home

Murowana Goślina w klimacie szalonych lat 60’

27 lipca, jedenasty raz, spotkaliśmy się w centrum miasta, by świętować imieniny patrona goślińskiej parafii – św. Jakuba. Jak co roku, handlowaniu jarmarcznemu towarzyszyły liczne atrakcje, a wszystko przybrane w kostium historyczny. Tym razem królowała oranżada, stare samochody, sukienki w grochy i rock’n’roll, czyli „Szalone lata 60’”.

Pierwsze imprezy z okazji jarmarku rozpoczęły się jeszcze przed oficjalnym otwarciem. W godzinach rannych odbyły się zawody wędkarskie nad jeziorem Łomno w Wojnówku pod patronatem Burmistrza. Puchar za zajęcie I miejsca w konkurencji drużynowej wywalczyło Koło Wędkarskie ze Skoków. W konkurencji indywidualnej najlepszy okazał się również wędkarz ze Skoków – p. Andrzej Szymkowiak. Nasze Koła zajęły kolejne lokaty.

O godz. 11:00 po raz IX odbył się Światowy Zjazd Gośliniaków. Spotkanie byłych i obecnych mieszkańców gminy Murowana Goślina urodzonych przed 1939 rokiem tym razem muzycznie okrasił p. Jan Kasseja. Gospodarzowi zjazdu – Burmistrzowi Tomaszowi Łęckiemu asystowała p. Elżbieta Wtorkowska. Jak zawsze, nie zawiódł p. Jerzy Pawlak przygotowując okolicznościowe wiersze. Przepiękne życzenia do zgromadzonych skierowała p. Cecylia Jeżewska cytując słowa „Modlitwy” Bułata Okudżawy. Przybyły z Bytomia dawny mieszkaniec naszej gminy p. Michał Ciężki ze wzruszeniem chwalił dzisiejszą Murowaną Goślinę. Pani Cecylia natomiast dodała, że w panie Michale kochały się kiedyś wszystkie dziewczyny. Niestety (cytując dosłownie) „on je olewał”. Te i wiele innych nietuzinkowych wspomnień sprawiło, że atmosfera jak zawsze była wesoła.

O godz. 14:00 paradą pojazdów zabytkowych rozpoczęły się główne obchody jarmarku. W roli pierwszoplanowej – „piękności” z Automobilklubu Wielkopolski. Przy tej okazji dokonano wyboru miss. Wygrała „warszawa”, a w konkursie na najlepiej wyeksponowane auto pierwsze miejsce zajął „wartburg” w stylizacji plażowej.

Mocnym muzycznym akcentem otwarcia był koncert zespołu „Trzy Gitary”. Głos wokalisty niemal identyczny z głosem Seweryna Krajewskiego i ciekawe aranżacje utworów „Czerwonych Gitar” przeniosły słuchaczy w dawny czas. Kolejne występy: Blanki Przymusińskiej i Jarka Trepto stanowiły muzyczne dopełnienie.

Niezwykle ważnym punktem programu była uroczysta sesja Rady Miejskiej, a podczas niej nadanie tytułu dla „Zasłużonego dla Miasta i Gminy Murowana Goślina”. Wyróżnienie to otrzymała p. Elżbieta Wtorkowska, długoletnia Prezes goślińskich seniorów – treść laudacji [do pobrania]. Ponadto Kapituła Konkursu Osobowości Życia Kulturalnego wręczyła statuetkę za działalność kulturalną minionego roku. Otrzymał ją p. Jakub Niewiński, nauczyciel Gimnazjum nr 1, Prezes Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej, mocno zaangażowany na rzecz propagowania wielokulturowości.

Fortepianowe show dał Marek Markiewicz. Ogłoszono wyniki strzelania zorganizowanego przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie o Miecz św. Jakuba. Najcelniejszym okiem wykazał się zeszłoroczny zwycięzca – p. Aleksander Mitkowski z Wrześni.

Równolegle w czasie trwania jarmarku odbywała się akcja poboru krwi dla dzieci poszkodowanych w wypadkach i rejestracja do banku szpiku kostnego, zorganizowana przez Klub HDK PCK „Gośliniacy” pod wodzą Prezesa Stanisława Woźniaka, a pod patronatem Fundacji „Kropla Życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Do banku szpiku zarejestrowały się 22 osoby niespokrewnione. Do oddania krwi zgłosiło się 69 osób, z tego ostatecznie krew oddało 55 osób. W ten sposób pozyskano 24.410 l. Warto dodać, że 5 osób oddało krew po raz pierwszy.

Było i coś dla najmłodszych. W ramach promocji ruchu „cittaslow”, do którego należy Murowana Goślina maluchy malowały ślimaki – logo ruchu; wystąpił teatr uliczny „Błazenologia”; odbył się pokaz baniek w rozmiarze XXL.

Równolegle w holu ratusza Kustosz Norbert Kulse oraz pracownik Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej Dariusz Paprocki prezentowali wystawę „25-lecie PRL-u”. Z tej okazji zorganizowali konkurs o Murowanej Goślinie w latach 60’, w którym najlepszą wiedzą wykazała się p. Alina Strugarek.

Barwny koncert dał Żeński Chór „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej. Barwny, gdyż poza warstwą muzyczną, niezwykle atrakcyjnie i kolorowo prezentowała się strona wizualna występu. Chórzystki wystylizowane na lata 60’ potwierdziły, że najpiękniejsze dziewczyny pochodzą z Murowanej Gośliny.

Więcej mieszkanek naszej gminy postanowiło tego dnia przywdziać kostium stylizowany na lata 60’. Trudy zostały docenione. W konkursie na najlepsze przebranie wygrały: Joanna Przymusińska i Mariola Woźniak.

Dla pragnących skosztować domowych wypieków kawiarenkę prowadziły panie z Goślińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych.

Kulminację obchodów Jarmarku św. Jakuba stanowił występ zespołu „Żuki”. Przy przebojach The Beatles i nie tylko gośliniacy ruszyli do tańca. Ostatni utwór na scenie uświetniły swą obecnością uczestniczki konkursu na najlepsze przebranie. Dopełnienie stanowiła późniejsza zabawa taneczna, oczywiście utrzymana w klimacie całego wydarzenia. Tego dnia było więc naprawdę gorąco i to nie tylko ze względu na panujące tropikalne wręcz upały.

Następnego dnia w kościele pw. św. Jakuba odbyła się Msza św. odpustowa, której oprawę muzyczną przygotował Chór „Vocantes” pod dyrekcją prof. Leszka Bajona. Po mszy św. wystąpił zespół „Una Canto” z Długiej Gośliny kierowany przez Ewę Kandulską-Jakóbczyk.

A jaki kostium historyczny przybierze miasto za rok? Organizator – Ośrodek Kultury – jest otwarty na propozycje. I obowiązkowo Mieszkańcy – przebieramy się. I subiektywna ocena na koniec: trud pracy włożony przez załogę Ośrodka Kultury pod wodzą Dyrektor Arlety Włodarczak przyniósł barwne efekty. Należą się im za to specjalne podziękowania.

 

Roma Dukat

 

Patronatu medialnego tegorocznemu Jarmarkowi św. Jakuba udzielili:

Radio Emaus, Radio Merkury Poznań, Głos Wielkopolski, TVP Poznań.

 

PODZIĘKOWANIA

Szanowni Państwo!

Jedenasta edycja największej imprezy plenerowej w naszym mieście za nami. Zorganizowanie jarmarku nie byłoby możliwe bez zaangażowania bardzo licznego grona mieszkańców.

Bardzo dziękuję za pomoc: P. Krzysztofowi Stodze i miłośnikom motoryzacji z Automobilklub Wielkopolski, P. Maksymilianowi Szczepaniakowi, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Murowanej Goślinie, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Parafii pw. św. Jakuba, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Panu Eugeniuszowi Tomickiemu i strażakom OSP w Murowanej Goślinie, P. Janowi Kassei, Gimnazjum nr 1, „Caritas” przy parafii św. Jakuba, Goślińskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, Filipowi Schefflerowi, P. Władysławowi Nielipińskiemu z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Towarzystwu Miłośników Ziemi Goślińskiej, Panom z Klubu Murowane Foto: Piotrowi Cybichowskiemu, Mirosławowi Grobelskiemu, Markowi Handlowi, Krzysztofowi Górnemu, Tomaszowi Mizgierowi oraz pracownikom UMiG: Romce Dukat, Basi Florys-Kuchnowskiej, Darii Niemier, Ewie Grodzkiej, Asi Och, Ewie Płonce, Monice Krysiak, Iwonie Strykowskiej.

SPONSORZY JARMARKU ŚW. JAKUBA: PZU, SKOK JAWORZNO, Ferma Norek NORTEX sp. z.o.o Szymankowo, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina, BANK BGŻ Oddział Murowana Goślina, LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, , Bank Zachodni WBK S.A. Oddział Murowana Goślina, Poczta Polska.

sponsorzy-jarmark_800

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA ZA PRACĘ W TROPIKALNYM UPALE – 300 % NORMY SKŁADAM PRACOWNIKOM OŚRODKA KULTURY: MARKOWI DERBICHOWI, MARIOLI KOZIEŁ, TOMKOWI MIZGIEROWI, IWONIE SCHEFFLER, BARTKOWI STEFAŃSKIEMU, AGNIESZCE SZYMAŃSKIEJ – WOJTERZE I ZDZISI TROJANOWSKIEJ.

Arleta Włodarczak