home

I POKAZ ART. SLOW

Wystawa przemyślana jest jako zaproszenie do zastanowienia się nad teraźniejszym miejscem lokalnej kultury, będącej obecnie kontrapunktem toczącej się dyskusji artystycznej. Jest to zarazem nawiązanie do wciąż niespełnionych marzeń związanych z odnową ducha peryferii. Obecność artystów w Pałacu ma być sygnałem, iż uwzględnienie języka sztuki w procesie percepcji kontekstu miejsca i czasu, staje się niezbędnym elementem na drodze ku emancypacji obywatelskiego społeczeństwa cittaslow Murowana Goślina.

Kurator wystawy Łukasz Szydłowski

 

22 marca 2013 r. w Galerii w Pałacu odbyło się otwarcie wystawy pod nazwą I POKAZ ART. SLOW. Idea wystawy narodziła się kilka miesięcy wcześniej. Na stronie internetowej Ośrodka Kultury zamieściliśmy propozycję dla zainteresowanych artystów w formie rozpisanego projektu na wspólną wystawę, inspirowaną przynależnością naszego miasta do międzynarodowej sieci miast dobrego życia „Cittaslow”.

Celem projektu artystycznego jest zadanie sobie pytań: czym jest dobre życie ogólnie i czym jest dobre życie w lokalnej społeczności, czy faktycznie jest możliwe i jakie jest tu miejsce artysty i jego dzieła . Projekt jest próbą znalezienia cech tożsamości lokalnej. Naszym zamierzeniem jest też wykreowanie przez artystów odpowiedzi na zdanie : „sieć miast dobrego życia” , pewnej jego parafrazy brzmiącej: „sieć miast dobrej sztuki”. „Sieć miast dobrej sztuki”, czyli głos artystów z małej społeczności lokalnej , niewielkiego miasteczka, odniesienie go do idei cittaslow. Celem projektu jest pokazanie sztuki współczesnej powstającej na terenie lokalnym i integracja środowiska twórczego.

Wystawa prac goślińskich artystów ma pokazać, że jesteśmy w „sieci” miast, gdzie dzieje się coś interesującego artystycznie i ma być promocją trendu na lokalność.

Na zaproszenie do projektu odpowiedziało dziewięciu artystów z naszej gminy. Podzieliliśmy się rolami. Kuratorem został Łukasz Szydłowski, pozostali artyści partycypowali w tworzeniu kształtu wystawy i tak doszło do realizacji projektu ART. SLOW.

W wystawie udział wzięli: Marlena Majchrzak, Karolina Wojtera, Grażyna Szymała – Wołyńska, Jarosław Kosakowski, Marek Szewczyk, Bartłomiej Liberski, Łukasz Jankowski, Bartłomiej Stefański, Łukasz Szydłowski.

W Galerii w Pałacu spotkali się artyści bardziej doświadczeni i troje młodych debiutantów, w atmosferze ogólnego zrozumienia idei SLOW stworzyli spójną, ciekawą prezentację artystyczną. Jak zauważył i co podkreślił Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki artyści, jako pierwsza grupa społeczna w Murowanej Goślinie odniosła się do idei Cittaslow niejako z własnej woli, poza zachętą do czynnego udziału w ruchu Cittaslow, płynącą od pracowników Urzędu Miasta i Gminy.

Artyści zawsze reagowali na interesujące idee. Świetnie się stało, że w naszym mieście zachodzą pewne zmiany w mentalności postrzegania wartości sprzyjających rozwojowi cech osobowości miasta i indywidualnych dążeń jego mieszkańców. Artyści Goślińscy zachęcają do zapoznania się z ideą Cittaslow wszystkich mieszkańców. Kiedy przestaniemy się spieszyć , będziemy żyć wolniej, a co za tym idzie dłużej . Życząc wszystkim spokoju zapraszamy na naszą wystawę do Pałacu.

W imieniu artystów ART. SLOW Bartłomiej Stefański

Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2013 r. Wystawę  oglądać można od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -20.00 po skontaktowaniu się z pracownikami Ośrodka Kultury przy ul. Poznańskiej 16, tel. 61 8122 120.