home

Hej kolęda, kolęda…, czyli VIII Goślińskie Kolędowanie

Od siedmiu lat Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie nie zapomina, a wręcz zachęca i mobilizuje środowisko artystyczne i mieszkańców do kultywowania tradycji wspólnego śpiewania kolęd. Na samym początku organizowaliśmy wspólne, rozśpiewane, kolorowe i pełne przebierańców korowody kolędnicze. Później spotykaliśmy się w auli Gimnazjum nr 1, na wspólnym koncercie, gdzie prezentowały się wszystkie nasze zespoły i chóry.

 W ubiegłym roku  zmieniliśmy formułę Goślińskiego Kolędowania, koncerty odbywały się we wszystkich kościołach naszej gminy.

Podobnie było w tym roku, w  jednym dniu 15 stycznia w czterech kościołach zaprezentowały się nasze chóry i zespoły wokalne.

Były to koncerty, które sprawiły, że poczuliśmy się radośniejsi, lepsi i pełni nadziei. Mieliśmy wspaniałą ucztę duchową, wszędzie dopisała publiczność. Dziękujemy wszystkim proboszczom goślińskich parafii za życzliwość i ciepłe  przyjęcie.

Kościół pw. św. Tymoteusza w Białężynie

O godz. 11.00 w Białężynie tradycję polskiego kolędowania rozpoczął Chór Mieszany VOCANTES pod kierunkiem prof. Leszka Bajona. W programie usłyszeliśmy głównie kolędy w opracowaniu współczesnych kompozytorów, Chór „Vocantes” uświetnił też mszę świętą wykonując kolędy w opracowaniu Franciszka Wilczyńskiego na lud i chór mieszany.

 

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

Po mszy św. w Długiej Goślinie ok. 12.20 koncert kolęd dały: Chór Kameralny „Canzona” i Żeński Chór „Canzona-Absolwent”. Zabrzmiały tradycyjne kolędy polskie, ale mogliśmy też posłuchać kolęd w języku czeskim, francuskim, angielskim, niemieckim oraz jednej z najstarszej kolęd, pochodzącej z XII w. w języku łacińskim. Doskonały dobór repertuaru, ciekawe aranżacje wokalne, znakomite wykonanie sprawiły, że koncert chórów pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej był wydarzeniem artystycznym.

 

Kościół pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie 

W kościele pw. św. Jakuba  koncert rozpoczął się ok. 13.20. Usłyszeliśmy  polskie kolędy w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Goślinianka” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej. Gościnnie wystąpił zespół wokalny  „La Speranza” Gimnazjum im. Jana Pawła II  Czerwonaku pod dyrekcją Marcina Matuszewskiego.  Zespół  zaprezentował bardzo żywiołowy repertuar  kolęd, co w połączeniu z dobrymi podkładami przygotowanymi przez Marcina Matuszewskiego dawało bardzo ciekawy efekt.

 

Kościół pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie

Niedzielne kolędowanie zakończyliśmy w kościele na os. Zielone Wzgórza. Koncert rozpoczął Zespół Koła Gospodyń Wiejskich  „Goślińskie Chabry”  pod kierunkiem Marcina Matuszewskiego prezentując tradycyjne polskie kolędy i pastorałki. Na słuchaczach duże wrażenia zrobiła kolęda  „Gdy daleko człowiekowi do człowieka”, do której muzykę skomponował Mariusz Matuszewski.  Następnie zaprezentował się zespół wokalny „Una Canto” z Długiej Gośliny pod kierunkiem Józefa Kasprzaka.  Panie zaśpiewały  mniej znane kolędy i pastorałki, a także własne utwory, które  bardzo ciepło przyjęła goślińska publiczność. Warto też dodać że ostatnia kolęda „Dla nieobecnych” w wykonaniu zespołu z solową partią pani Krystyny Ługowskiej wywołała wielkie wzruszenie

 

Zapraszamy wszystkich na ostatni koncert z cyklu VIII Goślińskie Kolędowanie, który odbędzie się w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa 20 stycznia o godz. 18.30. Wystąpią:

  • Chór Dziewczęcy i Chłopięcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej i Elżbiety Wtorkowskiej
  • Zespół „Turliki” z Zakopanego pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej