home

Dzień Kobiet obchodzony chóralnie

Wieczór 10 marca 2013 r. w sali Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie okazał się wspaniałym świętem nie tylko pań, ale i panów przybyłych na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wystąpiły dwa chóry żeńskie Canzona Kameralna i Canzona Absolwent pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej w  repertuarze nawiązującym klimatem i tematyką do tego miłego święta.

Na tę sympatyczną okazję panie wystąpiły w pięknych kreacjach, każda w perłach i stylizacji bardzo podkreślającej kobiecość ,nawiązującej do lat międzywojennych, retro. Repertuar jaki przedstawiły chóry to między innymi utwory znane z Kabaretu Starszych Panów, tematy miłosne, lekkie, łatwe i przyjemne. Takie też ma być to święto, wesołe, kolorowe i pozbawione swoistego ciężaru gatunkowego z tak zwanej „minionej epoki”, gdzie paniom wręczano paczkę rajstop i goździk z szacownym asparagusem.

Chórzystkom akompaniował Marcin Matuszewski, a życzenia i kwiaty złożył reprezentujący  gospodarzy miasta Zastępca Burmistrza Marcin Buliński. Koncert uświetnił pokaz artystycznych sukni ślubnych pracowni krawieckiej państwa Beaty i Łukasza Szydłowskich „Alice Love Sky”.

Podobno nie tylko kobiety mają swoje święto, od niedawna w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn. Pomysł na to święto jest pochodną idei równości płci. Tradycja święta zapoczątkowana została w 1999 r. Na świecie jest on obchodzony oficjalnie 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, czyli dwa dni po święcie kobiet.

Nam udało się połączyć trochę nieświadomie oba święta, ale czy prawdziwym mężczyznom w obecności wspaniałych utalentowanych i pięknych kobiet przyszłoby do głowy o czymś takim pamiętać ? Myślę, że prędzej potraciliby głowy, co też niejednemu mogło się przydarzyć, ale to już pozostawiam w słodkim z tête-à-tête z marzeniami.

Bartłomiej Stefański