home

Jedyne miasto z Wielkopolski na festiwalu Cittaslow w Olsztynku

W sobotę 18 maja już czwarty raz z rzędu odbył się Festiwal Cittaslow, który w tym roku zawitał do Olsztynka – miasteczka które wraz z Rynem i Lubawą do sieci przystąpiło w 2012 r. Festiwal był okazją do zaprezentowania rosnącego z roku na rok potencjału polskich miasteczek Cittaslow. Poza przedstawicielami miast członkowskich liczną grupą wzięli w nim udział rzemieślnicy, którzy zaprezentowali swoje wyroby podczas odbywającego się na rynku kiermaszu, jednocześnie na scenie ustawionej specjalnie z tej okazji na placu przed zamkiem odbywały się pokazy zespołów artystycznych pochodzących również z miast członkowskich.

W przeddzień festiwalu odbyło się spotkanie Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow podczas którego wybrano koordynatora PKS Cittaslow, którym ponownie został burmistrz Lidzbarka Warmińskiego – Artur Wais oraz wybory Krajowego Komitetu Koordynującego do którego wybrany został burmistrz Murowanej Gośliny – Tomasz Łęcki.

Kolejnym ważnym wydarzeniem festiwalu była odbywająca się konferencja pod tytułem: „Cittaslow – nowe trendy rozwoju małych miasteczek w Europie oraz na świecie” w której poza przedstawicielami i burmistrzami miast Cittaslow oraz zaproszonych gości udział wzięły władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow – Pan Pier Giorgio Oliveti, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia oraz Pani Andrea Mearns, Wiceprzewodnicząca Cittaslow International (miasto Mold, Wielka Brytania). Prelegenci poruszyli tematy związane z funkcjonowaniem sieci, wymiana dobrych praktykach oraz sieci Cittaslow na tle miasteczek europejskich.

Spotkania w gronie przedstawicieli miast Cittaslow zawsze są znakomitą okazją do wymiany pomysłów związanych z wdrażaniem tej ciekawej idei.