home

PIERWSZA GOŚLINIANKA na PODIUM w trzydziestojednoletniej historii biegu

3 czerwca br. w Murowanej Goślinie odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie. Bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXI Mały Gośliński Maraton Weteranów. W tym roku przy sprzyjającej pogodzie wystartowało  348 zawodników, zawody ukończyło 345 osób. W ubiegłym roku wystartowała rekordowa ilość 355 zawodników, ale upalna pogoda sprawiła, że bieg ukończyło 343 biegaczy.

Trochę historii… W 1980 roku odbył się I Gośliński Mały Maraton Weteranów na dystansie 20 km. W 1982 bieg uzyskał rangę Międzynarodowych Mistrzostw Polski i w takiej formie  i na takim dystansie przetrwał do 1998 roku. W 2000 r. odbył się po raz pierwszy Gośliński Półmaraton Weteranów, który po roku uzyskał rangę Mistrzostw Polski Weteranów w Półmaratonie. Od tego roku Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu powierza naszemu miastu organizację mistrzostw. W 2006 r. otrzymaliśmy wyróżnienie za doskonałą organizację X Mistrzostw Polski Weteranów w Półmaratonie nadane przez kapitułę serwisu internetowego „Maratony Polskie” oraz biegaczy z całego kraju. Edycja 2010 otrzymała Certyfikat Filipides 2010 Kameralna Impreza, przyznany przez czytelników portalu „Maratony Polskie” i grono ekspertów.  Inicjatorem biegów w Murowanej Goślinie był nestor polskich maratończyków Henryk Braun. W tym roku przypada 100. rocznica Jego urodzin. Z tej okazji nasz ośrodek  wybił medal upamiętniający postać Henryka Brauna, sportowca, patrioty, przyjaciela naszego miasta.  Medal otrzymał każdy zawodnik uczestniczący w Mistrzostwach Polski Weteranów w Półmaratonie. W tym miejscu chciałabym przypomnieć postać Pana Henryka. Maraton,  starożytny dystans biegał już przed II Wojną Światową.  W czasie wojny za odmowę przyjęcia obywatelstwa narodowości niemieckiej  był więźniem Gestapo przy ul. Niezłomnych, Fortu VII, obozów w Żabikowie i Inowrocławiu. Posiadał status osoby represjonowanej. Po II Wojnie Światowej należał do czołowych maratończyków Polski. Był wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery sportowej startował w biegach weteranów, prawie do  90  roku życia na trasach  całej Europy. Był brązowym medalistą Mistrzostw Europy Weteranów.  Wielkopolski TKKF organizuje  każdego roku Bieg Wokół Malty Jego imienia. Zawodowo całe życie związany był z Zakładami H. Cegielski. Henryk Braun został Odznaczony Honorową Odznaką m. Poznania, Złotą Odznaką  Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Był Członkiem Międzynarodowej Federacji  Biegów Długich przy UNESCO. W 2003 roku odznaczony został medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Murowana Goślina” za wspieranie Międzynarodowych Mistrzostw Polski Weteranów.  Odznaczony w 2009 roku przez Wojewodę jako wybitny Wielkopolanin medalem „Ad Perpetuam Rei Memoriam”. Zmarł 19 grudnia 2009 roku. Pośmiertnie został odznaczony  przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Honorowy patronat nad biegiem objął  tradycyjnie Burmistrz  Miasta i Gminy Tomasz Łęcki, on też dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw i towarzyszył zawodnikom na trasie na rowerze pełniąc rolę pilota. Nasz bieg zaliczany jest też do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 19 kategoriach wiekowych (mężczyźni w 10, kobiety w 9). Wśród biegaczy pojawili się  m.in.  Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny i i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Marian Gorynia.  Zwycięzcą biegu został Marek Wasilewski z Piły, który osiągnął czas 1:14:51. Z grona pań najlepsza okazała się Aleksandra z czasem 1:31:05. Najstarszymi zawodnikami biegu byli Janina Rosińska (ur. 1936) z Łodzi i Michał Stadniczuk z Mikowic (ur.1930), którzy otrzymali statuetki Burmistrza Miasta i Gminy. Najlepszym zawodnikiem zagranicznym okazał się Markus Meier z Niemiec. Wystartowało też dwóch zawodników niepełnosprawnych, pierwszy był Andrzej Wróbel z Poznania, drugi nasz olimpijczyk Andrzej Ludzkowski.

Uroczystym momentem naszego biegu jest dekoracja zwycięzców. Na podium stanęli  najlepsi w dziewiętnastu kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej historii biegu na podium stanęła reprezentanka naszej gminy. Katarzyna May-Adamek z Rakowni w kat. K-35 zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy! Zwycięzców dekorowali: nasz gość  Pan Robert Braun (syn Henryka Brauna), Burmistrz Tomasz Łęcki i Radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski. Komentował  od lat związany z naszym biegiem Rafał Wilczyński z małżonką.

Wśród biegaczy nie zabrakło gospodarzy – Gośliniaków. Wystartowała ich w tym roku rekordowa ilość – 21 osób. Najlepsze wśród pań okazały się: Katarzyna May- Adamek, Mirosława Bromberek, Hanna Kramer, Setha Long-Kucharczyk (pierwszy start w półmaratonie); wśród panów: Wojciech Krzysztoń, Dawid Sikora i Roman Pietrzak. Wszyscy biegacze z Murowanej Gośliny otrzymali upominki  ufundowane przez Macieja Kramarka i organizatora. Wśród Gośliniaków rozlosowano czek o wartości 200 euro z przeznaczeniem na udział w dowolnym maratonie w Europie. Szczęśliwym posiadaczem czeku został Tomasz Mielczarek, czek ufundował Maciek Kramarek.

Na mecie zawodnicy otrzymali koszulkę i pamiątkowy medal z podobizną Henryka Brauna. Zawodnicy chwalili doskonałą organizację i dziękowali za wspaniałą atmosferę. Można było też zobaczyć specjalną  wystawę biegową, przygotowaną przez Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej.  Czas do dekoracji wypełniła  goślińska kapela  „Swoja Wiara”. Po dekoracji organizatorzy zaprosili zawodników do udziału w loterii z atrakcyjnymi nagrodami m.in.  laptop, nawigacja,  tablet, żelazko, koszulki techniczne.

Uwaga! Zdjęcia i dyplomy dla wszystkich poza podium są od wtorku do pobrania na stronie  www.fotomaraton.pl

 

Imprezą towarzyszącą były biegi uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy pod kierownictwem Krzysztofa Krysztofiaka. A oto najlepsi:

Dziewczęta  szkoła podstawowa

 1. Małgorzata Raczyńska (SP nr 1 Mur. Goślina)
 2. Andżelika Augustowska (SP nr 1 Mur. Goślina)
 3. Agata Bardzik (SP Białężyn)

Chłopcy szkoła podstawowa

 1. Dominik Żerkowski (SP Białężyn)
 2. Jędrzej Krysztofiak (SP Łopuchowo)
 3. Kamil Krotecki (SP Białężyn)

Dziewczęta  gimnazjum

 1. Karolina Chybowska (Gimnazjum nr 1)
 2. Sylwia Frąckowiak (Gimnazjum nr 1)
 3. Marta Cholewińska (Gimnazjum nr 1)

Chłopcy Gimnazjum

 1. Tomasz Wolniewicz (Gimnazjum nr 1)
 2. Krzysztof Jankowski (Gimnazjum nr 2)
 3. Patryk Sądej ((Gimnazjum nr 1)

MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną.

 

Arleta Włodarczak
dyrektor biegu 

 

SPONSORZY:

 • Gmina Murowana Goślina
 • Urząd Marszałkowski  w Poznaniu
 • Starostwo Powiatowe w Poznaniu
 • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
 • Maciej Kramarek
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni
 • Agencja Grupy PZU Karol Schulz
 • Jarosław Dobrowolski
 • Marek Wojciechowski – Rakownia

POMOC ORGANIZACYJNA

 • Liczni wolontariusze  – młodzież z Gimnazjum nr 1, harcerze (punkty odżywcze, meta biegu, biuro zawodów)
 • OSP Rakownia, OSP Białężyn, OSP Łopuchowo, OSP Murowana Goślina
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni
 • Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
 • Komenda Miejska Policji w Poznaniu
 • Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców
 • Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej