home

Gloria victoribus – chwała zwycięzcom, chwała Wielkopolanom

27 grudnia składamy hołd poległym w powstaniu wielkopolskim bohaterom. W Murowanej Goślinie pamięć o wydarzeniach z 1918 roku jest bliska, mieszkają tu potomkowie powstańców wielkopolskich.

Ci, którzy doceniają odwagę oraz determinację Polaków walczących o wolność Ojczyzny, przybyli  pod pomnik powstańców wielkopolskich i złożyli wiązanki. Równoległe uroczystości odbyły się  w Pacholewie, władze powiatu obornickiego uczciły tam walczących. Następnie mieszkańcy, przedstawiciele władz z Murowanej Gośliny  oraz władze powiatowe i gminne z Obornik spotkali się w kościele białężyńskim, by wspólnie uczestniczyć we mszy świętej w intencji powstańców. Były proboszcz parafii pod wezwaniem św. Tymoteusza ks. Jan Maria Musielak wspominał, że w czasach gdy chodził do szkoły, o powstaniu wielkopolskim była ledwie wzmianka w podręcznikach, zupełnie jakby nie było ono ważne. Wspominał także opowieści dziadka, który był powstańcem. Tym samym zauważył, jak ważna jest pamięć o zwycięskim, przełomowym w dziejach naszego narodu powstaniu. Następnie w Szkole Podstawowej im. Leona Masiakowskiego w Białężynie zaprezentowano wystawę przygotowaną przez Dariusza Paprockiego oraz Norberta Kulsego  z Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. W szkole przygotowano poczęstunek, zgromadzeni odśpiewali  wspólnie Rotę.

Mszę uświetnił Chór Mieszany Vocantes pod kierunkiem profesora Leszka Bajona. Imprezę zorganizował MGOKiR przy współpracy z Parafią i  Szkołą Podstawową w Białężynie.

 

Marta Trębacz