home

Hubertus Niepodległościowy

Nasza stajnia, reprezentowana przez Klub Jeździecki Raduszyn, wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie zorganizowała uroczyste obchody Święta Niepodległości w naszej gminie. Obchody Święta Niepodległości organizowane były w tej formie już po raz drugi i ponownie wypadły świetnie. Zarówno pogoda jak i publiczność dopisali, dzięki czemu przygotowana zabawa odbywała się w znakomitych nastrojach.

Po mszy w kościele pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie odprawionej przez ks. Mariusza Koroniewskiego uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik na pl. Powstańców Wlkp. Po odegraniu hymnu państwowego i hejnału miasta przez Orkiestrę Dętą OSP, Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki wygłosił okolicznościowe przemówienie (do pobrania tutaj) . Następnie delegacje ok. czterdziestu różnych środowisk złożyły wiązanki pod pomnikiem  na placu Powstańców Wielkopolskich. W tegorocznych obchodach wzięła udział wyjątkowa liczba harcerzy- nasz Gośliński Szczep ZHR „Wzgórza”  oraz III Poznański Hufiec Harcerzy „Horyzont”.  W dalszej części obchodów uformowany został pochód prowadzony przez Prezesa Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Pana Eugeniusza Tomickiego  i Orkiestrę Dętą OSP, który przemaszerował  na plac przy ul. Dworcowej. Ponownie konie z naszej stajni asystowały pochodom i pięknie prezentowały się podczas części oficjalnej imprezy. Po dotarciu uroczystego orszaku na plac przy ul. Dworcowej imprezę otworzył Pan Burmistrz Tomasz Łęcki. Następnie na sąsiedni plac wjechały amazonki z naszej stajni, gdzie zostały zaprezentowane przez konferansjera – Pana  Mateusza MJ Sibilskiego.

Dziewczyny pokazały się w przepięknych strojach i zrobiły piorunujące wręcz wrażenie na publiczności. Należy wspomnieć, że stroje te powstały dzięki uprzejmości Pani Honoraty Żak.

W takt muzyki z Pana Tadeusza odbył się przepiękny pokaz kadryla. Amazonki pokazały świetną szkołę jazdy i widać było godziny pracy jakie włożyły konie i jeźdźcy w przygotowanie do tego występu. Szczególnie efektowne figury nagradzane były gromkimi brawami publiczności, a wśród figur które najbardziej przypadły do gustu były synchronizowane kółka wykonane parami, koła przy których zastęp zjeżdżał się w pary, szachownica oraz ósemka wykonana parami.

Po kadrylu w przerwie technicznej na ułożenie przeszkody, konferansjer opowiadał o św. Hubercie i o tradycjach Hubertusowych.

Szczególnie trudnym elementem pokazu były skoki synchroniczne. Na szczęście dziewczyny bardzo ładnie się zgrały i skoki wyglądały bardzo atrakcyjnie.

Po tej części odbył się koncert sygnałów myśliwskich odegrany przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Łopuchówko-  Pawła Korżana, Przemysława Rumianowskiego i Jacka Zycha.
Po koncercie zorganizowane było przedstawienie obrazujące gonitwę hubertusową. Szczególnie atrakcyjnym elementem była gra aktorska uczestniczek symulujących poszukiwanie lisa i pogoń za nim. Bardzo dobrze w przedstawieniu wplatały się grane na żywo sygnały myśliwskie. Ponadto warto wspomnieć, że udekorowanie placu gonitwy było wyjątkowo starannie przygotowane, co nie umknęło uwadze zgromadzonej licznie publiczności. Należy nadmienić, że lisa odgrywała bardzo doświadczona w tej roli Joanna Żak na Barnabie, a lisa złapała Alicja Olejniczak na Rabce.

Po nagrodzonych rzęsistymi oklaskami pokazach konnych odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Gośliński Szczep ZHR „Wzgórza” przy akompaniamencie Orkiestry OSP w Murowanej Goślinie. Wszyscy pięknie śpiewali i widać było, że świetnie się przy tym bawią. Oczywiście w trakcie całej imprezy tak jak w zeszłym roku rozdawana była grochówka, paliło się ognisko, można było się poczęstować kawą, herbatą oraz grzanym winem. Długa kolejka ustawiała się również do oprowadzanek na koniku.

Całość obchodów można uznać za bardzo udane i Święto Niepodległości było można spędzić w bardzo przyjemny sposób.

Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Święta Niepodległości.

Organizatorami imprezy byli:

 • Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
 • Klub Jeździecki Raduszyn

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w różny sposób w organizacji obchodów  Święta Niepodległości:

 • Proboszczowi parafii pw. św. Jakuba ks. Ludwikowi Dudzie i ks. Mariuszowi Koronowskiemu
 • Klubowi Jeździeckiemu w Raduszynie
 • Goślińskiemu Szczepowi ZHR „Wzgórza”
 • Jeźdźcom Stajni Raduszyn
 • Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie
 • Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie
 • Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego
 • Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Łopuchówko w składzie: Paweł Korżan, Przemysław Rumianowski, Maciej Zych
 • Panu Eugeniuszowi Tomickiemu, Prezesowi Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Murowanej Goślinie
 • Pani Honoracie Żak
 • Pani Marii Przymuszała
 • Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomaszowi Łęckiemu
 • Panu Bogdanowi Andrzejewskiemu
 • Panu Konradowi Strykowskiemu
 • Panu Piotrowi Dybowskiemu
 • Panu Zbigniewowi Szelągowi
 • Panu Adamowi Kosakowskiemu
 • Panu Marcinowi Fiedlerowi

 

Andrzej Kosakowski