home

Festiwalowe rezime

Ostatni koncert VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego odbył się w piątek 28 czerwca w auli Gimnazjum nr 1. Wystąpił utytułowany Chór Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym samym czasie gościł na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” w Poznaniu. Niestety, chórem nie mogła dyrygować znakomita dyrygentka Irina Bogdanowich, zastąpiła ją w tej roli Joanna Dacko-Woźniak. Może z tego względu koncert chóru trwał tylko pół godziny.

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego (ChAUW) – chór będący częścią kulturalnej działalności Uniwersytetu Warszawskiego. Skupia on studentów i absolwentów UW oraz studentów innych warszawskich uczelni wyższych. Powstał w 1921 roku i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Wykonuje muzykę a cappella sakralną i świecką różnych epok, utwory współczesne oraz folklor, jak również wielkie formy wokalno – instrumentalne. Zespół występował na scenach m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Petersburskiej; współpracując przy tej okazji m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Jackiem Kaspszykiem, Polską Orkiestrą Radiową czy orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Zespół intensywnie koncertuje również za granicą odwiedzając takie kraje jak Francja (2004), Włochy (2005, 2006), Słowacja (2005), Hiszpania (2005), Węgry (2006 , Czarnogóra (2007), Litwa, Łotwa i Estonia (2008), Chorwacja (2011). Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia.

Ostatni koncert, to czas na podsumowania i podziękowania. Burmistrz Tomasz Łęcki podziękował wręczając bukiet kwiatów Pani prof. Elżbiecie Wtorkowskiej – Dyrektor festiwalu.

Głównym celem festiwalu jest pokazanie bogactwa różnorodności kultury muzycznej reprezentowanych krajów, bowiem uczestnicy podczas występów prezentują rodzimą muzykę, ale również promocja miasta i regionu. Mottem tegorocznej edycji był „śpiew i taniec”, gościliśmy dwa zespoły folklorystyczne z Wilna i z Jarosławia. Festiwalowe koncerty odbywały się w auli Gimnazjum nr 1 i kościele pw. NAJCH na osiedlu Zielone Wzgórza. Zespoły uczestniczące w naszym festiwalu występowały także gościnnie w: Chludowie, Obornikach, Owińskach i Rogoźnie. Odbyły się dwa koncerty adresowane tylko dla młodzieży szkolnej, razem 10 koncertów. Wszystkie zespoły spotykały się z ciepłym przyjęciem publiczności, jednak największe wrażenie zrobił Chór Uniwersytetu św. Tomasza w Manili. Mateusz MJ Sibilski podsumował: „Tacy wykonawcy na festiwalowej scenie, to spełnienie największych marzeń artystycznego poziomu sztuki wokalnej. UST Singers z Manili, którzy śpiewali w środowy wieczór zawładnęli bez reszty emocjami, myślami, artystyczną kreacją i wszystkim tym, co z koncertem muzyki chóralnej wiązać się może.(…) W ubiegłym roku zachwycaliśmy się zespołu z Korei pisząc, że są  czarownikami, nie jestem w stanie stwierdzić, jak w sferze „czarów” określić niesamowitych gości z Manili, ale dla mnie był to Koncert Marzeń pod wskazanym wcześniej adresem…”

Festiwal jest znakomitą okazją do spotkań pasjonatów wspólnego śpiewania. Chórzyści nie tylko prezentują swoje umiejętności przed wymagającymi słuchaczami, ale także poznają rodzimą muzykę innych krajów i nawiązują przyjaźnie.

W tegorocznym folderze festiwalu przedstawiliśmy mapę Polski i świata aby zobrazować Państwu miejsca, z których przybywały zespoły na festiwalowe koncerty w Murowanej Goślinie w poprzednich latach. Po tegorocznej, szóstej edycji nasza mapa wzbogaciła się o nowe miejsca, gościliśmy w ciągu tych sześciu lat w Murowanej Goślinie 23 zespoły z Polski i 22 z zagranicy.

Przy tegorocznej edycji festiwalu jak zwykle pracowali: inicjator i dyrektor festiwalu prof. Elżbieta Wtorkowska, panie z Żeńskiego Chóru „Canzona Absolwent” i Chóru Kameralnego „Canzona”, rodzice Chóru Dziewczęcego „Canzona” oraz pracownicy naszego ośrodka kultury. Dzięki tej współpracy i zaangażowaniu wszystkich wymienionych festiwal miał znakomitą oprawę, artyści zostali bardzo dobrze przyjęci, a budżet festiwalu zamknął się kwotą ok. 33.000 zł.

Dziękujemy wszystkim za współpracę przy organizacji festiwalu, szczególne podziękowania dla:

 • Witolda Rewersa, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
 • Jarosława Błachowiaka, Dowódcy JRG nr 8 w Bolechowie ,
 • ks. Marka Chmary, Proboszcza Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie,
 • Justyny Furman, Dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie,
 • Zakładu Poligraficznego Tomasza Kędziory w Murowanej Goślinie,
 • Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie,
 • Krzysztofa Antkowiaka ,dyrektora Zespołu Szkół w Chludowie im. O. Mariana Żelazka,
 • Zespołu Pieśni i Tańca ,,Chludowianie”,
 • Adama Krasickiego Dyrektora Obornickiego Ośrodka Kultury,
 • Marii Frąckowiak – Ławickiej, Prezesa Stowarzyszenia Chóru Mieszanego Cantilena w Obornikach,
 • Piotra Szturmińskiego, Dyrektora Rogozińskiego Centrum Kultury,
 • Michała Wiktora, Dyrektora Parku Wodnego OCTOBUS w Suchym Lesie,
 • Leszka Rewersa,
 • Joanny Przymusińskiej,
 • Marka Derbicha,
 • Ewy Wysockiej,
 • Weroniki Jarzyńskiej,
 • Hanny Piotrowskiej,
 • Iwony Sadowskiej,
 • Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach,

 

Arleta Włodarczak