home

Gminne Święto Plonów w Łopuchowie

Koniec żniw to w Polsce tradycyjnie czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest dziękczynieniem za zebrane plony. W tym roku święto plonów w naszej gminie odbyło się 1 września 2012 r. we wsi Łopuchowo.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks. Piotr Skoczylas – proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie w pięknej scenerii przy kaplicy w Łopuchowie.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego poprowadzonego przez Orkiestrę Dętą OSP przez pięknie przystrojoną wieś.

Niezwykle barwny korowód tworzyli: gospodarze i starostowie dożynek na bryczce, asysta jeźdźców konnych, urodziwe dziewczyny z Łopuchowa jadące na wozie tzw. „helce”, delegacje z wieńcami, zespół folklorystyczny „Goślinianie” i goście dożynkowi.

Po przejściu na boisko sportowe rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe. Prowadzący Zbyszek Bitner powitał : gospodarzy, starostów, delegacje sołectw, rolników i zaproszonych gości. Gospodarz dożynek – Burmistrz Tomasz Łęcki tradycyjnym przecięciem powrozu rozpoczął obrzęd dożynkowy, prowadzony przez zespół folklorystyczny „Goślinianie” pod kierunkiem pani Marzenny Karbowskiej.

W trakcie obrzędu nastąpiło przekazanie i obtańczenie wieńca głównego, przygotowanego przez wieś Łopuchowo.

Następnie sołectwa: Białężyn, Boduszewo, Długa Goślina, Kamińsko, Łopuchówko, Mściszewo, Przebędowo, Rakownia, Starczanowo, Uchorowo, Wojnowo, Wojnówko, Zielonka przekazały swoje wieńce Gospodarzowi dożynek, sołtysowi sołectwa Łopuchowo – Leszkowi Sommerfeldowi oraz księdzu Piotrowi Skoczylasowi.

Podczas obrzędu kilka słów do gospodarzy dożynek oraz wszystkich rolników skierował senator RP Marek Ziółkowski. W dalszej części obrzędu Starostowie dożynek Urszula Kosakowska oraz Paweł Bugajny wręczyli chleb dożynkowy gospodarzowi święta plonów, który to razem z ks. Piotrem Skoczylasem oraz sołtysem Leszkiem Sommerfeldem podzielili sprawiedliwie i poczęstowali uczestników dożynek.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Gospodarz dożynek – Burmistrz Tomasz Łęcki. Przybliżył historię Łopuchowa, podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę, podsumował kilka miesięcy tego roku oraz przedstawił plany związane z sołectwami na terenie naszej gminy. Nie zabrakło również podziękowań dla wszystkich rolników, sołectw i organizatorów dożynek. Następnie  burmistrz w towarzystwie członka zarządu Rady Powiatu Poznańskiego Zygmunta Jeżewskiego wręczył sołtysom i przewodniczącym osiedli samorządowych prezenty w postaci piłek sportowych. Ostatnim akcentem obrzędu dożynkowego było zabranie głosu przez sołtysa – Leszka Sommerfelda, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację święta plonów w jego sołectwie. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego, inaugurując tym koncertem swój nowy sezon artystyczny. Po koncercie orkiestry wystąpił Michał Gielniak.

Już po kilku minutach koncertu na parkiecie pojawiły się pierwsze pary. Dobrze rozbawiona publiczność, gorąco powitała kolejnych wykonawców, członków kapeli podwórkowej „Z kopyta” z Kazimierza Biskupiego. Kapela zaśpiewała kilka znanych melodii biesiadnych oraz własne ciekawe kompozycje.

Jako gwiazda tegorocznych dożynek wystąpiła Magda Durecka. Piosenkarka znana z występów telewizyjnych, zdobywczyni drugiego miejsca w 1993 roku na festiwalu w Opolu zachwyciła publiczność . Było wspólne śpiewanie (również na scenie) znanych przebojów polskiej muzyki biesiadnej i rozrywkowej i dużo emocji płynących od bardzo ciepłej osoby, jaką jest bez wątpienia Pani Magda. Oczywiście nie zabrakło bisów. Ostatnim punktem imprezy przed zabawą dożynkową było losowanie nagród głównych zbiórki publicznej na rzecz OSP Łopuchowo.

Nagród głównych było bardzo dużo (w tym żywe zwierzęta: gęś, królik i kogut). Dwa rowery, które losowano jako ostanie, zostały w Łopuchowie. Nagrody wręczał sołtys Leszek Sommerfeld w asyście strażaków z OSP Łopuchowo. Po wylosowaniu nagród na scenie pojawił się znany i lubiany w naszej gminie zespół „Music Partners” z Poznania, bawiąc  gości dożynkowych do godz. 1.00 w nocy. Przez cały czas trwania dożynek sprawnie działała urocza kawiarenka, prowadzona przez panie z Łopuchowa.

Podczas dożynek odbył się również konkurs organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Trzech Rzek” na najciekawiej przystrojone obejście przydomowe w sołectwie Łopuchowo.

Właściciele obejść biorący udział w konkursie wykazali się niebywałą fantazją i zarazem dbałością o szczegóły. Mieszkańcy Łopuchowa i goście z okolicznych gmin mieli okazję podziwiać aranżacje wiejskich obejść, żywy inwentarz i konstrukcje ze słomianych balotów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Laureaci:

 • I miejsce:  Maria Radomska
 • II miejsce: Danuta Napierała
 • III miejsce: Danuta Drela

Wyróżnienia zdobyli: Stanisław Komar, Izabela Sygnecka, Aneta Czerwińska

 

W ocenach wielu gości impreza odebrana została bardzo pozytywnie i co najważniejsze pokazała jak pracując wspólnie dla dobra wsi można stworzyć coś bardzo pozytywnego, na długo pozostającego w pamięci. Składam serdeczne podziękowania Radzie Sołeckiej Łopuchowa na czele z Sołtysem Leszkiem Sommerfeldem, OSP Łopuchowo oraz Mieszkańcom Łopuchowa, zaangażowanym w organizację dożynek gminnych. Dziękuję również Panu Romualdowi Stańko za przygotowanie wystawy płodów rolnych, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie oraz wszystkim darczyńcom i sponsorom.

Tomasz Mizgier

 

Organizatorami Dożynek byli:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz Sołectwo Łopuchowo

Sponsorzy dożynek:

 • Gmina Murowana Goślina
 • AQUANET S.A.
 • KRUSZGEO Wielkopolskie Kopalnie sp. z o.o.
 • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina
 • NORTEX sp. z o.o. Szymankowo
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie
 • Kraina Trzech Rzek Stowarzyszenie LGD
 • SKOK Jaworzno
 • Marek Krotecki
 • Romuald Stańko ODR Sielinko
 • Zdzisław Gryka
 • Marian Nogaj
 • Spółdzielnia Handlowo-Rolnicza „ROLNIK”

 

Sponsorzy główni zbiórki publicznej na rzecz OSP Łopuchowo:

 • Fundacja Pomoc Dzieciom Wiejskim w Bliżycach
 • Jarosław Dobrowolski
 • Dariusz Urbański
 • Grażyna i Karol Stern
 • Urszula Kosakowska
 • Paweł Bugajny
 • Konrad Strykowski
 • Ryszard Pomin
 • Dwutygodnik „Murowana Prawda”
 • Grażyna i Krzysztof Krysztofiak
 • Robert Okińczyc
 • Elżbieta Winogrodzka
 • Antoni Bartkowiak
 • Lewandowska Marlena
 • Teresa i Leszek Sommerfeld
 • Maria i Jan Radomscy
 • Danuta Straszewska-Mencel
 • Maria i Kazimierz Wojciechowscy
 • Maria i Bolesław Niedźwiedziowie

 

Pozostali sponsorzy zbiórki publicznej na rzecz OSP Łopuchowo:

 • Izabela Sygnecka
 • YORK sp. z o.o. Bolechowo
 • Piotr Michalski
 • Urszula i Kazimierz Kosakowscy
 • Księgarnia „Grześ” Murowana Goślina
 • Grażyna i Kazimierz Wolniewicz
 • Angelika i Zbigniew Brylińscy
 • Barbara i Ryszard Goździejewscy
 • Danuta Straszewska-Mencel
 • Danuta i Czesław Napierała
 • Anna i Tadeusz Matuszewscy
 • Ewa i Bogusław Maćkowiak
 • Danuta i Paweł Drela
 • Maria i Janusz Winkel
 • Irena Panowicz
 • Urszula Zielińska
 • Ewelina i Wiesław Mroczkowscy
 • Elżbieta Strzelecka
 • Ewa i Krzysztof Fabiańscy
 • Urszula i Bogdan Jarzębowski
 • Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Murowanej Goślinie