home

II koncert Muzycznego „Musica Sacra Musica Profana” w Długiej Goślinie

Po raz ostatni 30 lipca br.   w ramach IX edycji Letniego Festiwalu Muzycznego „Musica Sacra Musica Profana” w Długiej Goślinie rozbrzmiała piękna i wyjątkowa muzyka.

W przepięknym kościółku pw. św. Marii Magdaleny w części pierwszej koncertu Musica Sacra wystąpił High Quality Quartet.  w składzie: I skrzypce – Wojciech Sabik, II skrzypce – Natalia Janik, altówka –  Zuzanna Sosińska, wiolonczela –  Natalia Makuch.

Wszyscy są studentami Akademii Muzycznej w Poznaniu. Starają się swoją grą pokazać, iż muzyka klasyczna nie musi być śmiertelnie poważna. Wielogodzinne próby pozwoliły wypracować zespołowi unikatowe, delikatne, ale zarazem poruszające słuchaczy brzmienie. Naszą publiczność festiwalową zachwycili i wzruszyli wirtuozerią zarówno w utworach klasycznych jak i barokowych. Na zakończenie kwartet wykonał trzy utwory muzyki filmowej w bardzo ciekawej aranżacji wprowadzając słuchaczy w drugą część koncertu – Musica Profana.

A w niej wystąpiła Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company, w składzie: Krzysztof Zaremba – tbn, leader, Jakub Marszałek – tp, kazoo
Rafał Kubale – cl, ts, Wojciech Warszawski – bandżo, vocal, Mariusz Gajdziel – bass i Piotr Soroka- perkusja. Zespół zagrał kilkaset koncertów w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, biorąc również udział w wielu festiwalach na całym świecie. Cechą charakterystyczną Dixie Company jest granie hot zawierające maksimum swingu oraz pełne ekspresji i żywiołowości improwizacje solistów. Ale naszą publiczność zachwyciły wręcz karkołomne popisy sekcji instrumentów dętych, z  perfekcyjnie pracującą sekcją rytmiczną. A  śpiew i gra bandżysty Wojciecha Warszawskiego, wypełnione dużą dozą ciepła i humoru spowodowały, że występ DIXIE COMPANY  było  prawdziwym show w najlepszym wydaniu.

Całość poprowadził w czarujący i dowcipny sposób Mateusz MJ Sibilski.

Tradycyjnie festiwal zakończył się hucznym pokazem fajerwerków.

W imieniu organizatorów chciałabym serdecznie podziękować naszym sponsorom: Jarosławowi Dobrowolskiemu, Pawłowi Bugajnemu, Januszowi Radlowi , Jackowi Grali, Poczcie Polskiej, firmom TRUST S.A i Hydrotech.

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności strażakom OSP Długa Goślina , Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom i Danucie Sierszeńskiej.

Muzyka ostatniego koncertu już ucichła, ale wierzę że, znowu zagościmy w sercach i kalendarzach wielu ludzi za rok na jubileuszowym X Letnim Festiwalu „Musica Sacra Musica Profana W Długiej Goślinie.

Do zobaczenia…

Agnieszka Szymańska – Wojtera
Dyrektor festiwalu

Zadanie zrealizowano z pomocą finansową gminy Murowana Goślina