goślinie

1 czerwca br. w Murowanej Goślinie odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie. Bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXIII Mały Gośliński Maraton Weteranów. Bardzo się cieszymy, że w tygodniu przed biegiem udało się położyć asfalt na odcinku ul Gnieźnieńskiej i wykonać atest trasy, biegł mógł się odbyć bez żadnych przeszkód.

Tradycyjnie na miejsce startu przyprowadziła zawodników nasza Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Po odegraniu i wspólnym zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, Przewodniczący Rady Konrad Strykowski dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw.

Honorowy patronat nad biegiem objął tradycyjnie Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki, nasz bieg zaliczany jest też do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. W tym roku przy sprzyjającej pogodzie wystartowało 362 zawodników, zawody ukończyło 357 osób. Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 19 kategoriach wiekowych (mężczyźni w 10, kobiety w 9).Zwycięzcą biegu został Marek Dzięgielewski z Dłużniewa, który osiągnął czas 1:14:21. Z grona pań najlepsza okazała się Karolina Górna z Kalisza z czasem 1:29:23. Zwycięzcy w kategorii open otrzymali puchary ufundowane przez Jarosława Dobrowolskiego, radnego Rady Powiatu Poznańskiego Najstarszymi zawodnikami biegu byli Janina Rosińska (ur. 1936) z Łodzi i Jan Morawiec (ur.1933) z Łodzi, którzy otrzymali statuetki Burmistrza Miasta i Gminy. Wśród zawodników zagranicznych najszybszy był Markus Meier z Niemiec. Najlepszym zawodnikiem niepełnosprawnym okazał Ryszard Ochnio z Jastrowia, drugie miejsce zajął nasz olimpijczyk Andrzej Ludzkowski. Andrzej Ludzkowski nie odebrał pucharu za drugie miejsce twierdząc, że został oszukany przez organizatorów. Regulamin naszych mistrzostw nie określa rodzaju niepełnosprawności. Z posiadanych informacji wynika, że Ryszard Ochnio jest osobą niepełnosprawną. W związku z tym, że nagrody dla osób niepełnosprawnych budzą wiele wątpliwości zastanowimy się w gronie organizatorów nad usunięciem tego zapisu z regulaminu. Po raz drugi w naszych zawodach wystartował Burmistrz Tomasz Łęcki, ukończył półmaraton z wynikiem 2:03:44.

Uroczystym momentem biegu jest dekoracja zwycięzców. Na podium stanęli najlepsi w dziewiętnastu kategoriach wiekowych (wyniki ma stronie www.polmaraton.murowana.pl). Zwycięzców dekorowali Burmistrz Tomasz Łęcki i Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski i członek Komitetu Organizacyjnego Jerzy Giersig. Komentował od lat związany z naszym biegiem Rafał Wilczyński z małżonką.

Wśród biegaczy nie zabrakło gospodarzy – Gośliniaków. Wystartowała ich w tym roku rekordowa ilość – 42 osoby. Najlepsze wśród pań okazały się: Katarzyna May- Adamek, Joanna Wierzbicka, Mirosława Bromberek; wśród panów najlepsi byli: Marcin Mazurkiewicz (pierwszy start w naszym półmaratonie), Dawid Sikora i Roman Pietrzak. Wszyscy biegacze z Murowanej Gośliny otrzymali upominki ufundowane przez organizatora.

Zawodnicy chwalili doskonałą organizację i dziękowali za wspaniałą atmosferę. Można było też zobaczyć specjalną wystawę biegową, przygotowaną przez Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej (zwiedziło ją ok. 100 zawodników). Czas do dekoracji wypełnił lubiany w Murowanej Goślinie zespół BLUE VOICE.

Uwaga! Certyfikaty ukończenia biegu i zdjęcie można wydrukować z www.datasport.pl

Dzięki inicjatywie i wsparciu finansowym Macieja Kramarka zawodnicy biorący udział w mistrzostwach mogli wykonać badania PSA (mężczyźni) i badania mammograficzne (kobiety) w bardzo korzystnej cenie.

Imprezą towarzyszącą były biegi uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy pod kierownictwem Krzysztofa Krysztofiaka. A oto najlepsi:

Dziewczęta szkoła podstawowa

 1. Anastazja Anders (SP Białężyn)
 2. Weronika Mendel (SP nr 2 Murowana Goślina)
 3. Wiktoria Perła (SP Białężyn)

Chłopcy szkoła podstawowa

 1. Dorian Koźma (SP Łopuchowo)
 2. Maciej Kata (SP Łopuchowo)
 3. Maciej Dobrzykowski (SP nr 1 Murowana Goślina)

Dziewczęta gimnazjum

 1. Anna Hencel (Gimnazjum nr 2 Murowana Goślina)
 2. Natalia Henkelman (Gimnazjum nr 1 Murowana Goślina)
 3. Małgorzata Raczyńska (Gimnazjum nr 1 Murowana Goślina)

Chłopcy Gimnazjum

 1. Robert Szymkowiak (Gimnazjum nr 2 Murowana Goślina)
 2. Patryk Sądej(Gimnazjum nr 1 Murowana Goślina)
 3.  Kamil Szulczyński (Gimnazjum nr 1 Murowana Goślina)

Dla wszystkich uczestników biegów towarzyszących medale ufundował Jarosław Dobrowolski, w imieniu fundatora medale wręczał radny Rady Powiatu Poznańskiego Mariusz Palka. Najmłodszym uczestnikiem biegu był czteroletni Franek Bednarek z Poznania.

Bieg organizują:

Społeczny Komitet Organizacyjny biegu w składzie: Wojciech Krzysztoń, Jerzy Giersig, Andrzej Skubel, Adam Tarnowski.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, bardzo dziękuję swoim współpracownikom: Markowi Derbichowi, Marioli Kozieł, Tomkowi Mizgierowi, Iwonie Scheffler, Bartkowi Stefańskiemu i Agnieszce Szymańskiej-Wojterze i Zdzisi Trojanowskiej za zaangażowanie w organizację mistrzostw.

 

Arleta Włodarczak
Dyrektor biegu

 

MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną:

 

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA FIRMY CESTAR i wszystkich osób zaangażowanych w odtworzenie nawierzchni ul. Gnieźnieńskiej.

SPONSORZY:

 • Gmina Murowana Goślina
 • Urząd Marszałkowski  w Poznaniu
 • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
 • Jarosław Dobrowolski
 • Maciej Kramarek
 • Agencja Grupy PZU Karol Schulz
 • Marek Wojciechowski – Rakownia
 • Termy Maltańskie
 • Fabryka Soków

POMOC ORGANIZACYJNA

 • wolontariusze (punkty odżywcze, meta, biuro zawodów) – młodzież z Gimnazjum nr 1 (Kamil Baszczyński, Jakub Ciećmierowski, Maria Domasik, Anna Frąckowiak, Łukasz Frąckowiak, Mateusz Furman, Szymon Gajewski, Daria Gracz, Daria Gronowska, Zuzanna Hoffmann, Damian Januchowski, Wiktoria Karasiewicz, Jan Kolańczyk, Cezary Konrad, Julia Kuźniewska, Klaudia Ludzkowska, Kaja Lurka, Marta Makowska, Kacper Pióro, Alicja Płonka, Wiktoria Ruta)

Ewa Kujawa, Agnieszka Łągiewka, Teresa Handl, Marek, Handl, Filip Scheffler, Mirosław Scheffler, Marek Stypiński, Karolina Mikołajewicz, Zuzanna Mikołajewicz, Stanisław Mikołajewicz, Martyna Mikołajewicz, Tomasz Lisowski, Barbara Leszczyc –Sumińska, Michał Leszczyc-Sumiński, Iwona Pietrzak; Agata, Maciej, Janek, Iga, Tomek Gramaccy, Piotr i Jan Jędrzejczak, Ewa Sanocka, Martyna Sanocka, Rozalka Sanocka, Rafał Chworostiany

 • nauczyciele wychowania fizycznego: Sylwia Cebulska, Katarzyna Garstkiewicz, Katarzyna Kaszyńska, Agnieszka Łągiewka, Krzysztof Krysztofiak
 • Dominik Kowal (obsługa strony internetowej biegu)
 • OSP Rakownia, OSP Łopuchowo, OSP Boduszewo, OSP Uchorowo
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni
 • Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
 • Komenda Miejska Policji w Poznaniu
 • Straż Miejska w Murowanej Goślinie
 • Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców
 • Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Murowana Goślina

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA FIRMY CESTAR i wszystkich osób zaangażowanych w odtworzenie nawierzchni ul. Gnieźnieńskiej.