home

Folkowa Jesień znowu powróciła…..

Po czterech lata znowu mieliśmy przyjemność gościć w Białężynie na VII Spotkaniu Zespołów Flażoletowych im Stanisława Czarneckiego Folkowa Jesień. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko- Gminny Ośrodek –Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Szkoła Podstawowa w Białężynie i Sołectwo Białężyn. „Folkowa Jesień” zainicjowana została przez MGOKiR oraz Stowarzyszenie EMU kilkanaście lat temu, gościliśmy na niej grupy młodych flażolecistów niemal z całej Wielkopolski. Od początku sztandarowymi postaciami „Folkowej Jesieni” są i na zawsze pozostaną: mistrz Wojciech Wietrzyński (animator ruchu flażoletowego i główny inicjator naszej imprezy) oraz b. proboszcz parafii pw. św. Tymoteusza w Białężynie ksiądz doktor Jan Maria Musielak (obecnie wicedyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu), który, znany jest z tego, że na każdej naszej imprezie wykonuje utwór „Barka” – i było tak i tym razem. Przy przepięknej pogodzie, posileni  pysznym „białężyńskim obiadkiem” wspólnie zagraliśmy i zaśpiewaliśmy zarówno utwory Stanisława Czarneckiego, jak i inne, znane flażoletowe hity.

„Folkowa Jesień” ma to do siebie, że jest to spotkanie z „żywą muzyką”. Tym razem gościem specjalnym była Kapela Biesiadna „Eka Wuja Jacha” z Murowanej Gośliny, która nie tylko zagrała  z flażolecistami, ale również przedstawiła  kilka utworów ze swego repertuaru wykonywanego na co dzień na różnego rodzaju imprezach.

Gościliśmy 6 zespołów: „Zimtulki” z Zimina, „”Kleszczyki” z Kleszczewa, „Wespół Zespół” z Wilkowa Polskiego, Zespół Flażoletowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie i Zespół Flażoletowy ze Szkoły Podstawowej w Białężynie. W sumie przyjechało do Białężyna 150 flażolecistów.

W imieniu ośrodka kultury chcemy złożyć serdeczne podziękowania mieszkańcom Białężyna za pomoc organizacyjną na ręce pani sołtys Doroty Michałowskiej, rodzicom i uczniom Szkoły Podstawowej w Białężynie na ręce pani dyrektor Małgorzaty Warzechy. Serdeczne wyrazy uznania dla pani Aliny Strugarek za przepiękną scenografię i dla Zbyszka Wojczaka, który pomimo choroby tak sprawnie poprowadził folkową loterię. Mamy nadzieję że uczestnicy wyjechali z niezapomnianymi wrażeniami i powrócą za dwa lata do Białężyna.

Agnieszka Szymańska – Wojtera