home

„Wianki na folkowo …”

Po raz kolejny Sołectwo w Mściszewie i Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i rekreacji w Murowanej Goślinie zaprosił na imprezę plenerową „Wianki nad Wartą”, które odbyły się 22 czerwca br. na malowniczej Przystani Binduga.

Pogoda i publiczność dopisała organizatorom, do tego ciekawy program artystyczny dopełnił całości. Jako pierwsi na scenie pojawili się organizatorzy dyrektor ośrodka Arleta Włodarczak i sołtys Mściszewa Jan Gruszczyński, którzy powitali widzów i życzyli miłego spędzenia czasu i dobrej zabawy na tegorocznych wiankach. Pierwszym wykonawcą był Polonijny Zespół Folklorystyczny „Polskie Kwiaty” z Jarosławia (Rosja), który został zaproszony na tegoroczny VI Międzynarodowy Festiwal Chóralny im ks. Edmunda Szymańskiego. Swój występ rozpoczęli polonezem z „Pana Tadeusza” Wojciecha Kilara. Nie zabrakło kujawiaka, oberka czy krakowiaka. Zespół zachwycił publiczność nie tylko tańcem ale i śpiewem. Przepięknie został zaśpiewany polonez Ogińskiego, w repertuarze znalazły się nie tylko przyśpiewki ludowe, ale też piosenki przedwojenne. Był to występ chwytający za serce, pełen ciepła, radości i patriotyzmu. Kierownikiem zespołu jest Anatol Fomin, a choreografem Ludmiła Szyroczenkowa. Nie mogło zabraknąć na wiankach kapeli, w tym roku wystąpiła nasza goślińska, żywiołowa, pełna energii i dowcipu „Swoja Wiara”.  Tegoroczną gwiazdą wieczoru była Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa pod kierunkiem nieocenionego Wojciecha Wietrzyńskiego. Był to koncert magiczny, wielobarwny, który porwał i zachwycił publiczność . Niezwykli muzycy, pełni pasji i radości. Nic więc dziwnego, że publiczność nie pozwoliła im szybko zejść ze sceny.

Po koncercie rozpoczął się tradycyjny Obrzęd Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Tym razem nasze tancerki zamieniły się w piękne czarownice, a tancerze w wiedźminów. Śpiew, porywające tańce, skoki nad ogniskiem i rzucane do niego zioła sprawiły, że wszyscy dali się porwać magii świętojańskiej nocy. Na zakończenie nie mogło zabraknąć zabawy, którą poprowadził zespół „Music Partners”. Całość poprowadził Zbyszek Bitner.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, czyli: Pobiedzisko –Goślińskiemu Bankowi Spółdzielczemu O/ Murowana Goślina, Jarosławowi Dobrowolskiemu, Sebastianowi Kobusowi, Leśnictwu Starczanowo, Marii Bejmie, Dariuszowi Urbańskiemu, Mirosławowi Molińskiemu, Konradowi Strykowskiemu, Jerzemu Stasikowskiemu. Dziękujemy panu Mironowi, który przypłynął do nas statkiem z Poznania pomimo wysokiego stanu Warty i pomógł przy obrzędzie.

Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury pięknie dziękuję za współpracę Sołectwu Mściszewo, które składamy na ręce sołtysa Jana Gruszczyńskiego.

Agnieszka Szymańska – Wojtera