home

W Murowanej Goślinie ruszył Międzynarodowy Festiwal Chóralny

21 kwietnia występem Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna rozpoczęła się VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Goście podczas wizyty w Murowanej Goślinie dali, zgodnie z oficjalnym programem Festiwalu, dwa koncerty. Natomiast dodatkowo w ramach niespodzianki wystąpili również po mszy św. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na Zielonych Wzgórzach, a także w Obornikach i Rogoźnie. Na zaproszenie Burmistrza Tomasza Łęckiego gościli w goślińskim urzędzie.

W ramach występów festiwalowych Zespół wykonał narodowe tańce polskie (kujawiaka, oberka, poloneza) oraz tańce: węgierski i żydowski. Repertuar muzyczny objął piosenki autentyczne z Wileńszczyzny, stylizowane litewskie oraz kompozytorów polskich, zaśpiewane w trzech językach. Słuchacze wypowiadali się o wykonaniu „Wilenki” nie kryjąc wzruszenia. „W ich występie był patriotyzm, nostalgia, emocje…” – komentowano.

Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” pod dyrekcją Janiny Łabul jest pierwszym i najstarszym polskim zespołem dziecięco-młodzieżowym na Litwie, liczącym ponad 40 lat, działającym przy Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli w Wilnie. Skupia młodzież w wieku 14-18 lat. Podstawą artystyczną Zespołu stanowi miłość do sztuki i twórczości ojczystej.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. E. Szymańskiego odbywająca się w dniach 21 kwietnia – 28 czerwca obejmie występy 4 chórów zagranicznych (z Litwy, Białorusi, Rosji i Filipin) oraz 6 polskich. Tematem wiodącym będzie połączenie pieśni i tańca. Jak zawsze na czele Festiwalu stoi jego Dyrektor – prof. Elżbieta Wtorkowska, dyrygent Chórów „Canzona”, długoletnia mieszkanka Murowanej Gośliny. Patronem Festiwalu jest śp. ks. kanonik Edmund Szymański, były proboszcz parafii pw. św. Jakuba, propagator chóralistyki i animator życia muzycznego w Murowanej Goślinie.

Zapraszamy na kolejne występy w ramach Festiwalu. Program – tutaj