home

Dzień Papieża Jana Pawła II

 16 października ustanowiony został jako Dzień Papieża Jana Pawła II. Tak zdecydował Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku .

   Jak napisano w ustawie, Dzień Papieża Jana Pawła II ma być hołdem składanym największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Ustanowienie 16 października Dniem Papieża ma być także aktem wdzięczności za trud Jana Pawła II włożony w odnowę świata.
W uzasadnieniu ustawy przypomniano, że 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przyjął imię Jana Pawła II.
„Jego pontyfikat zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i kulturze ukształtowała polska tradycja” – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Od roku 2001 obchodzony jest również w polskim Kościele Dzień Papieski. Przypada w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra.

16 października  br. w Murowanej Goślinie obchodzono  także Dzień Papieża Jana Pawła II. Głównym elementem obchodów była msza dziękczynna za beatyfikację papieża odprawiona w kościele pw. św. Jakuba przez ks. proboszcza Ludwika Dudę. Po mszy odbył się koncert Chóru  Dziewczęcego Skowronki, działającego przy CK Zamek w Poznaniu pod dyrekcją Alicji Szelugi. Przepięknie wykonana Gloria KV 589 Antonio Vivaldiego, niezwykłe solistki: Katarzyna Różańska, Dorota Kaliszuk, Karolina Muth, Anna Maria Nowak, bardzo dobry akompaniament  i znakomita Pani Dyrygent sprawiły, że publiczność oklaskiwała wykonawców na stojąco.  W kościele św. Jakuba  po raz kolejny zabrzmiał piękny śpiew i muzyka.