home

Dekada z Goślinianami

W sobotę, 26 października odbył się w auli Gimnazjum nr 1 niezwykły koncert jubileuszowy. Zespół Folklorystyczny „Goślinianie” zaprosił mieszkańców na swoje 10 – te urodziny.

Zespół powstał w październiku 2003 r. z inicjatywy Marzenny Karbowskiej, organistki parafii na Zielonych Wzgórzach. Na początku swojej działalności zespół korzystał z gościnnych progów parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa, a później Szkoły Podstawowej nr 2 na Zielonych Wzgórzach. Zespół liczył wtedy 20 osób w wieku 9-13 lat. Od 2004 r. dzięki inicjatywie Lucyny Bełch, ówczesnej dyrektor MGOKiR zespół działa przy ośrodku kultury w Murowanej Goślinie.

„Goślinianie” rozpoczęli swój koncert wiązanką tańców wielkopolskich, które zatańczyła najmłodsza grupa. Wszystkich gości powitała dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak. Prowadzący koncert Mateusz MJ Sibilski i Marcin Matuszewski zainicjowali gromkie 100 – lat wraz z Orkiestrą Dętą OSP i ogłosili konkurs plastyczny dla publiczności, która miała za zadanie pokolorować zaproszenia. Po brawurowym „krakowiaku”, zespół po raz pierwszy przyznał tytuł „Przyjaciela Zespołu Folklorystycznego Goślinianie”. W podziękowaniu za przyjaźń, wsparcie i ogromny wkład pracy w ich rozwój. Taki zaszczytny tytuł z rąk kierownika zespołu Marzenny Karbowskie otrzymało 37 osób.(lista na końcu artykułu)

Po wiązance tańców śląskich, w wykonaniu „Goślinian” z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie zespół podziękował swoim sponsorom: Panu Tomaszowi Łęckiemu Burmistrzowi Miasta i Gminy Murowana Goślina, Panu Jarosławowi Dobrowolskiemu, Panu Dariuszowi Urbańskiemu, Państwu Alinie i Krzysztofowi Krasnodębskim, Państwu Urszuli i Pawłowi Piętkom, Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielone Wzgórza”, Państwu Violettcie i Markowi Kroteckim, Pani Mirosławie Wiszumirskiej, Pani Joannie Czarneckiej, Pani Grażynie Rejak.

Na scenie pojawił się Zespół Ludowy z Ryczywołu, który prowadzi Katarzyna Pływaczyk – prezes zespołu folklorystycznego „Goślinianie”.

Podczas koncertu prezentującego dorobek zespołu nie mogło zabraknąć tańców kaszubskich i narodowych (kujawiak, oberek).

Naszedł czas pierwszych życzeń:od Tomasza Łęckiego Burmistrza Murowanej Gośliny, zespół oprócz serdecznych gratulacji otrzymał sprzęt nagłaśniający, a od Arlety Włodarczak dyrektor ośrodka kultury pamiątkowe kubki. Od zespołu „Goślinianianie” Marzenna Karbowska otrzymała ogromny kosz róż i bransoletkę – ze szczególną dedykacją. Było bardzo podniośle i wzruszająco.

Po brawurowym wykonaniu „Janosika” przez orkiestrę, zespół pokazał się w kolejnej odsłonie – była to wiązanka tańców podhalańskich. Po nich widzowie zobaczyli krótki reportaż o zespole i wywiad z Marzenną Karbowską, który nakręcił Marcin Matuszewski.

Po przepięknym mazurze, który wzbudził wśród publiczności ogromny aplauz, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. W pierwotnej wersji nagrodą miał być wspólnie zatańczony polonez z zespołem „Goślinianie”, ale kiedy koncert prowadzi Marcin Matuszewski i Mateusz Sibilski, i są nasze dęciaki wszystko może się zdarzyć…, i tak było tym razem. Kapelmistrz poprosił „Goślinian” o zagranie poloneza, a muzycy i laureaci konkursu zatańczyli. Miny „Goślinian” i M. Karbowskiej były warte uwiecznienia.

Nastąpił moment kolejnych gratulacji od osób prywatnych, instytucji, szkół, stowarzyszeń i zespołów.

Po polonezie, tym razem wykonanym przez „Goślinian”, zaproszono wszystkich na jubileuszowego torta.

Zespół powstał z marzeń i pasji twórczej Marzenny Karbowskiej. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki wielkopolskie, małopolskie, kaszubskie, podhalańskie, narodowe i śląskie (takie stroje ma zespół) oraz przedstawienia obrzędowe (jasełka, powitanie wiosny, wianki, dożynki) i zabawy ludowe. Obecnie „Goślinianie” to 40 osobowy zespół wspaniałych młodych ludzi w wieku od 10- 24 lat. Mocno zaangażowanych w życie kulturalne naszej gminy. Dzięki pasji, którą potrafiła w nich zaszczepić pani Marzenna są otwarci i podejmują różne wyzwania artystyczne. Nie bez znaczenia jest rola rodziców, którzy wspierają i mocno się angażują.

Jeszcze raz gratulujemy, dziękujemy i zdecydowanie chcemy więcej!

„Wszystko co chcesz powiedzieć można wyrazić tańcem, wtedy jest to proste i łatwe”

Zastanawiałem się z czego składa się taniec. Wiadomo z muzyki i ruchu. Przestałem się zastanawiać, kiedy poza tymi dwoma istotnymi elementami pojawił się obraz. Na cóż tu analizować, kiedy widok odbiera mowę, a myśleć zaczyna się sercem i wszystko staje się dziwne, niezrozumiałe i jednocześnie proste i piękne. Obraz tańca to kolory wirujące przed oczami, nie tyle postaci tancerzy, co barw mieszanych niczym na malarskiej palecie w cudownym opętaniu twórcy. Dla mnie występ zespołu Goślinianie to podróż do krainy malarstwa. Gest, ruch tancerza bliski jest pociągnięciu pędzla na płótnie. Ślad narzędzia jaki pozostawia artysta tutaj odnajduję w przestrzeni, jaką zajmuje i formuje według własnych zasad zespół. W smugach zlanego korowodu barw każdy jest osobnym ruchem stwórczym w pewnej kosmicznej harmonii, jest częścią pięknej konstelacji wirów powietrza, kolorów, czegoś, czego się nie da dotknąć, a co zrodzone jest z mocnej fizyczności, z pokonania ograniczeń ciała i grawitacji. Efemeryda tańca musi działać jak zapis, po widok, który odkłada się na długo jeszcze w pamięci. Ja taniec widzę, nie widzę ludzi, kostiumów. Widzę kompozycję, układ. Nie można zespołu powiesić w muzeum. Nie ma też takiej potrzeby, bo oni tam już wiszą w najwspanialszych muzeach na obrazach Podkowińskiego, Chełmońskiego, Axentowicza, Wyczółkowskiego, Ruszczyca, Fałata, Stanisławskiego. Ja na koncercie oglądałem pejzaże i dziękuję Marzennie za to. Chociaż pewnie tego nie wie jest też całkiem niezłą malarką.

Przyjaciele zespołu: Agnieszka Szymańska-Wojtera, Bartłomiej Stefański

Tytuł „Przyjaciela Zespołu Folklorystycznego Goślinianie”otrzymali: Alina i Krzysztof Krasnodębscy, Tomasz Łęcki, Wiesławie Kil, Rada Miejska w Murowanej Goślinie, Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Najwyższego  Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie, Miejsko –Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Michał Wasilewski, Mateusz MJ Sibilski, Maria Piotrowska, Marcin Matuszewski, Małgorzata Ślewczuk, Małgorzata Busse, Lucyna Bełch, Kapela „Eka Znad Trojanki”, Kapela „Swoja Wiara”, Jolanta Popiołkiewicz, Jan Baszczyński, Jadwiga Maćkowiak, Grażyna Zawal, Elżbieta Zyśk, Elżbieta Pływaczyk, Danuta i Jan Wenclowie, Bożena Rydzyńska, Barbara Szymańska, Anna Waśkowiak, Anna Barcik, Agnieszka Łągiewka, Arleta Włodarczak, Marek Derbich, Zdzisława Trojanowska, Mariola Kozieł, Tomasz Mizgier, Iwona Scheffler, Bartłomiej Stefański, Agnieszka Szymańska – Wojtera.