home

„Wszystkie się pola pozieleniały….”

5 października br. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie odbył się już po raz czwarty  koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki PIOSNKI Z WIELKOPOLSKIEJ WIOSKI. STANISŁAW CZARNECKI IN MEMORIAM

Wystąpili:

  • Orkiestra Dęta OSP – dyrygent Mateusz MJ Sibilski,
  • Chóry „Canzona” – dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska,
  • Zespół flażoletowy z Białężyna – dyrygent Alina Strugarek,
  • Zespół Wokalny „Goślińskie Chabry” dyrygent Marcin Matuszewski,
  • Zespół Śpiewaczy  PZERiI „Goślinianka”- dyrygent Marzenna Karbowska,
  • Chór Mieszany „Vocantes” – dyrygent Leszek Bajon.

Repertuar naszego goślińskiego Mistrza jest ogromny i zawiera w sobie niebywały potencjał, który potrafiły w nietuzinkowy sposób zaprezentować nasze chóry i zespoły śpiewacze. Ta muzyka w umiejętny sposób zaaranżowana i wykonana potrafi zapaść na długo w naszej pamięci.

Na szczególne wyrazy uznania zasługuje nasza Orkiestra Dęta OSP, która dzięki aranżacji Alicji Duszczyk zaprezentowała utwory Stanisława Czarneckiego w niebanalnej odsłonie. A kiedy Orkiestrze towarzyszy Chór Vocantes i Zespół Wokalny „Goślińskie Chabry” sukces murowany! Nie można jednak pominąć znakomitego występu Chórów Canzona czy Zespołu Śpiewaczego  PZERiI „Goślinianka”. Przepięknie zagrał Zespół flażoletowy z Białężyna. Koncert był z jednej strony nostalgiczny z drugiej zabawny. Na finał Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki podziękował za piękny koncert obdarowując prowadzących zespoły i chóry kwiatami.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim artystom i  dyrygentom za ogromny wkład pracy i kreatywność.

Duże brawa dla  prowadzącego Marcina Matuszewskiego i dla Bartka Stefańskiego za scenografię.

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert i do poznania, wsłuchania się w muzykę tego niebanalnego twórcy. Chcemy też zmienić formułę koncertu, mamy konkretne plany i marzenia… Proszę za nas trzymać mocno kciuki.

Agnieszka Szymańska- Wojtera

 

Stanisław Czarnecki urodził się 25 kwietnia1896 r. w Uchorowie, jako najstarszy z ośmiorga dzieci Jana i Stanisławy z d. Tarnowska. Ojciec Stanisława był cenionym drużbą weselnym i to po nim odziedziczył swoje uzdolnienia. Dzieciństwo i wiek młodzieńczy spędził w Uchorowie i Raduszynie. Po II wojnie światowej  pracował na Polskich Kolejach Państwowych. Przez cały czas rozszerzał repertuar pieśni ludowej muzykując z ojcem i rodzeństwem, zachwyca gra na listku i korze brzozowej. Umiera 16 marca 1972 r. w Murowanej Goślinie.

Maciej Rychły – psycholog, badacz polskiej tradycji ludowej w archiwum Instytutu Sztuki PAN, spośród 6000 utworów muzyki wielkopolskiej wybrał 81 tytułów na płytę „Muzyka Warta Poznania”- głosy Wielkopolan urodzonych w XIX wieku. Płyta została wydana w 2003 r. w ramach obchodów 750- lecia lokacji Poznania przez Stowarzyszenie „Czas Kultury”. Na płycie znalazły się min. utwory  w wykonaniu Stanisława Czarneckiego nagrane 16 listopada 1955 r. przez ekipę profesorostwa Mariana i Jadwigę Sobieskich. Aktualnie wszystkie nagrania Stanisława Czarneckiego znajdują się w archiwum Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” organizowanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w 2009 w IX edycji konkursu projekt realizowany przez nasz ośrodek „Odrodzenie i ochrona oryginalnej tradycyjnej muzyki Ziemi Goślińskiej w oparciu o repertuar wybitnego twórcy ludowego Stanisława Czarneckiego” zdobył nagrodę 25 tys. zł.

Za sprawą  goślińskiego mistrza Stanisława, staramy się odbudować program ochrony i odrodzenia  tradycyjnej muzyki regionalnej.                                                                               Pieśni Jana Czarneckiego, które śpiewali synowie: Stanisław, Franciszek i Kazimierz oraz wnuk Henryk, zostały zebrane i opracowane przez Macieja Rychłego i wydane w dwóch śpiewnikach:

  • 33 PIOSNKI Z WIELKOPOLSKIEJ WIOSKI – wyd. w 2007 r. przez Stowarzyszenie na rzecz Efektywnych Metod Umuzykalnienia w Poznaniu.
  • 77 GOŚLIŃSKICH PIOSENEK – wyd. w 2009 r. przez Miejsko –Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.