home

Wielki sukces młodej dyrygentki

W dniu 30 czerwca br. na sesji Rady Powiatu Poznańskiego Adrianna Wtorkowska- Kubińska odebrała II nagrodę Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2010. Została zgłoszona do konkursu przez nasz ośrodek kultury. Składamy serdeczne życzenia i gratulujemy sukcesu. A teraz kilka słów o niej i jej osiągnięciach.

2011_06_30_14.jpg

Adrianna Wtorkowska – Kubińska (ur. 1979 r.) jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu (Wydział Wokalno – Aktorski) oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej). W roku 2006 ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Brała udział w Międzynarodowych Letnich Akademiach Muzyki Dawnej w Wilanowie w klasie śpiewu, a także w Międzynarodowym Sympozjum dla dyrygentów w Gdańsku. Od 1999 r. pracuje w Społecznym Ognisku Artystycznym w Murowanej Goślinie jako nauczyciel gry na fortepianie, rytmiki i umuzykalnienia. Od tego samego roku prowadzi Chór Dziewczęcy „Canzona”, założony przez prof. Elżbietę Wtorkowską. Od 2001 r. pracuje z Żeńskim Chórem „Canzona Absolwent”, jako drugi dyrygent, w tym samym roku założyła własny Chór Dziewczęcy działający przy Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie. Z jej inicjatywy w 2008 roku powstała nowa formacja – Chór „Canzona – Kameralna”, a w 2009 roku Chór Chłopięcy „Canzona”. Jest czynną działaczką Klubu Młodych Melomanów Pro Sinfoniki, pełniąc funkcję opiekuna w Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie. Od czterech lat jest jednym z współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Księdza Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie, na którym również prezentuje się ze swoimi chórami.

Adrianna Wtorkowska – Kubińska wraz ze swoimi chórami koncertuje po całej Polsce ale nie tylko. W grudniu 2008 r. i w maju 2010 r. z „Canzoną –Kameralną” wystąpiła w widowiskach Pro Sinfoniki w Auli UAM w Poznaniu. W maju 2009 r. w IX Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Bad Ischl w Austrii chór zdobył srebrny dyplom. W czerwcu 2009 roku Chór „Canzona –Kameralna” wziął udział w I Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych AMA LA MUSICA w Środzie Wielkopolskiej.

Adrianna Wtorkowska –Kubińska jest pierwszym dyrygentem

Chóru Kameralnego i Chłopięcego „Canzona” i drugim dyrygentem

Chóru Dziewczęcego i Chóru Żeńskiego „Canzona” .

Rok 2010 obfitował w sukcesy młodej dyrygentki:

  • W czerwcu 2010 r. chór wystąpił na VIII Letnim Festiwalu Muzycznym „Musica Sacra Musica profana” w Długiej Goślinie.
  • Chórzystki z Canzony Kameralnej i Canzony Absolwent zdobyły srebro na XVII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Jużnaja Palmira” im. Aleksandra Zajcewa w Odessie, który zakończył się w niedzielę 12 września 2010 r.
  • W październiku 2010 roku chór otrzymał Srebrne Koło oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Chopina na XXI Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów w Kole.
  • Na tym samym przeglądzie nagrodę dla najlepszego dyrygenta otrzymała Adrianna Wtorkowska – Kubińska.
  • W październiku 2010 r. w Gnieźnie odbył się IV Ogólnopolski Konkurs ARS LITURGICA. Wziął z nim udział Chór Dziewczęcy „Canzona Kameralna” pod kierownictwem Adrianny Wtorkowskiej- Kubińskiej. Chór zdobył srebrny dyplom, to kolejny sukces tego chóru i młodej dyrygentki.

Pomimo młodego wieku Pani Adrianny Wtorkowskiej – Kubińskiej jej osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej, twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury są imponujące.

Z jednej strony z pasją i wielkim samozaparciem prowadzi swoistą edukację muzyczną dla członków chóru, ale przede wszystkim dla słuchaczy. Jednocześnie jest obdarzana przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe zaufaniem, które przekłada się na kolejne sukcesy chórów. A w zacieśnianiu tych relacji pomagają organizowane przez Adę Wtorkowską –Kubińską wakacyjne warsztaty chóralne.

Swoją pracowitością i talentem zdobywa uznanie w Polsce i poza granicami naszego kraju. Do tego czynnie włącza się w kolejne projekty muzyczne, które przyczyniają się do rozsławienia naszego regionu.