home

Wielkie jubileusze – 220 rocznica śmierci W.A.Mozarta

Pod tym tytułem kryje się II Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów w Murowanej Goślinie. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji oraz Ogniskiem Artystycznym.

Idea narodziła się dawno temu. Potrzeba, by zaprezentować umiejętności uczniów klas muzycznych (dziewięćdziesięcioro dzieci z roczników 1998 – 2003) musiała mieć punkt kulminacyjny – mówiła Jadwiga Maćkowiak dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego w Murowanej Goślinie.

W zeszłym roku młodzi pianiści biorący udział w konkursie musieli zmierzyć się z kompozycjami Fryderyka Chopina – z racji roku chopinowskiego. Porównując oba konkursy wielu twierdzi, że repertuar mozartowski jest łatwiejszy. Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że więcej uczniów wzięło udział w tegorocznej edycji. Na pewno kompozycje: menuety, sonatiny, allegra nie są sobie równe. Znawcy lub po prostu pasjonaci muzyki klasycznej, potrafili te niuanse wyłapać. Uczestników konkursu podzielono na dwie kategorie, młodszą obejmującą roczniki 2003 – 2000 oraz starszą  2000 – 1998r. Każdy z uczestników musiał zaprezentować obowiązkowo jedną kompozycję Mozarta i drugą dowolną. Na dowolne złożyły się np. Scott Joplin – The Entertainer, Andrzej Kurylewicz – Polskie drogi, Antoni Dvorak – 8 Humoresek. Młodzi pianiści mieli niewiele czasu, by opanować repertuar. Prace nad kompozycjami Mozarta trwały od września. W przypadku drugiej kompozycji były to w niektórych przypadkach prace zaliczeniowe na semestr letni – przekazała Adrianna Wtorkowska – Kubińska nauczycielka muzyki. Czy to wystarczający okres prób? I tak  i nie. Wiele na pewno zależy od umiejętności, ćwiczeń, determinacji. W przypadku najmłodszych amatorów sam występ był dużym wyzwaniem. Z pewnością należą się im gratulacje. Jednak tylko w kilku  przypadkach materiał został opanowany perfekcyjnie. W rozmowach kuluarowych, podczas obrad jury, rozmawiano na temat tego przedsięwzięcia. Wszyscy przybyli entuzjastycznie wyrażali się o  konkursie. Zainteresowanie się muzyką, nauką gry na instrumencie nie jest czasem zmarnowanym. Oby nie było tylko chęcią sprostania rodzicielskim ambicjom. Słuchając młodych pianistów, obserwując ich zaangażowanie wierzę, że pomimo żmudnych ćwiczeń, sama gra na pianinie może sprawiać wiele przyjemności. Korzyści płynące z osłuchania się w klasycznym repertuarze są bezcenne, nawet jeśli gra nie będzie kontynuowana w przyszłości. W grupie starszej prezentowano znacznie wyższy poziom opanowania materiału i instrumentu. Słychać było pewność gry i świadomość dźwięków.  Brakuje jeszcze trochę uczuć i interpretacji tematu. Wiele zależy od tego, jaki nacisk kładzie się na to w trakcie przygotowania utworu. Jednak to konkurs dla amatorów. Zapewne podczas konkursów chopinowskich jury ma o wiele trudniejsze zadanie. Jak można wybrać zwycięzcę, gdy wszyscy grają perfekcyjnie? Wracając jednak do naszego konkursu:

– Cokolwiek było grane, podobało nam się. Bóg nierówno rozdaje talenty, zapewne w każdym z Was jest nim gra na pianinie. Wspaniale, gdy w jednej osobie kumuluje się kilka tych talentów – tak w podsumowaniu mówiła przewodnicząca jury Ewa Kandulska – Jakóbczyk prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wyniki konkursu:

Grupa młodsza – 1 miejsce zdobyła Magdalena Dolińska (oprac. Menuet C-dur KV 6 W.A. Mozarta; Giuseppe Verdi La donna e mobile z opery „Rigoletto”), 2 miejsce zajęła Emilia Klewnhagen (oprac. Sonata C-dur Facile KV 545 cz.1 (fragm.)W.A.M; Jan Strauss Zemsta Nietoperza), 3 miejsce zajęła Marta Bulińska (oprac. Allegro B-dur KV 3 W.A.M, Piotr Czajkowski Trepak z baletu Dziadek do orzechów).

Grupa starsza – 1 miejsce zdobył Filip Jarzyński (zwycięzca także pierwszej edycji. oprac. Sonata Faciele C-dur cz.1, John Kander temat z filmu New York, New York), 2 miejsce zajęła Blanka Przymusińska (oprac. Allegro ma non troppo KV 15p. Scot Joplin The Entertainer). 3 miejsce przyznano Marcie Hutek (oprac. Menuet z Sonatiny I C-dur op.39, Andrzej Kurylewicz melodia z serialu Polskie Drogi). Nagrodę publiczności otrzymała Emilia Klewenhagen. Uhonorowano także najmłodszą uczestniczkę konkursu Natalię Tańską.

W jury zasiedli Ewa Kandulska – Jakóbczyk prof. Akademii Muzycznej, Marlena Gnatowicz – dyrektor Pro Sinfoniki oraz Antoni Hoffman – sekretarz Pro Sinfoniki.

Pro Sinfonika i burmistrz MiG Murowana Goślina objęli honorowy patronat nad imprezą.

 

Impreza odbyła się 26 listopada w auli SP2.

 

M.T.