home

Murowana Goślina radośnie świętowała odzyskanie niepodległości

W czasach, gdy mamy wolną, suwerenną Ojczyznę, naszą wspólną Polskę, ten dar zmagań o Nią i dążeń do Niej wielu pokoleń Polaków, naszych dziadków, ojców i matek jest naszą i ich radością. Możemy świętować tę niepodległość, nie musimy dla Niej ponosić ofiary życia, możemy życie z Niej czerpać i po prostu być. Na uroczystościach z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Murowanej Goślinie spotkali się mieszkańcy naszej gminy, aby wyrazić swoją radość w tak podniosłym dniu. Chociaż ten listopadowy dzień był zimny, to serca wszystkich pozostały gorące.

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą św. za Ojczyznę w kościele farnym pw. św. Jakuba. Świątynia wypełniona ludźmi zebrała patriotów, jak zawsze w chwilach ważnych, podniosłych i pięknych. Taka msza daje okazję do duchowego spotkania z  tymi, którzy też kiedyś stali tam obok siebie przed wyjściem w bój, w trwodze, w nadziei na lepsze czasy. Oto te czasy nadeszły. Mamy teraz obowiązek wobec Ojczyzny, aby o Nią dbać.

Z homilii księdza Mariusza Koronowskiego i później już z przemówienia burmistrza Tomasza Łęckiego przed pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich płynie jeden wspólny wniosek i dobra rada. Abyśmy wzięli odpowiedzialność za Ojczyznę. Nie kierowali się tylko swoim interesem, ale zwrócili się ku pracy dla dobra społeczności. Nie zauważajmy w tym postawy wyrzeczenia, ale znajdźmy źródło inspiracji, rozwoju i radości w działaniu na rzecz wspólnej sprawy. „Za sprawę! Hej trąb, hej trąb strzelecka trąbko w dal!” można parafrazując wers „Marsza Strzelców” rozejść się jutro do swoich codziennych, zwykłych zajęć, do szkół, pracy z brzmieniem pozytywnego przesłania w sercu. Walczyć za sprawę z codziennością, zwyczajnością „ponad poziomy wzlecieć” jak młodość, jak młoda Polska, młoda Ojczyzna. Młoda, gdyż wciąż jest coś w Niej nowego do zrobienia i tyle miejsca dla wszystkich. Pokolenia mijają, przychodzą nowe. Wartość rodziny jest na wagę złota. Wartość Ojczyzny to nasza wartość. Szanujemy siebie więc, szanujmy Ojców naszych ziemię.

Po uroczystościach w kościele i na placu Powstańców Wielkopolskich, po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów przez przedstawicieli goślińskich władz, radnych, delegacje instytucji i stowarzyszeń, reprezentantów życia społecznego w orszaku świątecznym z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego z towarzyszeniem pocztów sztandarowych wszyscy udali się na plac przy ul. Dworcowej, gdzie odbył się tradycyjny już świąteczny Hubertus. Przy ogniskach można było pośpiewać pieśni patriotyczne, zjeść gorącą grochówkę i rozgrzać się grzanym czerwonym winem. Odśpiewano również wszystkim Marcinom goślińskim imieninowe „100 lat”.

 

Bartłomiej Stefański

 

Spektakl Konny „Żywot św. Huberta”

W Murowanej Goślinie po raz trzeci zorganizowano w huczny sposób obchody Święta Niepodległości w połączeniu z niepodległościowym Hubertusem. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne jest wspólnym pomysłem i dziełem kilku środowisk, które uznały, że odzyskanie niepodległości to okazja do radosnego świętowania. Wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji zorganizowaliśmy część artystyczną imprezy.

W tym roku jeźdźcy Klubu Jeździeckiego Raduszyn zaprezentowali spektakl konny pod tytułem „Żywot św. Huberta”, podczas którego starano się w zabawny i barwny sposób przedstawić historię św. Huberta, patrona jeźdźców, myśliwych oraz leśników. Dziesięcioro koni i jeźdźców w pięknych strojach wspinało się na wyżyny swoich aktorskich zdolności, by ciekawie przedstawić wydarzenia z życia Huberta z Liege. Ponieważ z daleka nie widać mimiki twarzy, a jednocześnie należy panować nad koniem, było to nie lada wyzwanie.

Po wspólnym odśpiewaniu pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP z Murowanej Gośliny pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego, odbyła się Gonitwa Hubertusowa za lisem. Lisa złapał najmłodszy uczestnik gonitwy na najmłodszym koniu, 14-letni Jakub Adamski na 5-letnim koniu. Piękne dekoracje, starannie dobrany podkład muzyczny, urodziwe konie i amazonki, ciasny plac w połączeniu z dużym zaangażowaniem jeźdźców – aktorów stworzyły wspaniały spektakl. Ponownie udało się zaciekawić sporą grupę widzów.

Z licznych atrakcji można wymienić słynną grochówkę „od Lecha i Piotra” przygotowywaną na prawdziwej kuchni polowej. Przez najmłodszych uczestników imprezy oblegane były oprowadzanki na koniku.

Andrzej Kosakowski

 

Pozostałe imprezy na okoliczność świętowania niepodległości:

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się 7 listopada III Powiatowym Konkursem Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego.
 • W sobotę 9 listopada odbyło się Strzelanie Niepodległościowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Tarczę Niepodległościową wystrzelił Grzegorz Szpot, a Tarczę ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Tomasz Wawrzyniak.
 • 10 listopada w wigilię Święta Niepodległości uczestniczyliśmy w niezwykłym Wieczorze Pieśni Patriotycznych, przygotowanym przez Gośliński Szczep Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Wzgórze”.

Organizatorzy

Organizatorami obchodów  Narodowego Święta Niepodległości byli:

 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie,
 • Klub Jeździecki Raduszyn,
 • Gośliński Szczep Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Wzgórze”,
 • Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie.

Podziękowania

Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości:

 • Proboszczowi Parafii pw. św. Jakuba ks. Ludwikowi Dudzie,
 • Gospodarstwu Rolnemu Urszula i Kazimierz Kosakowscy,
 • Komisariatowi Policji  i Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie,
 • Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego,
 • Panu Eugeniuszowi Tomickiemu,
 • Pani Jolancie Popiołkiewicz,
 • Pani Justynie Furman,
 • Panu Filipowi Klepackiemu,
 • Panu Konradowi Strykowskiemu,
 • Pani Marii Przymuszała,
 • Panu Bogdanowi Andrzejewskiemu.